κατασκευη καυστηρα πελλετ

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163071 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Θα αργήσω να γυρίσω σπίτι αν προλάβω θα σου γράψω αλλιώς αύριο απόγευμα μετά τις 7

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163072 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Οπως βλεπω εχεις καθετα τουμπο πραγμα που μοιαζει με το δικο μου το καζανι,εκει που εχεις βγαλει τετραγωνο για εξοδο καμιναδας ανοιξε στρογγυλη τρυπα Φ80 βαλε στρογγυλη ροζετα με σωληνα Φ80 20-25 εκατοστα και μετα το μοτερ καυσαεριων.Θα κανεις κανονικα τη συνδεσμολογια και οχι αναποδα οι εντολες για τα μοτερ καυσης και καυσαεριων!!!!!!!!!!!!!!!!καθως και τον αισθητηρα (μεταλλικο) βαλτο στο καυκαλο (σαλιγκαρο μοτερ) 10 ποντους πριν ενωσεις την σωληνα καμιναδας.ΤΟΝ αισθητηρα αυτο τον εχει για να καταλαβει οτι αναψε (παραμετρος 9-6-13=40C) οτι πρεπει να φυσιξει φουλ για 3-4 δευτερολεπτα το μοτερ καυσης να αναψει καλα το πελλετ (παραμετρος 9-6-15=50C) καθως επεισης οταν φτασει σε υψηλη θερμοκρασια τα καυσαερια να κατεβασει ισχυ καυσης(παραμετρος 9-6-14=220C).οπως εσυ τα εχεις ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΙΣ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΦΩΤΙΑ!!!!!!!!!!!!βαλτα κανονικα και κανε τις συνδεσεις οπως σου γραφω.οσο για τα διαφραγματα τα δικα μου ειναι στριφτη λαμα και εχει 20 τουμπο και εχουν 2-3 χιλιοστα διακενο και απο τις δυο μεριες.επεισης αφου υπαρχει χωρος βαλε μια πλακα και περνα το πανω μερος απο τα ελατηρια σε αυτη και στο κεντρο τις πλακας εναν μοχλο που με το πανω κατω η πλακα θα τιναζει τα ελατηρια και θα καθαριζουν τουμπο και ελατηρια.θα δουλευουν και ως ΞΥΣΤΡΑ!!!!!!αν θες μπορεις να βαλεις και εναν αισθητηρα υποποιεσης διοτι το καζανι δουλευει με υποποιηση να την ελενχει και φυσικα εναν θερμοστατη ασφαλειας(τον εχεις ηδη στη σωληνα που κατεβαινει το πελλετ αφου εκει θα βαλεις κλιξον) και εναν αισθητηρα στην εισαγωγη για κυκλοφωριτη.αν θες μπορεις να βαλεις αλλον εναν (οπως αυτος για κυκλοφωριτη) για το συστημα αντιπαγοποιησης και το ρυθμιζεις απο το αριστερα κατω βελακι στους 7 βαθμους.το βασικοτερο που κερδιζεις με την κεραμεικη αντισταση ειναι γρηγορη εναυση (μισος χρονος σε σχεση με αλλες) σβυσιμο πιο γρηγορα και μεταβαση σε κανονικη λειτουργια διαρκεια ζωης ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΥΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ====ΕΝΕΡΓΙΑΚΑ ΚΚΑΙ ΡΕΥΜΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. οτι δεν καταλαβαινεις και χρειαζεσαι βοηθεια πες μου,σου ανεβαζω μερικες φωτο να παρεις ιδεες














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163073 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Οπως βλεπω εχεις καθετα τουμπο πραγμα που μοιαζει με το δικο μου το καζανι,εκει που εχεις βγαλει τετραγωνο για εξοδο καμιναδας ανοιξε στρογγυλη τρυπα Φ80 βαλε στρογγυλη ροζετα με σωληνα Φ80 20-25 εκατοστα και μετα το μοτερ καυσαεριων.Θα κανεις κανονικα τη συνδεσμολογια και οχι αναποδα οι εντολες για τα μοτερ καυσης και καυσαεριων!!!!!!!!!!!!!!!!καθως και τον αισθητηρα (μεταλλικο) βαλτο στο καυκαλο (σαλιγκαρο μοτερ) 10 ποντους πριν ενωσεις την σωληνα καμιναδας.ΤΟΝ αισθητηρα αυτο τον εχει για να καταλαβει οτι αναψε (παραμετρος 9-6-13=40C) οτι πρεπει να φυσιξει φουλ για 3-4 δευτερολεπτα το μοτερ καυσης να αναψει καλα το πελλετ (παραμετρος 9-6-15=50C) καθως επεισης οταν φτασει σε υψηλη θερμοκρασια τα καυσαερια να κατεβασει ισχυ καυσης(παραμετρος 9-6-14=220C).οπως εσυ τα εχεις ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΙΣ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΠΛΕΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΦΩΤΙΑ!!!!!!!!!!!!βαλτα κανονικα και κανε τις συνδεσεις οπως σου γραφω.οσο για τα διαφραγματα τα δικα μου ειναι στριφτη λαμα και εχει 20 τουμπο και εχουν 2-3 χιλιοστα διακενο και απο τις δυο μεριες.επεισης αφου υπαρχει χωρος βαλε μια πλακα και περνα το πανω μερος απο τα ελατηρια σε αυτη και στο κεντρο τις πλακας εναν μοχλο που με το πανω κατω η πλακα θα τιναζει τα ελατηρια και θα καθαριζουν τουμπο και ελατηρια.θα δουλευουν και ως ΞΥΣΤΡΑ!!!!!!αν θες μπορεις να βαλεις και εναν αισθητηρα υποποιεσης διοτι το καζανι δουλευει με υποποιηση να την ελενχει και φυσικα εναν θερμοστατη ασφαλειας(τον εχεις ηδη στη σωληνα που κατεβαινει το πελλετ αφου εκει θα βαλεις κλιξον) και εναν αισθητηρα στην εισαγωγη για κυκλοφωριτη.αν θες μπορεις να βαλεις αλλον εναν (οπως αυτος για κυκλοφωριτη) για το συστημα αντιπαγοποιησης και το ρυθμιζεις απο το αριστερα κατω βελακι στους 7 βαθμους.το βασικοτερο που κερδιζεις με την κεραμεικη αντισταση ειναι γρηγορη εναυση (μισος χρονος σε σχεση με αλλες) σβυσιμο πιο γρηγορα και μεταβαση σε κανονικη λειτουργια διαρκεια ζωης ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΥΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ====ΕΝΕΡΓΙΑΚΑ ΚΚΑΙ ΡΕΥΜΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. οτι δεν καταλαβαινεις και χρειαζεσαι βοηθεια πες μου,σου ανεβαζω μερικες φωτο να παρεις ιδεες














Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163074 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ξεχασα να σου γραψω πως το οτι εχεις υψηλη θερμοκρασια καυσαεριων με ηδη καθαρο λεβητα καμιναδα τουμπο ειναι οτι με την αναποδη συνδεσμολογια δεν μπορεις να εχεις τη διαχειρηση εξοδου και καυσης οπως πρεπει με αποτελεσμα να φευγει ζεστα και υψηλη θερμοκρασια στο περιβαλλον χωρις να την εχεις για το λεβητα σου!!!!!!!!!!!οσο αφορα τον καλο καθαρισμο στο σχαρακι καυσης κανε μια πατεντα και βαλε το μικρο blower αερα παραλληλα με καποιο τροπο με το μεγαλο οταν ο θερμοστατης χωρου κανει on η off με ενα χρονικο να φυσαει φουλ για 30-35 δευτερολεπτα(ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ON 40 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ Η ΑΝΤΙΣΤΑΗ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΦΟΡΤΩΣΗ ΠΕΛΛΕΤ ΑΝ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΤΑΣΑΚΙ ΣΤΑΧΤΗΣ).ΑΝ θες σνδεσμολογια να σου κανω και να στη στειλω σε φωτο.
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163077 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
Kωστα καλημερα.για την υψηλη θερμοκρασια την εχω με την κανονικη λοιτουργια τησ πλακετασ.δεν εκανα ακομα τεστ με αναποδα τα καλοδια.τωρα οταν λεσ για το μικρο blower τι ενωησ.εγω δεν εχω θερμοστατη χωρου,γιατι ζεστενω μποιλερ αδρανειασ 500 λιτρα.αν θεσ στηλε την συνδεσμολογια σε φωτο. ευχαριστω τα λεμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163078 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα κατασκευη καυστηρα πελλετ
και κατι ακομα.στον progetto 25kw που εχω,με βγαζει safeti thermal δηλ ανεβαζη θερμοκρασια στο σωλυνα ρυψυσ του πελλετ.η διαφορα ειναι οτι σημερα το πρωι μου το εβγαλε δυο φορες σε 10 λεπτα χωρεις να εχει ανεβαση θερμωκρασια καν.τον λεβητα τον εχω καθαριση πριν 20 μερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ