αυτοσχεδιος καυστηρας

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173504 από arifalco
αυτοσχεδιος καυστηρας δημιουργήθηκε από arifalco
Γεια σας !! , μπορεί κάποιος να απαντήσει σε μια ερώτηση ;;
 Φτιάχνω τον δικό μου καυστήρα pellet, ο εσωτερικός σωλήνας καυστήρα είναι κατασκευασμένος από ανοξείδωτο χάλυβα 304, αλλά ο εξωτερικός είναι από συνηθισμένο μαύρο ατσάλι. Ξέρω ότι όλοι οι κατασκευαστές έφτιαξαν επίσης τον εξωτερικό σωλήνα από ανοξείδωτο χάλυβα, υποθέτω ότι έφτιαξαν εξωτερικός σωλήνας από ανοξείδωτο για να μην καίγεται στο θάλαμο καύσης, υποψιάζομαι, ωστόσο, ότι αυτή δεν είναι όλη η αλήθεια, νομίζω ότι έκαναν τον εξωτερικό σωλήνα ανοξείδωτο επειδή δεν μεταφέρει θερμότητα όπως κάνει ο μαύρος χάλυβας.Έφτιαξα τον εξωτερικό μου σωλήνα καύσης σε μαύρο ατσάλι 4mm και μεταφέρει τη θερμότητα στον υπόλοιπο καυστήρα pellet… να το κάνω και το υπολοιπο ανοξειδωτο.. η τσάμπα λεφτά θα πεταξω ;;

Chris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173527 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα αυτοσχεδιος καυστηρας
Το 304 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΙΜΑΧΟ.ΤΑ ΠΥΡΙΜΑΧΑ ΕΙΝΑΙ 310 ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.ΟΙ ΜΠΟΥΚΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΙΣ ΦΕΡΟΛΛΙ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ 304 ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΡΥΠΑΝΕ!!!!ΒΑΛΕ ΦΩΤΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Η ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ. ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΏΣΙΜΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΊΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΊΝΑΙ ΧΑΜΈΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΘΕΛΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 250 Ε ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΑ ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΟ κ.α. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ!!!ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!ΠΑΛΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΊΣ ΔΩΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ 
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173529 από arifalco
Απαντήθηκε από arifalco στο θέμα αυτοσχεδιος καυστηρας
κατάλαβα .. θα το παρατήσω μαλλον...ήδη βαρεθηκα ...απλά δεν είχα τι να κάνω και το ξεκινησα....σε ευχαριστώ για την απαντηση ... :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173530 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα αυτοσχεδιος καυστηρας
Η ΧΑΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ!!!!!!!ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΦΛΟΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΙΜΑΧΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ.ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΜΑΥΡΕΣ ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΣΧΑΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ.ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΠΛΕΣ ΑΕΡΙΖΟΜΕΝΕΣ ΜΠΟΥΚΕΣ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟ ΣΧΑΡΑΚΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ  ΤΗΝ ΠΥΡΑ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ ΜΠΟΥΚΑ ΔΟΧΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΟΥΠΑΚΙ ΚΑΥΣΗΣ.ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΔΕΣ ΣΤΟ YOUTUBE ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΟ ΕΓΧΕΊΡΗΜΑ.ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ