Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70277 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
σε ευχαριστω house οποτε θελεις παρε με τηλ.:)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73311 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Για δείξε μας φίλος τη σου έκανε το συνεργείο ..... έτσι για να πάρουμε μια ιδέα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73482 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
λοιπόν..πιστεύω να είναι εντάξει τώρα,ήρθαν από την αντιπροσοπεία της dovre στη θεσσ.
1.ήταν προσεκτικοί στην δουλειά τους,δεν χρειάζεται να επιδιορθώσω κάτι στην πέτρα.
2.μου άνοιξαν μια περσίδα φ125 στην βάση του αεροθαλάμου ωστε να τραβάει αέρα μέσα από τον χώρο του σπιτιού και να τον βγάζει από την εκτόνωση ώστε να κάνει κύκλωμα.η περσίδα εκτόνωσης που ήδη είχα μου είπαν ότι ειναι αρκετή.(Εδώ θελω να σας ρωτήσω,ναι μεν τώρα δεν έχω μεγάλη υπερθέρμανση ούτε μυρίζει όπως πρίν ο αέρας,αλλά είναι πάλι ζεστός.. οχι βεβαια όπως πριν που δεν αγγιζες εκεί,αλλά μία μυρωδία την έχει,αυτο είναι φυσιολογικό???συμβαίνει και σε εσάς.να σημειώσω οτι ο προηγούμενος 'μάστορας" δεν μου έχει βάλει καμία επένδυση πετροβάμβακα,ο αεροθάλαμος είναι χτιστός (τουβλο) και στην πρόσοψη μου έχει βάλει τσιμεντοσανίδα η οποία εφαπτεται με την μεταλλική προέκταση που έχει το 2180 για την συρόμενη πόρτα.με αποτέλεσμα να θερμένεται και αυτή.Επίσης η καμινάδα μου είναι ινοχ.το κομάτι 1μ περιπου τζακιού καμινάδας το έχει συνδέσει με χοντρο σπιράλ.κάτι από τα πάραπάνω μπόρει να παίζει ρόλο για την μυρωδία??η είναι φυσιολογική από την στιγμή που θερμένεται ο χάλυβας του αεροθαλάμου από το τζάκι.
3.Επίσεις μου σύνδεσαν και το μοτέρ με μία φ125 (από την άλλη πλευρά) ώστε να τραβάει και αέρα μέσα από το σπίτι (εκός από κρύο)
4.Παίζει την μυρωδιά να την δημιουργεί η ένωση της εξόδου του τζακιού με την καμινάδα με σπιράλ οταν αυτό υπερθερμένεται?Είναι κανένα από αυτά επικύνδινο για την υγεία γιατί εχω και την συζυγο έγκυο? Αυτά περιμένω την γνώμη σας
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by satcom.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73545 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Καλησπέρα Gdevil κατά τη γνώμη μου
Οι αεραγωγοί σε κάθε δωμάτιο ειναι καλύτεροι
Από τα μοτερ οροφής γιατί και πιό γρήγορα
Ζεστενουν και άμα θές να εχεις κλειστές τις πόρτες
Πάλι ζεσταίνει το δωμάτιο.
Είναι πιο πολύ δουλειά αλλά μια κ έξω
Υσυχαζεις.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73649 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

satcom έγραψε: λοιπόν..πιστεύω να είναι εντάξει τώρα,ήρθαν από την αντιπροσοπεία της dovre στη θεσσ.
1.ήταν προσεκτικοί στην δουλειά τους,δεν χρειάζεται να επιδιορθώσω κάτι στην πέτρα.
2.μου άνοιξαν μια περσίδα φ125 στην βάση του αεροθαλάμου ωστε να τραβάει αέρα μέσα από τον χώρο του σπιτιού και να τον βγάζει από την εκτόνωση ώστε να κάνει κύκλωμα.η περσίδα εκτόνωσης που ήδη είχα μου είπαν ότι ειναι αρκετή.(Εδώ θελω να σας ρωτήσω,ναι μεν τώρα δεν έχω μεγάλη υπερθέρμανση ούτε μυρίζει όπως πρίν ο αέρας,αλλά είναι πάλι ζεστός.. οχι βεβαια όπως πριν που δεν αγγιζες εκεί,αλλά μία μυρωδία την έχει,αυτο είναι φυσιολογικό???συμβαίνει και σε εσάς.να σημειώσω οτι ο προηγούμενος 'μάστορας" δεν μου έχει βάλει καμία επένδυση πετροβάμβακα,ο αεροθάλαμος είναι χτιστός (τουβλο) και στην πρόσοψη μου έχει βάλει τσιμεντοσανίδα η οποία εφαπτεται με την μεταλλική προέκταση που έχει το 2180 για την συρόμενη πόρτα.με αποτέλεσμα να θερμένεται και αυτή.Επίσης η καμινάδα μου είναι ινοχ.το κομάτι 1μ περιπου τζακιού καμινάδας το έχει συνδέσει με χοντρο σπιράλ.κάτι από τα πάραπάνω μπόρει να παίζει ρόλο για την μυρωδία??η είναι φυσιολογική από την στιγμή που θερμένεται ο χάλυβας του αεροθαλάμου από το τζάκι.
3.Επίσεις μου σύνδεσαν και το μοτέρ με μία φ125 (από την άλλη πλευρά) ώστε να τραβάει και αέρα μέσα από το σπίτι (εκός από κρύο)
4.Παίζει την μυρωδιά να την δημιουργεί η ένωση της εξόδου του τζακιού με την καμινάδα με σπιράλ οταν αυτό υπερθερμένεται?Είναι κανένα από αυτά επικύνδινο για την υγεία γιατί εχω και την συζυγο έγκυο? Αυτά περιμένω την γνώμη σας


Περσίδες.
Είχες ρωτήσει για διαστάσεις και

house έγραψε: το manual λεει καθαρα , για 250cm2 κατω , και 500cm2 !

Τώρα σου έβαλαν για είσοδο Φ125 = 113cm2
Επάνω (όπως το κόβω με το μάτι) έχεις 60cm x 5cm = 300 cm2
ΊΣως να κάνω λάθος. ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι καλά. Αλλά εμένα αυτά τα νούμερα δε με βγαίνουν σωστά

Τσιμεντοσανίδα
Δεν έχω ιδέα αν κάνει για τζάκια ή τι μυρωδιές βγάζει.
Πάντως αν βγάλεις καμιά νέα φώτο προσπάθησε να περιγράψει απο που έως που είναι μήπως και κάποιος άλλος σου πει κάτι σχετικό. Πάντως σαν πρώτη ιδέα που έρχεται σε εμένα (και καλά θα κάνεις να μη τη δεχτείς σαν σωστή βιαστικά) είναι αν νομίζεις ότι εκεί που έχεις τσιμεντοσανίδα και ζεσταίνεται πολύ και αυτό είναι πρόβλημα να έκανες τρυπούλες με μικρό τρυπάνι ώστε να κρυώνει.

Καμινάδα.
Αν κατάλαβα καλά από την έξοδο της εστίας συνδέθηκε 1 μ σπιράλ και μετά ίσια επάνω ίνοξ

Μυρωδιά.
Κάπου είχες γράψει ότι ο αέρας από τους αεραγωγούς δε μυρίζει. Καλό αυτό. Αρα δεν ειναι θέμα του μεταλικού θερμοθαλάμου της εστίας.
Πάμε παρακάτω
το πρόβλημα είναι λοιπόν στο χώρο της φούσκας.
Καπνός δε σου μυρίζει. Καλό αυτό. Αρα δεν έχεις πρόβλημα στις ενώσεις.
Για να σιγουρευτείς μπορείς να δοκιμάσεις να κάψεις λιβάνι μέσα στην εστία. Κανονικά έξω από την εστία δεν πρέπει να σου μυρίσει.
Πάμε παρακάτω.
Το πρόβλημα λοιπόν είναι μια μυρωδιά που προέρχεται από την εξωτερική επιφάνεια του συστήματας απαγωγής των καυσαερίων (κοινώς καμινάδα)
Το πιο πιθανό είναι να σου μυρίζει η αλουμινοταινία.
Αν σου έχουν βάλει αλουμινοταινία τότε αυτή καθώς ζεσταίνεται μυρίζει η κόλλα της.
Για να το διαπιστώσεις μπορείς να πάρεις αλουμινοταινία και να την βάλεις σε ένα σίδερο και να το βάλεις μέσα στο χώρο καύσης. Το αφήνεις να ζεσταθεί και μετά (με γάντια) το παίρνεις και πας στο μπαλκόνι σου. Τραβάς την ταινία και μυρίζεις.
Αν αυτή είναι η μυρωδια υπάρχει λύση.
Επειδή θέλει λίγη ώρα να στη περιγράψω πρώτα πες με αν είναι αυτό το πρόβλημα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73718 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Gdevil έγραψε:

satcom έγραψε: λοιπόν..πιστεύω να είναι εντάξει τώρα,ήρθαν από την αντιπροσοπεία της dovre στη θεσσ.
1.ήταν προσεκτικοί στην δουλειά τους,δεν χρειάζεται να επιδιορθώσω κάτι στην πέτρα.
2.μου άνοιξαν μια περσίδα φ125 στην βάση του αεροθαλάμου ωστε να τραβάει αέρα μέσα από τον χώρο του σπιτιού και να τον βγάζει από την εκτόνωση ώστε να κάνει κύκλωμα.η περσίδα εκτόνωσης που ήδη είχα μου είπαν ότι ειναι αρκετή.(Εδώ θελω να σας ρωτήσω,ναι μεν τώρα δεν έχω μεγάλη υπερθέρμανση ούτε μυρίζει όπως πρίν ο αέρας,αλλά είναι πάλι ζεστός.. οχι βεβαια όπως πριν που δεν αγγιζες εκεί,αλλά μία μυρωδία την έχει,αυτο είναι φυσιολογικό???συμβαίνει και σε εσάς.να σημειώσω οτι ο προηγούμενος 'μάστορας" δεν μου έχει βάλει καμία επένδυση πετροβάμβακα,ο αεροθάλαμος είναι χτιστός (τουβλο) και στην πρόσοψη μου έχει βάλει τσιμεντοσανίδα η οποία εφαπτεται με την μεταλλική προέκταση που έχει το 2180 για την συρόμενη πόρτα.με αποτέλεσμα να θερμένεται και αυτή.Επίσης η καμινάδα μου είναι ινοχ.το κομάτι 1μ περιπου τζακιού καμινάδας το έχει συνδέσει με χοντρο σπιράλ.κάτι από τα πάραπάνω μπόρει να παίζει ρόλο για την μυρωδία??η είναι φυσιολογική από την στιγμή που θερμένεται ο χάλυβας του αεροθαλάμου από το τζάκι.
3.Επίσεις μου σύνδεσαν και το μοτέρ με μία φ125 (από την άλλη πλευρά) ώστε να τραβάει και αέρα μέσα από το σπίτι (εκός από κρύο)
4.Παίζει την μυρωδιά να την δημιουργεί η ένωση της εξόδου του τζακιού με την καμινάδα με σπιράλ οταν αυτό υπερθερμένεται?Είναι κανένα από αυτά επικύνδινο για την υγεία γιατί εχω και την συζυγο έγκυο? Αυτά περιμένω την γνώμη σας


Περσίδες.
Είχες ρωτήσει για διαστάσεις και

house έγραψε: το manual λεει καθαρα , για 250cm2 κατω , και 500cm2 !

Τώρα σου έβαλαν για είσοδο Φ125 = 113cm2
Επάνω (όπως το κόβω με το μάτι) έχεις 60cm x 5cm = 300 cm2
ΊΣως να κάνω λάθος. ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι καλά. Αλλά εμένα αυτά τα νούμερα δε με βγαίνουν σωστά

Τσιμεντοσανίδα
Δεν έχω ιδέα αν κάνει για τζάκια ή τι μυρωδιές βγάζει.
Πάντως αν βγάλεις καμιά νέα φώτο προσπάθησε να περιγράψει απο που έως που είναι μήπως και κάποιος άλλος σου πει κάτι σχετικό. Πάντως σαν πρώτη ιδέα που έρχεται σε εμένα (και καλά θα κάνεις να μη τη δεχτείς σαν σωστή βιαστικά) είναι αν νομίζεις ότι εκεί που έχεις τσιμεντοσανίδα και ζεσταίνεται πολύ και αυτό είναι πρόβλημα να έκανες τρυπούλες με μικρό τρυπάνι ώστε να κρυώνει.

Καμινάδα.
Αν κατάλαβα καλά από την έξοδο της εστίας συνδέθηκε 1 μ σπιράλ και μετά ίσια επάνω ίνοξ

Μυρωδιά.
Κάπου είχες γράψει ότι ο αέρας από τους αεραγωγούς δε μυρίζει. Καλό αυτό. Αρα δεν ειναι θέμα του μεταλικού θερμοθαλάμου της εστίας.
Πάμε παρακάτω
το πρόβλημα είναι λοιπόν στο χώρο της φούσκας.
Καπνός δε σου μυρίζει. Καλό αυτό. Αρα δεν έχεις πρόβλημα στις ενώσεις.
Για να σιγουρευτείς μπορείς να δοκιμάσεις να κάψεις λιβάνι μέσα στην εστία. Κανονικά έξω από την εστία δεν πρέπει να σου μυρίσει.
Πάμε παρακάτω.
Το πρόβλημα λοιπόν είναι μια μυρωδιά που προέρχεται από την εξωτερική επιφάνεια του συστήματας απαγωγής των καυσαερίων (κοινώς καμινάδα)
Το πιο πιθανό είναι να σου μυρίζει η αλουμινοταινία.
Αν σου έχουν βάλει αλουμινοταινία τότε αυτή καθώς ζεσταίνεται μυρίζει η κόλλα της.
Για να το διαπιστώσεις μπορείς να πάρεις αλουμινοταινία και να την βάλεις σε ένα σίδερο και να το βάλεις μέσα στο χώρο καύσης. Το αφήνεις να ζεσταθεί και μετά (με γάντια) το παίρνεις και πας στο μπαλκόνι σου. Τραβάς την ταινία και μυρίζεις.
Αν αυτή είναι η μυρωδια υπάρχει λύση.
Επειδή θέλει λίγη ώρα να στη περιγράψω πρώτα πες με αν είναι αυτό το πρόβλημα

Κατι δεν ακούσετε σωστά.Η περσιδα εισαγωγής του εσωτερικού αερα τι διαστάσεις έχει;
Όχι η διατομή του σπιράλ που έχουν συνδέσει.
Επίσης το κουτί που έχει κατω το τζάκι σου έχει 5 εισόδους
Για να πάρεις αερα τη μια την χρησιμοποιείς για τον αερα
Απ' έξω και την άλλη για μέσα.
Τις υπόλοιπες τις άνοιξαν η τις άφησαν κλειστές;
Γιατί ένας μάστορας μου είχε πει να τις ανοίξω όλες,
Δεν το έκανα γιατί πιστεύω ότι ειναι λάθος με την έννοια
Ότι το βεντυλατερ θα ρουφούσε μέσα και απο τον κλειστο
Θάλαμο αερα έτσι αυτο θα παγώνει πιο γρήγορα το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ