Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #146913 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Πολύ καλά όλα αυτά αλλά και πάλι δεν ξέρεις πόσα κιλά πέλλετ ρίχνει ο κοχλίας. Και πρίν όπως ήταν στους 50-55 μοίρες αν μετρούσες παροχή ανά λεπτό θα ήξερες πόσα κιλά πέλλετ χρειάζεται σε κάθε ισχύ και δεν θα άλλαζες κάτι.
Τώρα με τους 45 μοίρες η ποσότητα είναι μεγαλύτερη ανά λεπτό και μεγάλωσε η φλόγα στις ίδιες παραμετροποιήσεις του κοχλία επειδή δεν πειράχτηκε προφανώς ο αέρας.
Βλέπεις ότι τα πάντα εξαρτώνται από την γνώση της φιλοσοφίας της καύσης του πέλλετ.
Χρειάζεσαι και αναλυτή καυσαερίων για να βλέπεις τι καυσαέρια έχεις σε κάθε ισχύ.
Ακολούθησε τα παρακάτω βήματα που σού γράφω:
Κοίτα τη φλόγα στην ισχύ P1 και μετά στην μέγιστη ισχύ εκεί που την σέταρες. p3,p4 or p5. ( να εξέρχεται από τον καυστήρα κάπου 30-40 εκ ιδιαίτερα στη μεγάλη ισχύ.
Mέτρησε με αναλυτή το O2 και το CO2 κάπου στο 7-9 % , 11-12% αντίστοιχα, αν έχεις.
Μέτρησε με ζυγαριά το βάρος του πέλλετ για 10 λεπτά συνεχόμενη λειτουργία του κοχλία και διαίρεσε με το 10 για να βγάλεις παροχή ανά λεπτό. (Σημαντικό)
Διαίρεσε το 10000 / τα κιλά πέλλετ ανά λεπτό που βρήκες και τα δευτερ. αυτά θα τα βάλεις στη πaράμετρο t04. Πχ 10000/330 κιλά / λεπτό=30 δευτ συνεχόμενα στον κοχλία. δηλ το 8.
Ρύθμισε τον αέρα που καίει το αρχικό πέλλετ στο 51-53 για περίπου 100 δευτ.
¨όταν θα μπαίνει στη κανονική καύση θα δείς λίγο κάπνα είναι φυσιολογικό αλλά αν θέλεις αύξησε 1-2 pa τον αέρα στην ισχύ p1.
Υπολογισμός kw της ισχύος. Αφού ξέρεις τη παροχή ανά λεπτό κάνε όπως το παράδειγμα το παρακάτω:
Ας υποθέσουμε ότι ο κοχλίας λειτουργεί για 5 δευτ στην ισχύ 4. Τότε 5x 4=20 δευτ το λεπτό.
20 /60= 0,33 λεπτά σε δεκαδικό 0.33 x 330 = 110 γραμ/ λεπτό . Τώρα 110 γραμ x 60 λεπτά=6,6 κιλά ανά ώρα. x 5 kw =33 kw/h η ισχύ της φλόγας στην p4. Με αυτή τη πράξη αν ξέρεις από Excel φτιάξε ένα προγραμματάκι να σου αναλύει τα kw που βγάζει ο κοχλίας στα δευτερόλεπτα και τα πασκάλ του αέρα να τα έχεις στο pc και κάθε φορά που αλλάζεις πέλλετ μεγαλύτερης ισχύος να σου υπολογίζει ακριβώς την κίνηση του κοχλία και του αέρα.
Κάνε αυτά και ότι απορίες ξαναγράψε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pedro4

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146942 από pedro4
Απαντήθηκε από pedro4 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε μου etsa,
μέτρησα παροχη πέλλετ 3700 το 10λεπτο, άρα 370 γραμμάρια το λεπτό πέλλετ βουλγάρικο μεγάλου μηκους 70% κωνοφόρο 30% οξιά Α1. Προούμενη μέτρηση με διαφορετκό πέλλετ και διαφορετικη κλίση κοχλία ηταν 303 γραμμάρια το λεπτό παροχη.
Προβληματίζομαι με τον αέρα, καθώς δεν έχω αναλυτη και μου έρχεται λίγο ακριβός για να τον αγοράσω. Το excel που αναφέρεις δεν είναι δύσκολο να γίνει, όμως η παράμετρος αέρα με δυσκολεύει. Κάποιο άλλο πέλλετ βουλγάρικο, ακόμα και το golden nugget, μου έφερε Α01 λόγω σχηματισμού κλίνκερ.
Κάθε βοηθεια ευπρόσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146945 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146946 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Κανονική παροχή 305 γρ/λεπτό:
1. p1= 2,8 x 4=11,2/60=0,186min x 305 gr/min=56,9 gr/min x 60 min=3,4 kg/h x 5=17,1 kw/h. (Αέρας=51pa)
2. p5= 5,6 x 4=22,4/60=0,373min x 305 gr/min=113,8 gr/min x 60 min=6,832 kg/h x 5=34,1 kw/h. (Αέρας=170pa)
Νέα παροχή 370 γραμ/λεπτό:
1. p1= 2,8 x 4=11,2/60=0,186min x 370 gr/min=68,82 gr/min x 60 min=4,13 kg/h x 5=20,6 kw/h. (Αέρας=55pa)
2. p5= 5,6 x 4=22,4/60=0,373min x 370 gr/min=138,0 gr/min x 60 min=8,30 kg/h x 5=41,4 kw/h. (Αέρας=176pa)

Διόρθωση:
1. p1. 2,3 και αέρας 52 pa
2. p2. 2,9 και αέρας 75 pa
3. p3. 3,5 και αέρας 121 pa
4. p4. 4,0 και αέρας 151 pa
5. p5. 4,6 kαί αέρας 170 pa.
To βήμα t07 = 15 sec
Kai to t04=7 ή 27-28 δευτ ή και 8 άν βάλεις τον αέρα 52-53 pa
Κάνε αυτά και βλέπουμε:
Καλή επιτυχία.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146947 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τις p2,p3,p4 υπολογίστηκαν με δική μου μέθοδο αλλά εσύ κάνε νέο υπολογισμό με τη παραπάνω μέθοδο για να μην αλλάζεις πολύ τον αέρα και μπερδευτείς.
Οk?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149385 από lakhsdiam
Απαντήθηκε από lakhsdiam στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπερα και απο εμενα σε ολοι την ομαδα. Εχω καποιο προβλημα και εγω με τον καυστηρα μου. Εχω περασει εδω και 3 χρονια τον feroli p7 (τον μπλε) αγορασμενο απο αντιπροσωπο του Κυρ Κορδαλη στην Αλεξανδρουπολη. Τωρα γιατι ειναι μπλε και οχι κοκκινο δεν εβγαλα ακομη ακρη, γιατι υποτιθετε πως η feroli του μπλε του βγαζει αποκλειστικα και μονο για Βουλγαρια, τελος παντων. Οταν τον εβαλα πηρα Αmeco το καλυτερο πελλετ και δεν μου το εκαιγε σωστα, πολυ καρβουνακι. Με τα λιγα κα τα πολλα βρικα λυση κ το ψυλο εκαψε σωστα με καποιεσ ρυθμισεις (που ο θεος να τισ κανει ρυθμισεις) που εκανε ο ανθρωπος που το αγορασα απο μονος του γιατι ο κυρ Κορδαλης δεν εμπενε σε τετοια διαδικασια. Την δευτερη και την τριτη χρονια αγοραα το Axira Βουλγαρικο αφου το ειχα δοκιμασει ποιο μπροστα και το εκαιγε τελεια με τις ιδιες ρυθμισεις. Το μονο προβλημα που ακομη συνεχιζει να μου κανει απο την μερα που τον εβαλα ειναι το Α01 στα καλα καθουμενα. Φετος αγορασα ενα αλλο Βουλγαρικο καλυτερο απο Axira το TROR. Αρχισε να μου το καιει οπως το Αmeco δηλαδη να μου πεταει ακαυτα καρβουνακια η σταχτη να εινα μαυρη με γκρι και να μπουκονει μεσα στην σωληνα πελλετ, σαν να ριχνει υπερβολικα πολυ πελλετ. Γυρισα λιγο τον κοχλια απο καθετι φορα που τον ειχα αριστερα προς τον καυστυρα και καπως διορθωθικε το θεμα. Τωρα αν καποιος γνωριζει το τι μπορω να κανω ας με βοηθισει σαυτο το θεμα πρωτα και μετα ας συνεχισω και στα αλλα. Περασαν πολλοι κατα καιρους για να μου το διορθωσουν πραγματα και θαματα αλλα τιποτα δεν εγινε.Μεχρι που μου μιλισε ενας φιλος απο Ορεστιαδα γιαυτο το forum. Ειστε η ελπιδα μου σας ευχαριστω
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lakhsdiam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ