Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132568 από nafplion
Απαντήθηκε από nafplion στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
εννοω πως παταω το Μ τρεις φορες μεχρι που στην οθονη εμφανιζεται η λεξη off !
και μετα ανοιγω την πορτα του λεβητα και πανω που βγαζω το πιατακι τσακ,,, παιρνει εμπρος,
{εχω φαει σταχτη στο στομα στις αρχες μεχρι μαθω},,,, μονο αν κοψω τελειως το ρευμα δεν κανει τιποτα ,
θα δοκιμασω και αυτο με τον ανεμιστηρα στο φουλ,
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by nafplion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132683 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μια απο τα ιδια με τον ανεμιστηρα,απλα το εχω γραψει στο θεμα του P12.
Περιμενω να τελειωσει ο Χειμωνας και να τον στειλω πακετο εκει που τον αγορασα για επισκευη και αλλαγη της μπουκας ως γνωστο εχει ραγισει το κομματακι στην εξαγωγη του αερα.
Κατα το καθαρισμα το ιδιο παθαινα και εγω στην αρχη,πλεον κλεινω την ασφαλεια της γραμμης του καυστηρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132688 από χρηστος8

FERR έγραψε: Μια απο τα ιδια με τον ανεμιστηρα,απλα το εχω γραψει στο θεμα του P12.
Περιμενω να τελειωσει ο Χειμωνας και να τον στειλω πακετο εκει που τον αγορασα για επισκευη και αλλαγη της μπουκας ως γνωστο εχει ραγισει το κομματακι στην εξαγωγη του αερα.
Κατα το καθαρισμα το ιδιο παθαινα και εγω στην αρχη,πλεον κλεινω την ασφαλεια της γραμμης του καυστηρα.


Η αλλαγη της μπουκας δεν θα σε βοηθησει καθολου...οσες μπουκες και να αλλαξεις ολες θα ραγισουν.
Ειδικα οι P12 (οι P7 πιο σπανια) που εχουν μεγαλυτερη διαμετρο μπουκας, το καθετο κομματι ραγιζει και σταδιακα στραβωνει.
Μονιμη λυση, ειναι να ενισχυθει σωστα κολλωντας απο την πισω μερια μια ανοξειδωτη λαμα 3 η 4mm...το μονο που πρεπει να προσεχθει ειναι να μην κλεισουν οι τρυπες διοδου του αερα.
Κοινως πατενταρισμα θελει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133973 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα μετά απο εχα χρόνο αφου ειχα προβλημα με τον κοχλια , εκαιγα ξυλο, γι αυτο και εξαφανιστηκα απο το τοπικ αυτο. Πηγα να συνδεσω τον καυστηρα για να καψω τις τελευταιες μερες πελλετ ωστε να καθαρισω πιο ευκολα τον λεβητα. απο βιασυνη συνδεσα το καλωδιο του διακοπτη που εχει στην πορτα του καυστηρα και εκανε βραχυκυκλωμα στις επαφες 9 και 10 που δεν επρεπε να συνδεσω τιποτα(το καλωδιο του διακοπτη παει στις επαφες 13 και 14) μυρισε κατι καταλαβα το λαθος αποσυνδεσα τον διακοπτη απο τις επαφες 9 και 10 και πλεον οταν τροφοδοτώ ρευμα κανει τον ελεγχο και σταματαει σε σημειο να δειχνει μονο on και την θερμοκρασια που εχει ο λεβητας στα νερα. εβγαλα την κεντρικη μοναδα (πλακετα-εγγεφαλο) και βρηκα μια αντισταση καμενη.
2 πραγματα θελω απο εσας
1ο αν γνωριζεται τι γινεται με αυτο και
2ο αν μπορει καποιος να δει την αντισταση στο δικο του και να μου πει τα χρωμματα της
ο καυστηρας ειναι micro p7
επισυναπτω μια φωτο με την αντισταση
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #133985 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Γειά σας φερολάκιδες αν ξέρει κάποιος ο Sun με τον Mikro τι διαφορές έχουν ;

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134041 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tempes έγραψε: Καλησπέρα μετά απο εχα χρόνο αφου ειχα προβλημα με τον κοχλια , εκαιγα ξυλο, γι αυτο και εξαφανιστηκα απο το τοπικ αυτο. Πηγα να συνδεσω τον καυστηρα για να καψω τις τελευταιες μερες πελλετ ωστε να καθαρισω πιο ευκολα τον λεβητα. Απο βιασυνη συνδεσα το καλωδιο του διακοπτη που εχει στην πορτα του καυστηρα και εκανε βραχυκυκλωμα στις επαφες 9 και 10 που δεν επρεπε να συνδεσω τιποτα(το καλωδιο του διακοπτη παει στις επαφες 13 και 14) μυρισε κατι καταλαβα το λαθος αποσυνδεσα τον διακοπτη απο τις επαφες 9 και 10 και πλεον οταν τροφοδοτώ ρευμα κανει τον ελεγχο και σταματαει σε σημειο να δειχνει μονο on και την θερμοκρασια που εχει ο λεβητας στα νερα. Εβγαλα την κεντρικη μοναδα (πλακετα-εγγεφαλο) και βρηκα μια αντισταση καμενη.
2 πραγματα θελω απο εσας
1ο αν γνωριζεται τι γινεται με αυτο και
2ο αν μπορει καποιος να δει την αντισταση στο δικο του και να μου πει τα χρωμματα της
ο καυστηρας ειναι micro p7
επισυναπτω μια φωτο με την αντισταση



Παρατηρηση οτι την ωρα που αναβοσβηνει το fh κατω δεξια στην οθονη προς το τελος του ελεγχου βγαζει ενα σφαλμα 6
δηλαδη δειχνει την θερμοκρασια, αναβοσβηνει το fh και δειχνει και 6 , αναβει fh οταν σβηνει αυτο δειχνει 6 εκεινο το σημειο νομιζω 2 3 φορες το κανει και μετα μενει στο σημειο που δειχνει ον και την θερμοκρασια χωρις να κανει κατι αλλο
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.309 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ