Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68054 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
125φ ! ειναι οι τρυπες !

Προσωπικα , εχω συνδεσει απο κατω και αριστερα την εισαγωγη κρυου αερα απεξω , και απο μπροστα για απο μεσα ! Επειδη δεν παιζουν $$$$ , βγαζω περσιδα βαζω χερακι , και με μια λαμαρινα κλεινω τον κρυο αερα ! (για να μην βγαινω εξω απ το σπιτι) η' ρυθμιζω την λαμαρινα αναλογα το ποσο αερα θελω απεξω ! Αμα εχεις $$$$ μπορεις να το κανεις με Τ και ταμπερ (με ντιζα) ! Θα γινει ποιο ομορφο , αλλιως με το χερακι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69565 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
καλησπέρα,τελικά θα έρθει μάστορας από την αντιπροσωπεια στην θεσσ.για τις διορθωσεις..
house μενεις λάρισα?θα μπορουσα να περάσω απο το σπιτι σου να πάρω μια γνωμη από την εγκαταστασή σου??εγω μένω νικαια.ειμαι στρατιωτικος στην στρατια,αν έχεις θέμα...
τον τηλ μου είναι 6906985578.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69930 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
ok μπορεις να το σβήσεις το τηλ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": satcom

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69988 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by satcom.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70011 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Καλημέρα σας,
μιας και είδα ότι στην εγκατάσταση του τζακιού του θεματοθέτη αλλά και αρκετών συμετεχόντων στο νήμα αυτό υπάρχει τοποθέτηση αεραγωγών για διάφορους χώρους
Θα ήθελα την γνώμη λοιπόν όσων θα είχαν τον χρόνο να απαντήσουν.

Η απορία μου σε μία γραμμή είναι η εξής
Αεραγωγοί ή μοτεράκια (ψηλά) και περσίδες (χαμηλά)?

Δλδ αν θέλω από ένα ενιαίο χώρο στο οποίο είναι το τζάκι (ή ένα διάδρομο που είναι ζεστός) να στείλω ζέστη σε ένα δωμάτιο δεν θα κάνει δουλειά ένα μικρό (πχ 100 ή 50 κυβικών) μοτέρ κάπου ψηλά (ώστε να βάζει ζεστό αέρα) και μία περσίδα κάπου χαμηλά (ώστε να φεύγει ο κρύος αέρας)?
Πρέπει να μπούν αεραγωγοί από το τζάκι μέχρι το δωμάτιο?
Το ρωτάω αυτό γιατί βλέπω αφενός μεν σαν πολλή δουλειά το τράβηγμα αεραγωγών και αφετέρου (και σημαντικότερο) σκέφτομαι το πως θα καθαρίζουν - απολυμαίνονται οι αεραγωγοί αυτοί (μετά από κανά χρόνο)
Αν δλδ κάνει δουλειά ένα μοτεράκι (το οποίο αν θέλει κανείς το συνδέει και με ένα φτηνό θερμοστάτη) γιατί να γίνει όλη η δουλειά με τους αεραγωγούς?

thx προκαταβολικά
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70136 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Ξερω να σε πω για τα δυσκολα , για τα ευκολα ειμαι λιγο μπερδεμενος !

Αφετέρου : Γιαυτο φωνάζω σαν τον μπιπ , λειο ινοχ , λειας ραφης ! Πρωτον δεν μαζεύει σκονη , στις ενώσεις εννοώ η' σαν τα σπιραλ που ειναι ολο αυλακιές ! 2ον και να μαζέψει , θα πέσει στο κατω μερος του σωλήνα , αγοράζει και οσα μετρα εχεις σε σωλήνα , τον κουμπώνεις στην σκουπα και εισαι σουπερ !
Εγω τραβάω τον χειμώνα κρύο αερα απ το υπόγειο και τον στέλνω μεσα απ το τζακι στο δευτερο οροφο ! Δεν ειναι A/C αλλα μια χαρα ειναι να σε φυσάει και 20 βαθμοι αερα , μεσα στο κατακαλόκαιρο εχω 30 στο σπιτι ! ( Αυτο για τις υγροποιήσεις το λεω , Οποτε μόνωση σε ολο τον αεραγωγο )
Με τους αεραγωγους διαχέεται καλύτερα η ζεστη στον χωρο , αλλιως για να πιάσω στα δωματια 23 πρεπει κατω να παω διπλα απ το τζακι στους 30 ! Δεν ειναι καλητερα 24,5 κατω και 23 πανω ! (πανω κατω= μεζονετα)
Αμα δεν το δεις δεν το καταλαβαινεις , προσωπικά τα γουσταρω τα μοτερ μου , Ασε που αμα παιζει δουλεια στο υπογειο , γυριζω το μοτερ αναποδα και ζεσταίνω τον χώρο του υπογείου !

Άλλος που εχει αλλιώς την διαρρύθμιση απ το σπιτι , μπορει να βαλει φτερωτή στο νταβανι , και αυτο σε ορισμενες περιπτωσεις μπορει να εχει νοημα , σε αλλες οχι !

Ελπιζω να σε κάλυψα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ