Kαυστήρας Ferroli P12

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125013 από m0r00s
Απαντήθηκε από m0r00s στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

sapapa έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: φιλε sapapa βγαλε ΑΜΕΣΩΣ το αλουνινενιο σπειραλ απο την τροφοδοσια του καυστηρα,παιζεις με την φωτια
!!! :(


Και τι να βάλω; αφού το πλαστικό το έλιωσε. Γιατί είναι πιο επικίνδυνο το αλουμινένιο;



Καλή Χρονιά χωρίς προβλήματα. Το πλαστικό είναι για αυτό το λόγο εκεί. Λιώνει για να μην πάει η φωτιά στο πελλετ και πάρει όλη η δεξαμενή. Καλό είναι να βάλεις το ίδιο. Γιατί με αυτό που έχεις θα μπορεί να μεταφερθεί η φωτιά στο σιλο σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FERR, sapapa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125015 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

thlanarass έγραψε: η προεκταση που εκανες ζεστενεται?
Εκανα ακριβως το ιδιο με σενα αλλα ζεστενεται πολυ, τοσο που δεν την ακουμπας(τη προεκταση)
Ποσο χοντροτερο ειναι το κομματι σωληνα απο την μπουκα του καυστηρα?
Και μενα ζεστενετε η σωληνα τροφοδοσιας.
Νομιζω οτι η μονη λυση ειναι η αποροφηση των καυσαεριων με αποροφητηρα καυσαεριων οπως οι σομπες
και με ενα μικρο ντιμερακι ρυθμιζουμε την ταχυτητα για να μην εχουμε υπερβολικο ελκισμο.
φθηνα μοτερακια καυσαεριων?



Ναι ζεσταινεται, αφου εκει γινεται η καυση για ποιο λογο να την ακουμπας;Ισως να χανεται και λιγο θερμοτητα με αυτον τον τροπο αλλα στον δικου μου η πορτα εχει 12cm πλατος με πυριμαχο 6cm οποτε παλι η θερμοτητα εμενε στο πυριμαχο και λιγοτερο στο χωρο μεσα στον λεβητα.
Ο σιδερας μου το εκανε 3mm λαμαρινα 10cm μηκος ωστε να ερθει προσωπο με την πορτα ,του εδωσα διαστασεις κανοντας την πατουρα σε ενα χαρτονι .Με διαμετρο Φ174 (Φ168 ειναι η διαμερτρος της μπουκας η εσωτερικη ομως σε αυτην + 2 με 3mm περιπου το παχος).
Δεν ειχα ποτε προβλημα 2 μηνες τωρα(μονο μια φορα που δεν κουμπωσε το πιατακι σωστα ο πατερας μου) και τον σωληνα τροφοδοσιας τον παινεις με το χερι στο σπιραλ.
Δεν γινεται να μην ζεστενται το σωληνας τροφοδοσιας ετσι οπως ειναι η δομη του ferroli με φυσικη ροη το πελλετ στο πιατακι,το θεμα ειναι να μην υπερθεμαινεται με αναλογα αποτελεσματα,αν και εχει τον αισθητηρα στους 85βαθμους.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by FERR.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125020 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

m0r00s έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: ολα τα αλλα ειναι εργοστασιακα .to7=39 στη 4 ταχυτητα και με τα κρυα στην 5.t18=1
δεν εχω δοχειο αδρανια εχω ενδοδαπεδια θερμανση.εχει σχεση και το πελλετ που του βαζεις να καψει!!!


Φιλε καλη χρόνια με υγεία, το τ18-1 το δουλεύεις καιρό.γιατι ρωτησα τον άσχετο μάστορα μου και μου είπε ότι αν το βαλω θα μου βγάζει βλάβη με το φωτοκυτταρο.εχεις κατι τέτοιο?

δεν μου παρουσιασε προβλημα 2 χρονια φετος.οταν το ειχα 0 μου εβγαζε μπλοκο που και που γιατι οταν εφτιαχνε καινουργια εναυση αφου ειχαν κατεβη τα νερα απο την προκαθωρισμενη θερμοκρασια τυχαινε να δωσει εντολη ο θερμοστατης χωρου 0ff και να βλεπει ο καυστηρα αντιπαρασητικη φλογα!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125110 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Kαυστήρας Ferroli P12

xrysafis72 έγραψε:

sapapa έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: φιλε sapapa βγαλε ΑΜΕΣΩΣ το αλουνινενιο σπειραλ απο την τροφοδοσια του καυστηρα,παιζεις με την φωτια
!!! :(


Και τι να βάλω; αφού το πλαστικό το έλιωσε. Γιατί είναι πιο επικίνδυνο το αλουμινένιο;

εχεις πολλη φωτια στο χωρο καυση και δεν μπορει να εκτονωση ο καπνοδοχος και εχεις επιστροφη φλογα μεσα στο σιλο απο το πελλετ.βαλε θερμομετρο στον καπνοδοχο πρεπει να εχεις απο 250 θερμοκρασια καυσαεριων.βαλε των πλαστικο και ανεβασε το t07 τοσο ωστε να μπορεις να πιανεις τον σιδερενιο σωληνα τροφοδοσιας πανω στον καυστηρα!!ΒΓΑΛΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ


Καλή Χρόνια!!!
Θα δοκιμάσω να ανεβάσω το t07 όπως λες, ίσως θα μειώσω και τη ισχύ από το 4 στο 3 (παρότι θερμαίνω 3 διαμερίσματα από 100 τ.μ..) για να δω τι γίνεται. Θέλω να σημειώσω ότι το πρόβλημα με την υπερθέρμανση παρουσιάζεται λίγο μετά την εκκίνηση του καυστήρα (10 με 20 λεπτά) και όχι μετά από ώρες λειτουργίας. Μήπως πρέπει να αλλάξω και τις ρυθμίσεις t03 και t04 (έχω τις εργοστασιακές) οι οποίες αν δεν κάνω λάθος αφορούν την τροφοδοσία στην εκκίνηση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125112 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Re:Kαυστήρας Ferroli P12
Χρόνια πολλά,τζάμπα ψάχνεις,κοίταξε την καμινάδα,η υπερθέρμανση οφείλεται στο ότι δεν φεύγουν τα καυσαέρια από την καπνοδόχο.
Θα κάνεις ζημιά στον καυστήρα,και είναι κρίμα να κρυώσεις μέσα στον χειμώνα.


Sent from my iPhone using Tapatalk .
Stratos.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125139 από sapapa
Απαντήθηκε από sapapa στο θέμα Re:Kαυστήρας Ferroli P12

terisds έγραψε: Χρόνια πολλά,τζάμπα ψάχνεις,κοίταξε την καμινάδα,η υπερθέρμανση οφείλεται στο ότι δεν φεύγουν τα καυσαέρια από την καπνοδόχο.
Θα κάνεις ζημιά στον καυστήρα,και είναι κρίμα να κρυώσεις μέσα στον χειμώνα.
Καλημέρα
Η καμινάδα με μια πρώτη ματιά που ρίξαμε δε φαίνεται να έχει πρόβλημα ή να έχει μπουκώσει. Το λέω γιατί άλλες φορές υπερθερμαίνονταν ο καυστήρας και τον κλείναμε ενώ όταν αργότερα τον ανοίγαμε δούλευε και έβγαινε κανονικά άσπρος καπνός από την καμινάδα. Μετά σταματούσε και όταν τον ανοίγαμε υπερθερμαινόταν πάλι. Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο στο λέβητα (τον οποίο καθαρίζουμε συχνά) γιατί την τελευταία φορά που ανοίξαμε τον καυστήρα άρχισε να βγάζει από παντού (λέβητα, καυστήρα) μαύρο καπνό.

Sent from my iPhone using Tapatalk .
Stratos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ