Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36000 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

makis66 έγραψε: Αστέρη σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά :)

Έτσι ακριβως όπως σου είπε ο αστέρης.Αντε περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα.Και ότι άλλο χρειαστείς...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makis66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36242 από fivas
Απαντήθηκε από fivas στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
μηπως γνωρίζετε ρε παιδιά αν αυτό το κοντρολλερ bc-840 μπορεί να συνδεθεί συγχρόνως με 2 μοτερ?δηλαδή να δίνει εντολή συγχρόνως σε 2 μοτέρ, γιατί η δικιά μου εστία παιρνει υποχρεωτικά 2 μοτερ...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fivas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36245 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

fivas έγραψε: μηπως γνωρίζετε ρε παιδιά αν αυτό το κοντρολλερ bc-840 μπορεί να συνδεθεί συγχρόνως με 2 μοτερ?δηλαδή να δίνει εντολή συγχρόνως σε 2 μοτέρ, γιατί η δικιά μου εστία παιρνει υποχρεωτικά 2 μοτερ...


Γιατι 2 μοτερ,που σπρωχνουν αερα τα 2 μοτερ;

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα,απλα να ξερεις οτι απο μια θερμοακιδα παιρνεις
ενδειξη θερμοκρασιας,και αναλογα το ψηφιακο κεντρο αλλαζει ταση στο μοτερ αρα και ταχυτητα που πεταει τον αερα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36270 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Πρέπει να προσέξεις τα ρεύματα του κάθε ανεμιστήρα και ειδικά αν δεν είναι όμοιοι, καλύτερα άστο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fivas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36349 από makis66
Απαντήθηκε από makis66 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:

makis66 έγραψε: Αστέρη σ' ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά :)

Έτσι ακριβως όπως σου είπε ο αστέρης.Αντε περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα.Και ότι άλλο χρειαστείς...


Γιώργο όλα καλά. Εγκαταστάθηκε ο πίνακας ΒS-840 της Olympia Electronics. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι θα έχει τόσες δυνατότητες. Η θερμοακίδα είναι πολύ ευαίσθητη και ανταποκρίνεται άμεσα στις αλλαγές θερμοκρασίας. Υπάρχει επίσης δυνατότητα αλλαγών ακόμη και στο αυτόματο πρόγραμμα. Εκτος των πολλών δυνατοτήτων είναι και πολύ όμορφο με τον περιφερειακό φωτισμό led. Περιμένω ανυπόμονα να ανάψω το τζάκι για να το δώ και σε πραγματικές συνθήκες, γιατί πριν το βιδώσω στη θέση του το σύνδεσα και το δοκίμασα ζεσταίνοντας την θερμοακίδα με ένα σεσουάρ μαλιών. Ευχαριστώ όλους σας γιατί πιστεύω τα 60 ευρώ που δαπάνησα θα μου λύσουν τα χέρια και θα ευκολύνουν τη ζωή μου. Υπόψην ότι είχα ένα τριπλό διακόπτη με τρεις σκάλες ισχύος του μοτέρ αέρα (αυτό που δίνει η DOVRE μαζί με το μοτερ) και έπρεπε ανάλογα με τη θερμοκρασία του αέρα να ανεβοκατεβάζω χειροκίνητα την ισχύ του μοτέρ. Όταν πήγαινα για ύπνο και έπεφτε η θερμοκρασία του τζακιού θα έπρεπε να το κλείσω ή να το αφήσω στη μικρή σκάλα και μετά από λίγες ώρες έβγαζε κρύο αέρα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36428 από fivas
Απαντήθηκε από fivas στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:

fivas έγραψε: μηπως γνωρίζετε ρε παιδιά αν αυτό το κοντρολλερ bc-840 μπορεί να συνδεθεί συγχρόνως με 2 μοτερ?δηλαδή να δίνει εντολή συγχρόνως σε 2 μοτέρ, γιατί η δικιά μου εστία παιρνει υποχρεωτικά 2 μοτερ...


Γιατι 2 μοτερ,που σπρωχνουν αερα τα 2 μοτερ;

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα,απλα να ξερεις οτι απο μια θερμοακιδα παιρνεις
ενδειξη θερμοκρασιας,και αναλογα το ψηφιακο κεντρο αλλαζει ταση στο μοτερ αρα και ταχυτητα που πεταει τον αερα.


Το ένα μοτέρ σπρώχνει αέρα προς τους αεραγωγούς και το άλλο φέρνει αέρα απ' έξω από το σπίτι μέσα στο θάλαμο καύσης κάτω από το σκαράκι και δυναμώνει τη φωτιά όταν χρειάζεται άρα και την θερμοκρασία που βγάζει το τζάκι. Το δικό του μοτέρ της SUPRA είναι με ενσωματωμένο θερμοστάτη και έχει αγορά πάνω από 500ευρό εδώ στην Ελλάδα κι έτσι πρέπει να βρω μοτέρ του εμπορίου πιο οικονομικό...
Επειδή λοιπόν είναι δύο διαφορετικά μοτέρ σκέφτομαι ότι θα ήταν καλά αν γινόταν να συνεργαστούν με κάποιο τρόπο π.χ. συνδέοντας τα πάνω σε ένα θερμοστάτη και να τα χειρίζεται και τα δύο ανάλογα την θερμοκρασία που θα έχω επιλέξει. Δηλαδή αν κάποια στιγμή αρχίσει να πέφτει η θερμοκρασία μέσα στο θάλαμο καύσης να παίρνει μπροστά το μοτέρ να φυσάει αέρα μέσα και να φουντώνει τη φωτιά. Μόλις ανέβει η θερμοκρασία να παίρνει μπροστά το άλλο μοτέρ και να στέλνει αέρα στα δωμάτια. Έτσι το έχω σκεφτεί... Δεν ξέρω ακόμα τι μοτέρ και τι θερμοστάτη πρέπει να επιλέξω για να προχωρήσω. Καμιά ιδέα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ