Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149515 από lakhsdiam
Απαντήθηκε από lakhsdiam στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Θα είναι εύκολο.
Θα μπυ περιγράψεις επίσης όλες τις παραμέτρους που έχεις στο Κοντρόλερ για να διορθώσουμε τη βλάβη μαζί.
Οκ?


Αυριο θα μετρισω αυτο που μου ειπα. Θα γραψω ολες τις ρυθμισεις του Τ και μετα μου λες τι πρεπει να κανω. Και την κυριακη το καθαριζω κανω οτι μου πεις και βλεπω το πως θα λειτουργησει μεσα στην βδομαδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149523 από lakhsdiam
Απαντήθηκε από lakhsdiam στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Θα είναι εύκολο.
Θα μπυ περιγράψεις επίσης όλες τις παραμέτρους που έχεις στο Κοντρόλερ για να διορθώσουμε τη βλάβη μαζί.
Οκ?


Καλημερα φιλε μου. Πιστευω πως ειμαι ετοιμος να σου πω τα νεα μου απο αυτα που μου ειπες να κανω. Πρωτα εκανα τις μετρισεις. Στο 1λεπτο μου ριχνει 0,190γρ και στα 5λεπτα 1,145γρ. τωρα οι παραμετροι ειναι:
t01= 00
t02= 01
t03= 51
t04= 08
t05= 05
t06= 100
t07= 16
t08= 110
t09= 28
t10= 74
t11= 38
t12= 60
t13= 46
t14= 80
t15= 53
t16= 90
t17= 56
t18= 00
t19= 99
t20= 50
Αυτες ειναι οι ρυθμισεις του καυστηρα μου που ειχε απο την μερα που το πηρα και τις εβαλε αυτος που μου τον πουλισε το λεβητα και καλα για να δουλεψει σωστα. Οκ δεν εφτεγε ο ανθρωπος οτι μπορουσε εκανε αλλα απο κατω η εταιρια του κυρ Κορδαλη. Σου στελνω επισεις και φωτο απο τον λεβητα και να δεις κιολας πως εχω γυρισει τον κοχλια για να μην με βουλωνει απο τις ρυψεις οπως σου ειχα αναφερει και στην αρχη. Βοηθισε με οσο μπορεις σε παρακαλω να το φτιαξω. Σου ειμαι ευγνομον για ολα
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lakhsdiam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149559 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
1145 gr/5=229 gr/min
Σημαίνει ότι η παροχή είναι μικρότερη της κανονικής παροχής χωρίς όμως να υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Την τ04 θα την αυξήσεις σε 13-14x4=56
1.) t03=51
2) t04=12-13
3) t06=100
4) t07=15
5)t08=52
6)t09=2,8
7)t10=74
8)t11=3,8
9)t12=120
10)t13=4,5
11)t14=150
12)t15=5,3
13)t16=170
14)t17=5,6
t18=1
Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι το αρχικό πέλλετ είναι λίγο και δεν ανάβει καλά έτσι με το χρόνο στα 12ή 13 x4 θα γεμίζεις περισσότερο και θα ανάβει καλύτερα .
Το τ06 είναι ο χρόνος σε δευτ για να κάψει το αρχικό πέλλετ 100 δευτ που μπορεί να πάει στα 120.
Το τ07 είναι το βήμα δηλ στα 60 δευτ ρίχνει 4 φορές άρα άν η ρήψη διαρκεί 5,6 δευτ και θα αποδίδει για 5 κιλά περίπου άρα 25 kw/ώρα.
Άν όμως ο κοχλίας είχε όπως το εργοστάσιο αναφαίρει 315 γρ/λεπτό παροχή θα απέδιδε στην ώρα 33,3 kw.Καταλαβαίνεις ότι πρέπει να αλλάξει (ελττωθεί) και ο αέρας ανάλογα .Αυτό θα το κάνεις εσύ κοιτώντας τη φλόγα και να τη κάνεις ογκόδη και κίτρινη φουντωτή χωρίς να φυσάει πολύ. Αυτό θα το κάνεις και στην ισχύ που θα ορίσεις μέσω της u2 και στη ελάχιστη ισχύ που είναι η P1 γιατί τώρα με ενεργοποιημένη την τ18 θαματαβαίνει 7-8 βαθμούς κάτω της θερμοκρασίας επιλογής στη μικρή ισχύ και δε θα σβήνει έτσι θα γλυτώσεις ανάμματα και θα οικονομείς αντιστάσεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149560 από lakhsdiam
Απαντήθηκε από lakhsdiam στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Λοιπον λιγο πολυ καταλαβα το τι θα κανω με τις ρυθμισεις. Το t06 να το αφισω στα 100 η να το παω 120? To t04 θα το βαλω στα 12 η στο 13? Μεχρι εδω τα καταλαβα ολα. Απο εκει και κατω ομως τιποτα. Τι θα κανω με τον αερα και το u2 που λες και p1. Πως ρυθμιζω αυτα. Ouτε με το t18 που λες κατσλαβα. Εξιγισε μου πως τα αλλαζω αυτα και τι τιμες βαζω ενοο για το υ2 που λες. Οπως επισης γιατι να μην σβινει ο καυστηρας και να δουλευει συνεχεια? Θα καιει πελλετ μαυτον τον τροπο? Κατι θυμαμε οτι θελανε να το καναν ετσι στην αρχη και μετα μου ειχαν πει πως δεν γινοτανε. Τον λογο δεν τον ξερω ομως
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lakhsdiam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149565 από lakhsdiam

lakhsdiam έγραψε: Λοιπον λιγο πολυ καταλαβα το τι θα κανω με τις ρυθμισεις. Το t06 να το αφισω στα 100 η να το παω 120? To t04 θα το βαλω στα 12 η στο 13? Μεχρι εδω τα καταλαβα ολα. Απο εκει και κατω ομως τιποτα. Τι θα κανω με τον αερα και το u2 που λες και p1. Πως ρυθμιζω αυτα. Ouτε με το t18 που λες κατσλαβα. Εξιγισε μου πως τα αλλαζω αυτα και τι τιμες βαζω ενοο για το υ2 που λες. Οπως επισης γιατι να μην σβινει ο καυστηρας και να δουλευει συνεχεια? Θα καιει πελλετ μαυτον τον τροπο? Κατι θυμαμε οτι θελανε να το καναν ετσι στην αρχη και μετα μου ειχαν πει πως δεν γινοτανε. Τον λογο δεν τον ξερω ομως

Kαι κατι ακομη. Μηπως αν γυρισω τον κοχλυα σε καθετι φορα που τον ειχα αποτι τον εχω βαλει τωρα που δεν ξερω αν ειναι και σωστα, εχω διαφορετικη ποσοτιτα στις ρυψεις?

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149567 από lakhsdiam
Καλημερα φιλε μου. Εκανα οτι ρυθμισεις μου ειπες αλλα φλογα δεν εχω καθολου, αργει πολυ να ανεβασει θερμοκρασια κ πεταει παρα πολυ καρβουνακι ακαυτο πελλετ. Κατι πρεπει ν κανω με τον αερα. Επισης με το t18 που δουλευει συνεχεια ο καυστηρας δεν θα εχω προβλημα? Δεν θα καιει ρευμα, δεν θα καει πελλετ? Το t04 το εβαλα στο 13 στο αναμα ομως βγαζει πολυ καπνο, υπερβολικο που βγαινει ακομη και απο τις πορτες. Μετα απο λιγη ωρα αφου εκλεισε ο θερμοστατης κατεβικα να δω κατω τι γινετε και να το καθαρισω. Ο κσυστηρας ειχε κλεισει, δεν δουλευε. Τωρα γιατι δεν ξερω. Νομιζα πως t18 δεν θα σβινει και θα μενει ο καυστητας σε αναμονη αλλα τιποτα. Ο καυστηρας ητανε σβιστος. Οσο για το αποτελεσμα οπως σου ειπα και πριν μεγαλη ποσοτιτα στ ταψακι απο καρβουνακι και υπερβολικο. Δηλαδη πρεπει να εριξε πολυ πελλετ μεσα. Αυτα τα νεα μου. Πες μου τωρα απο εδω και περα τι κανω με τον αερα και το πως. Πως να μπω στις ρυθμισεις και τι να πηραξω

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lakhsdiam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.379 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ