Ferroli Sun P12 A01

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158505 από slygizos
Ferroli Sun P12 A01 δημιουργήθηκε από slygizos
Δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν την κατηγορία!
Δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν την κατηγορία!
Δεν έχετε πρόσβαση σε αυτήν την κατηγορία!


Παιδιά καλησπέρα. Έχω τοποθετήσει εδώ και 5 χρόνια έναν Ferroli sunp12 σε λέβητα πετρελαίου. Όλα αυτά τα χρόνια δούλευε κανονικά. Φέτος με το πολύ κρύο που παρά δούλεψε βγάζει συνέχεια τοΑ01. Δυστυχώς έχει αλλοιωθεί πολύ η σχάρα και η μπούκα του λέβητα.
Επίσης όλα αυτά τα χρόνια που τοποθετήθηκε, η μεταλλική σωλήνα που εννωνεται στη δεξαμενή του πελλετ πάντα ζεματουσε. Δεν την επιανες.
Τώρα που διαβάζω διαφορά topics, κανονικά δεν πρέπει να καίει. Μέσα στον λέβητα,όταν τοποθέτησαν τότε τον καυστήρα, έφτιαξαν και ένα πράγμα σαν δοχείο το οποίο σας το βάζω φωτογραφία.
Ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του δοχείου και γιατί άρχισε να βγάζει συνέχεια αυτό το σφάλμα;
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά

Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158509 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P12 A01
Για να βγαζει Α01 εχει προβλημα εναυσεωσ Χωρισ παρεξηγηση 5 χρονια δεν ασχοληθηκεσ καθολου? τωρα θα σου ηταν σαν video game.ελεγξε το τασακι οταν ο κοχλιασ γεμιζει με αρχικο πελλετ. αν καλυπτει αρκετα το πελλετ την αντισταση θα ειναι οκ. αλλιωσ πρεπει να αυξησεισ η να μειωσεισ πελλετ απο την t04. Επισησ απο την t09 μειωσε λιγο το πελλετ απο 38 σε 25 και το t08απο 51 σε 42 . τελοσ σε καθε αλλαγη πελλετ ελεγχεισ παροχη κοχλια σε γραμ ανα λεπτο. μεχρι να εξοικιωθεισ με τη φλογα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158511 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Οκ. Σε ευχαριστώ. Θα τα τσεκαρω.
Τόσα χρόνια δεν ασχολήθηκα καθόλου γιατί δεν είχα ποτέ θέματα. Δούλευε άψογα με τις αρχικές ρυθμίσεις του. Πελλετ πάντα golden nuggets βάζω όλα τα χρόνια. Δεν δοκίμασα πότε κάτι άλλο.
Πέρα δηλαδή από καθαρισμό σχάρας και λέβητα κάθε δύο μέρες και καθαρισμό καμιναδας κάθε σεζόν.
Κάνω αυτές τις ρυθμίσεις μετράω και πελλετ και ενημερώνω.
Ευχαριστώ πολύ.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158513 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Σοβαρολογεισ καθε 2 ημ καθαρισμα στον λεβητα και στο τασακι!!! Δεν εισαι καλα!!!Εμεισ καθαριζουμε καθε 1 τονο πελλετ τα παραπανω.και καταναλωνουμε περιπου 4 τονουσ. αν ειναι ετσι γυρισε το σε ξυλα!!!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158517 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Και εγώ στους 3 τόνους τον χρόνο είμαι. Τι να πω μου είπαν τότε να το καθαρίζω συχνά γιατί γεμίζει μέσα ο λεβητας του πετρελαίου στάχτη.
Λέγε μου τέτοια τώρα να τα κάψω.
Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω ακόμα ρυθμίσεις. Θα ενημερώσω άμεσα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158519 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Ένα Ένα:
1on. Ζέσταμα του σωλήνα τροφοδοσίας. Αντιμετωπίζεται με βεντιλατέρ καυσαερίων υποχρεωτικό σε λέβητα πετρελαίου.
2.ον. Α01. . Σημαίνει ότι το αρχικό πέλλετ που ρυθμίζεται από την t04 είναι πολύ ή λίγο και εξαρτάται άμεσα από τη παροχή του κοχλία.
3ον. Καθάρισμα του λέβητα και καυστήρα. Όταν έχεις λέβητα πετρελαίου και είναι σχετικά μικρός θέλει τακτικό καθάρισμα.
Σε λέβητα ξύλου μεγαλύτερος από τον λέβητα πετρελαίου κανονικά χρειάζεται κάθε μήνα ή ανάλογα τη κατανάλωση συνήθως κάθε τόνο.
Βέβαια μειώνεται μέρα με τη μέρα ο βαθμός απόδοσης αλλά λίγο σε νοιάζει επειδή καταναλώνεις 3 τόνους έτσι και 300 κιλά να κάψεις παραπάνω δεν τρέχει και τίποτα μπροστά στη μείωση της ενασχόλησης.
Γράψε που μένεις, πόση είναι η ισχύ των σωμάτων και τα τετραγωνικά του σπιτιού.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ