Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149570 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
As πούμε ότι τον λειτουργείς στο επίπεδο 4 τότε θα ισχύει με τη παρχ΄΄η του κοχλία στα 227 γρ/λεπτό. Το μάνθαλ λέει το τ15=5,3 και το τ14=150.
Για να βγάλεις τα kw στο p4=31 kw περίπου θα πρέπει να ρίχνει 6,2 κιλά/ωρα. με 4 ρήψεις το λεπτό και παροχή του κατασκευαστή στα 300 γρ/λεπτό. Ο αέρας πρέπει να είναι στο 150 περίπου.
Όμως με παροχή κοντά στα 227 γρ/λεπτό θα βγάζεις ισχύ μόνο 4,8 κιλά/ώρα ή 24 kw/h. O αέρας όμως θα πρέπει να μειώθεί στη μικρότερη παροχή για να έχει όγκο και να εξέρχεται αρκετά.
Μειώνεις λοιπόν τον αέρα στα 140 και βλέπεις φλόγα κ.ο.κ.
Το ίδιο κάνεις και στη μικρή ισχύ P1.
Εκεί θα σε πάει όταν πλησιάζει τη θερμοκρασία επιλογής 6-8 c πιό νωρίς.\
Η συντήρηση φλόγας είναι το παν μην ακούς τί λένε έτσι θα κάνεις ιοκονομία με την ένοια ότι η μεγάλη φλόγα παίρνει το φορτίο και μετά η μικρή φλόγα κρατάει τη θερμοκρασάι σταθερή με τη μικρότερη κατανάλωση έως ο θερμοστάτης να κόψει.
Θα βάλεις τη τ18=1 γι αυτό.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149571 από lakhsdiam

etsa67 έγραψε: As πούμε ότι τον λειτουργείς στο επίπεδο 4 τότε θα ισχύει με τη παρχ΄΄η του κοχλία στα 227 γρ/λεπτό. Το μάνθαλ λέει το τ15=5,3 και το τ14=150.
Για να βγάλεις τα kw στο p4=31 kw περίπου θα πρέπει να ρίχνει 6,2 κιλά/ωρα. με 4 ρήψεις το λεπτό και παροχή του κατασκευαστή στα 300 γρ/λεπτό. Ο αέρας πρέπει να είναι στο 150 περίπου.
Όμως με παροχή κοντά στα 227 γρ/λεπτό θα βγάζεις ισχύ μόνο 4,8 κιλά/ώρα ή 24 kw/h. O αέρας όμως θα πρέπει να μειώθεί στη μικρότερη παροχή για να έχει όγκο και να εξέρχεται αρκετά.
Μειώνεις λοιπόν τον αέρα στα 140 και βλέπεις φλόγα κ.ο.κ.
Το ίδιο κάνεις και στη μικρή ισχύ P1.
Εκεί θα σε πάει όταν πλησιάζει τη θερμοκρασία επιλογής 6-8 c πιό νωρίς.\
Η συντήρηση φλόγας είναι το παν μην ακούς τί λένε έτσι θα κάνεις ιοκονομία με την ένοια ότι η μεγάλη φλόγα παίρνει το φορτίο και μετά η μικρή φλόγα κρατάει τη θερμοκρασάι σταθερή με τη μικρότερη κατανάλωση έως ο θερμοστάτης να κόψει.
Θα βάλεις τη τ18=1 γι αυτό.

Συγνωμη δεν καταλαβα. Πες τα μου ξανα αναλυτικα σε παρακαλω. Πως να μπω να ρυθμισω και τι να ρυθμισω

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149573 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Mην διστάζεις τον αέρα να τον κάνεις κι λγότερο του 120 στη p4 είναι απλή αναλογική.
Δηλ. θα πείς στην ισχύ 4 που είναι 6,36 κιλά την ώρα ο αέρας είναι 150 στην νεα παροχή των 4,81 κιλών την ώρα πόσο θα είναι ο αέρασ σε pa? Πρέπει να είναι περίπου στα 114 pa βλέπεις πόσο πρέπει να χαμηλώσει? Εκεί λοιπόν είναι η ενδεικτική και μετά παίζεις ανάλογα με το τράβηγμα της καπνοδόχου ο καθένας μας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149574 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Εδώ είναι και το email μου . Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. kai my phone.6942055528

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149575 από lakhsdiam

etsa67 έγραψε: Εδώ είναι και το email μου . Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. kai my phone.6942055528

Μπορω να σε παρω τηλ τωρα η ειναι αργα? Να μου πεις μονο τι πρεπει να κανω γιατι και παλι δεν καταλαβα η να σου στειλω μαιλ? Πως θες?

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149626 από ferroli sfl7
καλησπερα και απο μενα και καλως σας βρηκα παιδια.εφτασε ακομα ενας χειμωνας και τον προμηνυουν βαρη,οποτε κατι επρεπε να κανω και εγω με την θερμανση και μιας και βρηκα και εγω μια ευκαιρια την αρπαξα,ελπιζω να βγει σε καλο,γιατι δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα.αγορασα λοιπον εναν λεβητα ξυλου πελλετ ferroli sfl-7 τον εβαλα στο μπαλκονι και μιας και σας βλεπω πολυ διαβασμενους εδω μεσα,για καλη μου τυχη,ελπιζω καποιος να βοηθησει και να μου πει τι ρυθμισεις να βαλω?τι πελλετ να καψω?εχω ενα σπιτι 130 τ.μ. χωρις ιδιαιτερες μονωσεις και με ξυληνα διπλα τζαμια,ειμαι στο τριτο οροφο με πλακα απο πανω και θα καιω και πελλετ και ξυλο.περιμενω ηλεκτρολογο να τον συνδεσει και ζω στην επαρχια κοντα στην Εδεσσα,εχω και μικρα παιδια που θελουν ζεστη πολυ και εδω κανει αρκετο κρυο,ελπιζω να μην μας βγει ο κουκος αιδονη και ψαχνομαι παλι γιατι την πατησα μια φορα με ενα τζακι ταχα ενεργειακο.περιμενω αγωνιοδως και ανυπομονα νεα σας.οποιος γνωριζει ας βοηθησει.ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας κουρασα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.218 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ