Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150178 από ferroli sfl7

etsa67 έγραψε: Kαταρχήν τα καρβουνάκια δημιοργούνται απο πολύ αέρα ο οποίος αντί να τα καιέι τα καρβουνιάζει.
Για να πάρεις καλά αποτελέσμετα με καλή αναλογία αέρα -πέλλετ πρέπει να ζυγίσεις πέλλετ για 10 συνεχόμενα λεπτά και μετά να διαιρέσεις με το 10 για να βγάλεις τη παραγωγηκότητα του κοχλία στο λεπτό.
Είναι απο τα πιό βασικά προαπετούμενα.
Μετά θα μιλήσουμε για τις παραμετροποιήσεις και θα το κάνουμε σούπερ το φερολλάκι σου.
Να μπου περιγράψεις και τη καμινάδα σου (διάμετρος, ύψος , κατασκεύη , καπναγωγός τρόπος σύνδεσης.).
Όλα τα άλλα θα είναι εύκολα.
Στάθης.

Κυριε Σταθη καλησπερ και καλο μηνα αν δεν ειπαμε.λοιπον τα πραματα απο τηξ αρχη.η καμιναδα ξεκιναει με τ καθαρισμου λοξα περιπου 40- 50 μοιρες μετα συνεχιζει λοξα για 2 μετρα και μετα με ημιγωνια ανεβαινει ακομα 5 μετρα και τελειωνη με καπελο.ειναι καινουρια μωνομενη διπλου τοιχωματως και ειναι φ 180.εχει κυκλοφορητη στην επιστροφη οπως σας ειπα και ανοιγοκλεινει με τον θερμοστατη χωρου.με την πρωτη ευκαιρια θα ζηγισω και πελλετ για τα 10 λεπτα που ειπες,μαλλον για το σαββατοκυριακο το βλεπω.αδειασα και το σιλο και το καθαρισα απο το προηγουμενο πελλετ και τα τρυματα και ξεκιναω να καιω αυτο το αυστριακο.τον λεβητα τον εχω βαλει στο μπαλκονι και γυρω γυρω ειναι κλεισμενος και μονο απο μπροστα ειναι ανοιχτος. Αυτα και καλο βραδυ σε ολους.

Στάλθηκε από το Lenovo S580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #150217 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
ok

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150280 από ferroli sfl7
Καλησπερα αγαπητοι συμφορουμιτες. Καλη εβδομαδα απο αυριο σε ολους. Απο το Σαββατο εκαψα τον λεβητα μου με ξυλο, οι εντυπωσεις πολυ καλες απο αποψη θερμοκρασιας, απο αποψη σταχτης ομως κα λιγης πισσας απο υγρα ξυλα οχι και τοσο καλες. Ζεστη πολυ και καλη 24-25 βαθμους σε ολα τα δωματια,ακομα και στο πιο κρυο. Συνεχεια ζεστο νερο λογο του οτι δουλευε σχεδον συνεχεια και φορτωμα με ξυλα χοντρα καθε 5 ωρες.το απογευμα που πηγα να τον καθαρισω ενοιωσα σαν θερμαστης στα παλια τα τραινα με το καρβουνο. Λιγο τρυψιμο, λιγο σκουπα,λιγο απο ολα τελοσπαντων και μετα απο μιση ωριτσα ελαμψε παλι το ferrolaki.το γυρισα παλι στο πελλετ γιατι σαν το πελλετ δεν εχει :) .δυστηχως κυριε Σταθη δεν ζυγισα πελλετ για το δεκαλεπτο που λεγαμε λογο υποχρεωσεων αλλα την παρασκευη παρατηρησα και αρκετο κλινκερ στο πιατακι και αρκετα καρβουνακια. Καλη εβδομαδα σε ολους και καλο βραδυ ελπιζω να μην σας κουρασα απλα προσπαθω να ειμαι αναλυτικος για να βοηθησω και καποιον αλλον ισως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150341 από ferroli sfl7
Καλησπερα σε ολους. Γιατι μου δημιουργιτε το λεγομενο κλινκερ τελευταια?

Στάλθηκε από το Lenovo S580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150616 από ferroli sfl7
Εχει καψει κανεις σε λεβητα ferroli και στο καυστηρα ferroli p12 πυρηνοξηλο η κουκουτσι ελιας να μας πει εντυπωσεις?αν εχει καψει κανεις ας μου πει γιατι σκεφτομαι να δοκιμασω.

Στάλθηκε από το Lenovo S580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150635 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Δεν μπορεί να κάψει πυρηνόξυλο είναι δύσκολο στο καθάρισμα χρειάζεται άλλη κλίση στον κοχλία (οριζοντιοποίηση) κα γενικά σε κάθε κύκλο λιετουργίας δε θα καθαρίζεται σωστά.
Το κλίνκερ δημιουργείται απο πολύ αέρα.
Το κοντρόλλερ δεν δίνει αρκετό χρόνο στο να καεί το αρχικό πέλλετ και όταν μπαίνει στη P1 εμφανίζεται καπνιά και πιθανό μπλοκάρισμα απο πέλλετ στον σωλήνα τροφοδοσίας.
Χρειάζεται ένα τρίκ εκεί για να το ξεπεράσει.
Βάλε το τ06=255 και το τ01 στο π2,3 και τον αέρα στο 50.
Στη π2 όμως κάνε το τρίκ που λέω δηλ. αντί 4 και 100 κάνετα 2,5 και 90. .
Η π3 =4 και 120 , π4= 6 και 145. Άν ρυθμίσεις να μένει στη π4 ρύθμισε τη φλόγα πειράζοντας μόνο τον αέρα δηλ κατέβασε το 145 σε 140 ή ανέβασε , κοιτόντας τη φλόγα να είναι μακρυα και ογκόδης.
Άν είναι μικρή και πνίγεται απο αέρα και μόλις βγαίνει απο τη μπούκα τότε μείωσε πολύ αέρα αλλά μόνο στη μικρή ισχύ.
Ρύθμισε και τη τ18 στην 1 και κάνε το ίδιο και στη π1.
Η π2 θα διορθώσει τη κάπνα και η π3.Άν πάλι μένει στη π3 κάνε τη π3 κανονικά δηλ. στο 4,5 και πείραζε αέρα.Καλή επιτυχία.
Όμως κάνε και κάτι άλλο. Πάρε χρόνο απο τη στιγμή που ανάβει το αρχικό πέλλετ (με ακρίβεια όμως) έως να μπεί στη π1.με το τ 06στο 100 και στο 200 ή 255 και ρύθμισε το το6 στο μεγαλύτερο δυνατό χρόνο.
Καλή επιτυχία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.184 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ