Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145540 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Eγώ πάντως δεν το ξέρω. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι σε συλό με πριονίδι για καύσιμο , αναδεύεται με ένα σύστημα δόνησης ή κοχλία.
Τώρα για πέλλετ υπάρχουν δεξαμενές κωνικές όπου στον πάτο τους στερεώνουν σωλήνα φ100 και αφήνουν μόνο κανά δύο κιλά.
Γούρνα σίγουρα κάνουν αλλά επειδή είναι κωνικές σε όλο το ύψος τους το πέλλετ δεν σκαλώνει στις άκρες.
Γιατί δεν φτιάχνεις μία από ξύλο κόντρα πλακέ θαλάσσης και στο τελείωμα βάλε ένα ταυ φ 100 αποχέτευσης πλαστικό με τάπα στο κάτω μέρος. Αν δώσεις σε ένα ξυλουργείο τα μέτρα που θέλεις θα σου στοιχίσει 50 ευρώ αν την συναρμολογήσεις ο ίδιος.
Το ταύ από τη κάτω μεριά βάλτο σφηνωμένο μέσα στον πάτο (εκεί που καταλύγει ο κώνος των παράπλευρων επιφανειών περίπου 2 εκ και γέμισε με ελαφρύ περλομπετόν το κενό για να σβήσεις τα χείλη ώστε να μη κάθεται καθόλου πέλλετ και να δέσει και το ταύ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kastorianos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145590 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Σε μερικά σημεία στην καύση, δεν ξέρω σε ποιο βήμα ακριβώς, βγαίνει πολύ μαύρος καπνός από την καμινάδα!!! Έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό.

Φταίει η καμινάδα? Μήπως μπορεί να φταίνε οι ρυθμίσεις του καυστήρα ή πιο πιθανό να είναι θέμα καμινάδας μόνο? Σε φόρουμς γενικά μια λένε ότι μπορεί να έχει πολύ αέρα, μια λένε απουσία αέρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει.

Επίσης ο καπνός σε αυτό το σημείο που βγαίνει μυρίζει πολύ, με άσχημο τρόπο. Για αυτό φταίει μόνο η ποιότητα των πέλλετ?

Αυτό με το καπνό το έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν βρήκα απάντηση για αυτό ξαναρωτάω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145593 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φταίει η ρύθμιση στην ισχύ p1 , p2. Θα μπείς στη παραμετροποίηση και θα μειώσεις τον κοχλία στην p1 και θα αυξήσεις τον αέρα από 51 σε 53.
Άν έχεις το sun7 τότε το t9=από 2,8 να γίνει 2,2 άν και μόνο δεν έχεις κάνει την t18=1.
An η t18=1 κάνε την t09= 2,4 or 2,5 και τον αέρα 53.

Kai την t07=16δευτ.
Κοίτα φλόγα μετά απο τις ρυθμίσεις και μείωσε τον αέρα άν είναι κοντή και δεν βγαίνει απο την μπούκα.
Πρέπει να είναι κίτριν 'ασπρη και στη διαδικασία ανάμματος να εξέρχεται 40 εκ απο τη μπούκα στη p1 και p2. Μετά αφού κάψει το αρχικό πέλλετ και θα καίει μόνο αυτό που ρίχνει θα μικραίνει έως τους 25 εκ σε αυτήν τη ισχύ.
Κάνε αυτά και βλέπουμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145595 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το ferroli p12 έχω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145599 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Γιάννη βάλε το t07=15 απο 12.
Το t8=53
to t9=3 και τις άλλες όπως είναι.
Βλέπουμε μετά τί θα κάνουμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145602 από pedro4
Απαντήθηκε από pedro4 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ.
Είμαι νέος στο ferroli micro 7, που τοποθέτησα σε λέβητα Kombi 60κW. Παρακολούθησα αρκετά σχόλια και παρατηρήσεις επί του θέματος, κατέληξα στον ferroli. Αγόρασα τον καυστήρα τον Αύγουστο και την μετατροπή την έκανα το Σεπτέμβρη. Επειδή όμως έλειπα λόγω δουλειάς, προσάρμοσα τον καυστήρα diesel μέχρι τις 20 Ιανουαρίου που επέστρεψα (μην κρυώνει η οικογένεια, είχε και κάτι -10 με -12).
Έθεσα σε λειτουργία τον ferroli, σιλό δεν πρόλαβα να κατασκευάσω ακόμα, προσωρινά έβαλα ένα βαρέλι. Πήρα ένα τόνο πέλετ kraft και οι ρυθμίσεις του καυστήρα παρέμειναν οι εργοστασιακές (εκτός από u02 -> 4).
Καπνός μαύρος από την καμινάδα (7m) δεν είδα να βγαίνει. Θερμοκρασία καυσαερίων δεν μπόρεσα να μετρήσω (θα το κάνω λίαν συντόμως). Κατανάλωση 35~45 κιλά ημερησίως, με θερμοκρασίες καλές για την εποχή (2~7 βαθμούς εξωτερική) και μέσα 23~25 βαθμούς την ημέρα και 19 βαθμούς μετά τις 23:00 (τα μέλη της οικογένειας απολαμβάνουν ζέστες).
Καθάρισμα κάθε 3~4 ημέρες, όμως κρίνω πως βγάζει αρκετή στάχτη, που προφανώς οφείλεται στο πέλλετ.
Θέλω να με κατατοπίσετε όσον αφορά στο ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω εάν χρησιμοποιήσω άλλο πέλλετ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.237 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ