ΦΕΡΟΛΙ Ρ7 με κυκλοφορητή (wilo) λαθος σύνδεση ?

Περισσότερα
3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν - 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #181287 από Νικος_Τ
Φιλοι μου.

Οπως μου ειπαν καποιοι συνχωριανοι που εχουν και αυτοι διαφορους λεβητες, πρεπει ο ηλεκτρολογος που εφερα να εκανε λαθος συνδεση .Οταν αναβω με το θερμοστατη χωρου τον καυστηρα, αφου ανοιξει η ηλετροβανα παιρνει μπρος ο καυστηρας.αλλα και ο κυκλοφορητης.(Ασχετος εαν το νερο ειναι ακομη κρυο ! ).

Ο κυκλοφορητης ειναι κατευθειαν συνδεμενος με τα ρελε-ασφαλειες-ρευμα και ο οχι με το καυστηρα !!!

Συμφωνα με την συνδεσμολογια της φερολι (Βλεπε σχεδιο,  σημειο 32) υπαρχει η δυνατοτητα να συνδεθει και να ρυθμιζεται ο κυκλοφορητης απο τον καυστηρα λχ. να ξεκινα ο κυκλοφορητης οταν η θερμοκρασια του νερου φτασει στους 30 βαθμους (παραμετρος Ρ26-Θερμοκρασία ενεργοποίησης αντλίας θέρμανσης) 

Τι γνωμη εχετε εσεις και εαν το συνδεσω με το καυστηρα, μηπως δεν το σηκώνει το ρευμα που εχει στα σημεια 11,12,13?? 
Συνημμένα:
Last edit: 3 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 6 Ημέρες πριν #181289 από dimlyk
σαφως και ειναι λαθος η συνδεσμολογια ...ο κυκλοφορητης αναλογα το καυσιμο ξεκινα στος 40 με 50 βαθμους για να μην παγωνει ο λεβητας στο ξεκινημα και να περιοριζονται οι επικαθησεις πισσες κλπ ...τετοιες συνδεσμολογιες δεν τις κανουν ηλεκτρολογοι αλλα καυστηρατζηδες 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 6 Ημέρες πριν - 3 Μήνες 6 Ημέρες πριν #181291 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
 ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΦΩΝΑΞΕ""ΑΛΛΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ** ΣΤΟ 11 ΦΑΣΗ(ΚΑΦΕ η ΜΑΥΡΟ  ΣΥΝΗΘΩΣ)  12 Ουδέτερο(ΜΠΛΕ) 13 ΓΙΩΣΗ (ΚΙΤΡΙΝΟ).32 ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΒΑΛΕ 45-50 ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ.ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΒΑΛΕ P25=2 η 3 .ΠΑΛΙ ΑΝΟΙΞΑΝΕ ΜΑΤΙΑ ΕΞΥΠΝΑΚΙΔΩΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ😉😉
Last edit: 3 Μήνες 6 Ημέρες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Μήνες 2 Ημέρες πριν - 3 Μήνες 7 Ώρες πριν #181334 από Νικος_Τ
Κωστα ευχαριστω για τα φωτα σου.
Τι συδεσμολογια μπορω να την κανω και μονος μου
Οσο για τις παραμετρους εννοεις μαλλον Ρ26=40 γιατι το Ρ25=1
Εκανα την συνδεση μονος μου, και ανοιγει στους 45 βαθμους ο κυκλοφοριτης.
Οι Παραμετρος Ρ27=6 λεπτα (Μετα κυκλοφορια αντλια θερμανσης), Ρ29=0(Λειτουργια αντλιας), Ρ30=35 (Θερμοκρασιασ απερνεγοποιηση κατα την μετα-κυκλοφορια) τι συμαινουν , αφου κλεισει ο λαβητας ?
Ο λεβητας  κλεινει αφου κλεισει η ηλεκτοβανα, τι νοημα εχουν, και ποσο να βαλω τις τιμες εκαστος ?
Last edit: 3 Μήνες 7 Ώρες πριν by Νικος_Τ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ