Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127511 από χρηστος8

xaloulis90 έγραψε: Έβαλα και εγώ υδροστάτη διότι είχα το ίδιο πρόβλημα δεν προλάβαινε να φτάσει αρκετούς βαθμούς σε θέρμανση το νερό με αποτέλεσμα να μην είχα για πολλή ώρα ζεστό νερό χρήσης. Εγώ με την σειρά μου να πώ οτι τον έχω ρυθμίση στους 75.



Αστερη τα Α01 που ειχες κατα την διαρκεια της νυχτας σταματησαν;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127600 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Χρήστο μετά απο πολλές προσπάθειες να καταλάβω τι έφταιγε τελικά νομίζω οτι βρήκα την αιτία αν και μπορεί να φανεί λίγο περίεργο. Το Α01 μου το έβγαζε για τον λόγο που αν θυμάσαι σου είχα πεί ότι ξεκινούσε η έναυση και δεν προλάβαινε να κάνει ρίψει για να μπεί στην πρώτη ταχύτητα και η φωτιά έσβηνε. Αυτό συνέβαινε για τον λόγο ότι το πέλλετ που καίω έχει πάρα πολύ στάχτη με αποτέλεσμα αν ο λέβητας δεν έχει καθαριστή κάθε εβδομάδα τότε θα έχει μαζέψει πάρα πολύ στάχτη ψηλά απο εκεί που έχει τις οπές για να φύγη ο καπνός και κατά την έναυση όπως είναι φυσιολογικό βγάζει πάρα πολύ έντονο καπνό με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται να μην προλαβαίνει να βγεί γρήγορα και να απομείνει ελάχιστο οξυγόνο μέσα στο λέβητα το οποίο δεν φτάνει για την συνέχεια της καύσης με αποτέλεσμα να σιγοκαίει και να σβήνει με Α01.
Αυτό που δεν μπόρεσα να εξηγήσω είναι γιατί το έκανε συνήθως κατά την διάρκεια της νύχτας το μόνο που σκέφτηκα είναι γιατί την νύχτα η θερμοκρασία πέφτει περισσότερο και η υγρασία ανεβαίνει, μπορεί να ήταν απο αυτό πιο ευάλωτο με αποτέλεσμα να δυσκολευόταν πιο πολύ να βγεί ο πολύς καπνός της έναυσης.
Συγνώμη για το μεγάλο πόστ αλλά προσπάθω να εξηγήσω για να μην υπάρξει απορία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127622 από houankle
Απαντήθηκε από houankle στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μήπως είδατε της φωτογραφιες ,το νερό παλι στους 62 βαθμούς σταθερο με τον υδροστατη στους 55

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127652 από xaloulis90
Απαντήθηκε από xaloulis90 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Βάλε τον υδροστάτη στους 65 και θα ανεβεί και το νερό, φρόντιζε την παράμετρο υ01 να είναι 78 ή 80

houankle έγραψε: Μήπως είδατε της φωτογραφιες ,το νερό παλι στους 62 βαθμούς σταθερο με τον υδροστατη στους 55

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": houankle

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127793 από iliadis1
Απαντήθηκε από iliadis1 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

cpp έγραψε: Πριν μια εβδομαδα.... Το προβλημα ειναι εδω και 2 μερες.... Δεν το ξανακοιτας.....

Επίσης σε τί λέβητα ειναι ο καυστηρας?

Την ξανακοιταξα και ειναι πεντακαθαρη.Σε λεβητα πετρελαιου ειναι.Το προβλημα δυστυχως συνεχιζεται.Κανει συνεχως επανεκκινηση
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127999 από iliadis1
Απαντήθηκε από iliadis1 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τελικά την έβγαλα και την καθάρισα προσεκτικά και δείχνει να δουλεύει καλά :).Ξέρει κάποιος φίλος από που μπορούμε να αγοράσουμε καινούργια?
Επίσης έχει τύχει σε άλλον να μη πατιούνται τα κουμπιά του καντράν?.Πρέπει να πιέσω πολύ μέσα τα κουμπιά για να γίνει επαφή και να μπω στο μενού.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ