Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145732 από pedro4
Απαντήθηκε από pedro4 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Να συμπληρώσω ότι ο λέβητας είναι πετρελαίου Kombi 70 kW. Προσπαθώ να ανεβάσω φωτοτογραφίες, όμως δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pedro4.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145735 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Πολύ καλός λέβητας. Έβαλα έναν πετρελαίου το 1995 νομίζω στο Μαντούδι β. Ευβοίας μάλλον πιο καινούριο μοντέλο απο το δικό σου. Μέτρα το μήκος και τη διάμετρο του θαλάμου καύσεως και γράψε τα την επόμενη φορά. θα σου βγάλω θερμαινόμενη επιφάνεια θαλάμου. Μέτρα και τη διάμετρο αλλά και το μήκος των τούμπων. Οι κόφτρες είναι νομίζω υψηλής απόδοσης άρα θα πρέπει να έχεις και χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων.
¨ολα καλά είναι εκτός την κλίση του κοχλία που πρέπει να είναι όπως τη βλέπω πάνω απο 55 μοίρες.
Άν αυξήσεις τον χρόνο της t04 σε 12-13 από 8 θα γεμίζεις καλύτερα το τασάκι και θα αποφύγεις και βλάβες A01.
Thn t07 απο 15 κάνε τη 16 kai thn t08=53 ,to92,5 και θα μπαίνεις στη καύση χωρίς κάπνα.
Επαναλαμβάνω όμως πρέπει να μετρήσεις παροχή πέλλετ του κοχλία ανά λεπτό. Η κανονική είναι 315 γραμ/λεπτό και η δική σου 230 -250 γραμ / λεπτό οπότε ισχύουν οι αλλαγές που σου προτείνω.
Το κακό με τον fer είναι ότι δεν μπορείς έστω ενδεικτικά να σετάρεις σε πρόγραμμα excel αέρα σε pa kai δευτ του κοχλία στο αρχικό πέλλετ αλλά και στη κάθε ισχύ. Με αναλυτή όμως θα μπορείς αφού θα μπορείς να ενεργοπποιήσεις και την t18=1 για το ινβέρτερ (μετάβαση σε μικρή φλόγα)

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pedro4

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145736 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
[img]http://[/img]

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145746 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145750 από pedro4
Απαντήθηκε από pedro4 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τον Kombi Mb 70 kW, έτος κατασκευής 1995, καυστήρας Hansa, τον αγόρασα το 1997. Μεγαλύτερο με την προοπτική να καλύψει και άλλον όροφο. Το σπίτι ήταν τότε αμόνωτο, με απλά αλουμινένια κουφώματα.
Τον τοποθέτησα μόνος μου και τη ρύθμιση την έκανα επίσης μόνος μου (με το μάτι και με πειραματισμούς, με υδροστάτες και ρελεδάκια ώστε να αποφεύγοντα συχνές εκκινήσεις). Δούλεψε έτσι 3 με 4 χρόνια. Κατανάλωση πετρελαίου 2,5~3,5 τόνους το χειμώνα (Β. Ελλάδα γαρ). Μου είχε φανεί υψηλή η κατανάλωση.
Συμβουλεύτηκα κάποιο κατάστημα με είδη θέρμανσης, μου είπε πως ο λέβητας ήταν μεγάλος. Μου πούλησε έναν Viessman Vitorond 200, 33 kW μαντεμένιο. Τη ρύθμιση την είχε κάνει καυστηρατζής. Το αποτέλεσμα ήταν να έχω ίδια κατανάλωση, όμως πλήρωσα τότε ~500.000 δρχ (τουλάχιστον 2 μηνιάτικα δικά μου τότε). Έκτοτε, αντικατέστησα τα κουφώματα με σύγχρονα τότε (alpin500 με θερμογέφυρα) και τοποθέτησα εξωτερικά μόνωση dow και σοβάτισμα (το παραδέχομαι, για τα σοβατίσματα έβαλα μάστορα, όπως και για την τοποθέτηση των κουφωμάτων).
Με τιμή πετρελαίου μέχρι 0,90, δούλεψε κανονικά. Τα τελευταία 2~3 χρόνια, Θέρμανση με σόμπα (όπως τον παλιό παλιό καιρό) και κλιματιστικά-αερόθερμα-καλοριφέρ λαδιού, ενώ ο λέβητας Viessman άναβε μόνο στα πολλά κρύα.
Αφού συμβουλεύτηκα το πορόν forum, αποφάσισα να βάλω καυστήρα πέλλετ στον Kombi, αφού είναι μεγαλύτερος, έχει χώρο για στάχτη και καθαρίζεται πιο εύκολα. Το σετ λέβητα- καυστήρα πέλλετ μου φάνηκε λίγο ακριβό (2700 ευρουλάκια και πάνω). Έχω 2 λέβητες, να πάρω και τρίτο? (δεν κάνω συλλογή)

Αυτά με το ιστορικό. Στο θέμα τώρα: έβαλα το t04--> 12, όπως με συμβούλεψες. Μέτρησα παροχή το 10λεπτο: 3030 gr, άρα 303 gr το λεπτό. Ο kombi έχει 12 τούμπα φ50, 610 mm μήκος. Ο κάτω χώρος καύσης έχει διάμετρο Φ390 mm και βάθος 660 mm. Για τη μετατροπή αναγκάστηκα να κόψω για το πορτάκι (το οποίο προέρχεται από ξυλολέβητα από παλιατζή)το μπροστά τμήμα, που είναι υδροτοίχωμα (water wall), το οποίο έπρεπε να κλείσω.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pedro4.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145752 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Θερμαινόμενη επιφ στα τούμπα=1,15μ2
Θερμαινόμενη επιφ στον θάλαμο=,80 μ2+0,12=0,92μ2
Λοιπά μέρη =0,15μ2
Σύνολο θερμ. επιφ λέβητα=2.22 μ2
Για πετρέλαιο ισχύει : 2,22 μ2 x 30kw=77 kw
Για πέλλετ ισχύει : 2,22 m2 x 18 kw=40 kw
Όπως καταλαβαίνεις η ισχύς σε καύση πέλλετ είναι τώρα 40 kw.
Μπορεί να βγάλει και περισσότερο αλλά με συμαντικές απώλειες και μεγαλύτερη κατανάλωση.
Ο Τύπος που σού έδωσε τον Γερμανικό λέβητα ήταν άπειρος και νομίζω ότι ο Kombi είναι ανώτερος απο αυτόν λόγω ότι είναι καθαρά χαλύβδινος και όχι διμεταλλικός (δεν έχω καταλάβει την σύλληψη της ιδέασ αυτής της κατασκευής) λέει ότι και καλά δεν σκουριάζει αλλά στα 25 χρόνια εμπειρίας δεν είδα έναν λέβητα να τρυπάει απο θειάφι.
Προτίμησε Ελληνικά και ποτέ Γερμανικά σε προιόντα όπως της θέρμανσης.Θα βρείς τίμια κατασκευή και σε πολύ καλή τιμή.
Όσο για τον καυστήρα και σε t04=8; h 9 θα γεμίζει το τασάκι ώστε να καλύπτεται η αντίσταση 2+ εκατ.
Ο χρόνος για να το κάψει είναι 100 δευτ και μετά θα μπεί στην p1 με την t08=52-53 και την t09=2,5-2,6 sec.
Οι άλλες άφησέ όπως είναι.
Την t18=1 και απο την u02=4 ή kai 5. Θα μεταβαίνει στη p1 5-8 c πριν την u01=65 c.
Άν τα σώματα ζεσταίνουν σε αυτήν την θερμοκρασία θα κάνεις μεγάλη οικονομία σε πέλλετ ακόμα μεγαλύτερη στους 60 c.
Stathis.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pedro4

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ