Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139383 από Μιχάλης
Γεια σας πυρομανείς. Καλή χρονιά να 'χουμε (όσο γίνεται...).
Μπορούμε άραγε να ρίξουμε σπασμένο κουκούτσι ελιάς στον ferroli; Θα έχει πρόβλημα ο λέβητας prity με τις υψηλότερες θερμοκρασίες που θα έχει;
Ζω στη νότια Ελλάδα και εδώ από κουκούτσι άλλο τίποτα, τίγκα ο τόπος στο κουκούτσι. Λεφτά δεν έχουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139387 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

ankostas333 έγραψε: ωραία ευχαριστώ πολύ. καμία λύση για το κλίνκερ;


με το κλινκερ πρωτος παραγοντας το πελλετ,μετα πας σε ρυθμισεις,
εχω τον p12 ,διαβασε προηγουμενα ποστ για ρυθμισεις,μπορει να θες λιγακι αερα παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139450 από Θανοςκ04
εχω την εντυπωση οτι δεν θα το δουλεψει γιατι ειναι ελαφρυ και πολυ πιθανο να το πεταει ο αερας εξω αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα να το δοκιμασεις με λιγοτερο αερα , για πες μου και εμενα απο που το βρισκεις και ποσο ; εγω ειμαι απο Ηρακλειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139471 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα σε όλους.
Ρε παιδια χρειάζομαι τη βοήθεια σας.
Εβαλα κι εγω φέτος τον ferroli mikro p12 (μετατροπή σε λέβητα πετρελαίου).
Στη συνδεσμολογία ο υδραυλικός με τον ηλεκτρολόγο έκαναν το εξής:
Έδωσαν στο καυστήρα σταθερή τροφοδοσία ρεύματος από τον πίνακα αυτονομίας και στις επαφές 7 & 8 σύνδεσαν τους θερμοστάτες χώρου από τα δύο διαμερίσματα (πάλι μέσω του πίνακα αυτονομίας με ένα ρελέ που τοποθετήθηκε). Υπάρχουν 2 ηλεκτροβάνες (μία για κάθε σπίτι) και 2 δύο κυκλοφορητές. Ο ένας θερμοστάτης χώρου είναι αναλογικός ενώ ο δικός μου ψηφιακός. Στην αρχή που το δοκιμάσαμε όλα καλά δούλεψε χωρίς πρόβλημα. Τώρα που είπα να βάλω μπροστά το καλοριφέρ για δοκιμή 9 στις 10 φορές μου βγάζει σφάλμα Α01 και πρέπει να κατεβαίνω να πατάω το κουμπάκι για να ξεκινήσει. Ο υδραυλικός που τον πήρα τηλέφωνο μου είπε να αλλάξω τις τιμές t03(από 8 σε 9) και t04 (από 51 σε 55) για να λύσω το πρόβλημα.
To uo1 είναι στο 75
uo2:3
uo3:0
Όλα τα υπόλοιπα είναι στις εργοστασιακές ρυθμίσεις
Παρατήρησα όμως το εξής: με το που ανοίξω τον θερμοστάτη χώρου, ξεκινάει να δουλευει η ηλεκτροβάνα και με το που δίνει εντολή στον καυστήρα να ξεκινήσει τότε βγάζει το σφάλμα.
Τι μπορεί να συμβαίνει? Λέτε να φταίει η συνδεσμολογία?
Έχω διαβάσει αρκετές φορές το θέμα και το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως να αλλαχθεί η συνδεσμολογία στον καυστήρα (βραχυκύκλωμα επαφών 7-8 και οι θερμοστάτες χώρου να δίνουν εντολή στις ηλεκτροβάνες και αυτές να ξεκινούν τους κυκλοφορητές και τη διαδικασία έναυσης του καυστήρα.
Η ρύθμιση t18 λέτε να δουλέψει στην περίπτωσή μου?
Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτό το θέμα μιας και με 2 μωρά στο σπίτι δεν είναι και ότι καλύτερο από την αρχή να έχω τέτοια προβλήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139524 από Μιχάλης
Είμαι από τη Σπάρτη Θάνο και το βρίσκω 180€. Και η Κρήτη λογικά, θα είναι γεμάτη στο κουκούτσι. Σύντομα θα το δοκιμάσω και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139721 από iliadis1
Απαντήθηκε από iliadis1 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

nt7561 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Ο υδραυλικός που τον πήρα τηλέφωνο μου είπε να αλλάξω τις τιμές t03(από 8 σε 9) και t04 (από 51 σε 55) για να λύσω το πρόβλημα.
To uo1 είναι στο 75
uo2:3
uo3:0

Έχω διαβάσει αρκετές φορές το θέμα και το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως να αλλαχθεί η συνδεσμολογία στον καυστήρα (βραχυκύκλωμα επαφών 7-8 και οι θερμοστάτες χώρου να δίνουν εντολή στις ηλεκτροβάνες και αυτές να ξεκινούν τους κυκλοφορητές και τη διαδικασία έναυσης του καυστήρα.
Η ρύθμιση t18 λέτε να δουλέψει στην περίπτωσή μου?
Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτό το θέμα μιας και με 2 μωρά στο σπίτι δεν είναι και ότι καλύτερο από την αρχή να έχω τέτοια προβλήματα.

Μάλλον ανάποδα τα έγραψες.Το Τ3 από 51 σε 55 και το Τ4 από 8 σε 9.Εγώ έχω 2 ηλεκτροβάνες και έναν κυκλοφορητή για 2 σπίτια με βραχυκυκλωμένες τις επαφές όπως τις αναφέρεις.Νομίζω ότι αυτό συστύνεται από όσους ξέρουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ