Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36473 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

fivas έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Το ένα μοτέρ σπρώχνει αέρα προς τους αεραγωγούς και το άλλο φέρνει αέρα απ' έξω από το σπίτι μέσα στο θάλαμο καύσης κάτω από το σκαράκι και δυναμώνει τη φωτιά όταν χρειάζεται άρα και την θερμοκρασία που βγάζει το τζάκι. Το δικό του μοτέρ της SUPRA είναι με ενσωματωμένο θερμοστάτη και έχει αγορά πάνω από 500ευρό εδώ στην Ελλάδα κι έτσι πρέπει να βρω μοτέρ του εμπορίου πιο οικονομικό...
Επειδή λοιπόν είναι δύο διαφορετικά μοτέρ σκέφτομαι ότι θα ήταν καλά αν γινόταν να συνεργαστούν με κάποιο τρόπο π.χ. συνδέοντας τα πάνω σε ένα θερμοστάτη και να τα χειρίζεται και τα δύο ανάλογα την θερμοκρασία που θα έχω επιλέξει. Δηλαδή αν κάποια στιγμή αρχίσει να πέφτει η θερμοκρασία μέσα στο θάλαμο καύσης να παίρνει μπροστά το μοτέρ να φυσάει αέρα μέσα και να φουντώνει τη φωτιά. Μόλις ανέβει η θερμοκρασία να παίρνει μπροστά το άλλο μοτέρ και να στέλνει αέρα στα δωμάτια. Έτσι το έχω σκεφτεί... Δεν ξέρω ακόμα τι μοτέρ και τι θερμοστάτη πρέπει να επιλέξω για να προχωρήσω. Καμιά ιδέα;


To moter φιλος , που σπρωχνει αερα στην καυση , ποσα κυβικα ειναι ??? Γιατι εχω και εγω ενα στην εισοδο , (θα φριξει ο αστερις) ! Αλλα ειναι μονο στα 50 κυβικα αερα ! (θα φριξει ο αστερις)) !
Καλο οταν πας να αναψεις την φωτια , καλο για ντουμανιασματα , αλλα φιλος για λιγο ! Γιατι στο τελος λειτουργει αντιστροφα , αφου καψει τα καρβουνα , κρυωνει το τζακι , και δεν λειτουργει σαν ενεργειακο , αλλα σαν κατι αλλο χειροτερο !
Fivas καλα το πας , λοιπον , δεν χρειαζεται ομως μοτερ στην εισοδο καυσης ! Δηλαδη , πουλανε ταμπερ για την εισοδο , που ανοιγοκλεινει , αναλογα με την θερμοκρασια του χωρου καυσης ! Αυτο λειτουργει με δικο του controler , λεφτα να εχεις ! Και μετα τις ολυμπια η' το 810 για controler στο μοτερ που πάει στους αεραγωγους !

Και οπως ειπαμε , εχει φρίξει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36487 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

fivas έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:

fivas έγραψε: μηπως γνωρίζετε ρε παιδιά αν αυτό το κοντρολλερ bc-840 μπορεί να συνδεθεί συγχρόνως με 2 μοτερ?δηλαδή να δίνει εντολή συγχρόνως σε 2 μοτέρ, γιατί η δικιά μου εστία παιρνει υποχρεωτικά 2 μοτερ...


Γιατι 2 μοτερ,που σπρωχνουν αερα τα 2 μοτερ;

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα,απλα να ξερεις οτι απο μια θερμοακιδα παιρνεις
ενδειξη θερμοκρασιας,και αναλογα το ψηφιακο κεντρο αλλαζει ταση στο μοτερ αρα και ταχυτητα που πεταει τον αερα.


Το ένα μοτέρ σπρώχνει αέρα προς τους αεραγωγούς και το άλλο φέρνει αέρα απ' έξω από το σπίτι μέσα στο θάλαμο καύσης κάτω από το σκαράκι και δυναμώνει τη φωτιά όταν χρειάζεται άρα και την θερμοκρασία που βγάζει το τζάκι. Το δικό του μοτέρ της SUPRA είναι με ενσωματωμένο θερμοστάτη και έχει αγορά πάνω από 500ευρό εδώ στην Ελλάδα κι έτσι πρέπει να βρω μοτέρ του εμπορίου πιο οικονομικό...
Επειδή λοιπόν είναι δύο διαφορετικά μοτέρ σκέφτομαι ότι θα ήταν καλά αν γινόταν να συνεργαστούν με κάποιο τρόπο π.χ. συνδέοντας τα πάνω σε ένα θερμοστάτη και να τα χειρίζεται και τα δύο ανάλογα την θερμοκρασία που θα έχω επιλέξει. Δηλαδή αν κάποια στιγμή αρχίσει να πέφτει η θερμοκρασία μέσα στο θάλαμο καύσης να παίρνει μπροστά το μοτέρ να φυσάει αέρα μέσα και να φουντώνει τη φωτιά. Μόλις ανέβει η θερμοκρασία να παίρνει μπροστά το άλλο μοτέρ και να στέλνει αέρα στα δωμάτια. Έτσι το έχω σκεφτεί... Δεν ξέρω ακόμα τι μοτέρ και τι θερμοστάτη πρέπει να επιλέξω για να προχωρήσω. Καμιά ιδέα;




Το μοτερ πρεπει να παιρνει και να ανεβαζει ταχυτητα οταν αυξανει η καυση,οχι οταν μειωνει,θα σου στελνει κρυο αερα.
Τωρα εσυ εχεις αερα για το θαλαμο καυσης απλα πρεπει να βαζεις ξυλα(Μονο που φορτωνεις δεν φουντωνει....;) οταν πεφτει η θερμοκρασια του θαλαμου.
Το αλλο μοτερ που λες πρεπει να συνδεσεις με ψηφιακο κεντρακι μολις διαβαζει θερμοκρασια πανω απο 50 βαθμους να ξεκιναει να παιρνει μπρος και οσο βαζεις ξυλα να αυξανει στροφες..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36519 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Μοτέρ καύσης...

Ήθελα να ήξερα τι καταφέρνουν σε αερόθερμο τζάκι με το μοτέρ, που δεν το καταφέρνεις και χωρίς μοτέρ. Από 10kW, το κάνουν 13. Σοβαρή δουλειά. Οποιοσδήποτε άλλος κατασκευαστής, βγάζει 13-15kW από τέτοια εστία, χωρίς να θέλει βεντιλατέρ, απλά με την υποπίεση που δημιουργεί η καμινάδα μόνη της, η οποία ρουφάει μέσα τον απαραίτητο αέρα για να κάνει την καύση.

Να μου έλεγες, το τζάκι είναι 14kW και θα βάλω μοτέρ να γίνει 24, να σου πώ οκ, δεκτό. Αλλά το να προσθέτεις μοτέρ για 3kW, είναι σαν να έχεις έναν κινητήρα 1600 κυβικά 60 άλογα και να λες θα το βάλω turbo να γίνει 100. Σιγα τα λάχανα δηλαδή, όταν όλη η αγορά βγάζει 120 άλογα χωρίς turbo και εσύ έβγαλες 100 με ένα σκασμό έξτρα κόστη και πολυπλοκότητα.

Η Tiemme eletronica βγάζει πλήρη κοντρόλλερ για αερόθερμους λέβητες, τον Easytech Air, με ένα σκασμό αισθητήρια και εξόδους για 2 μοτέρ, θερμοστάτες, ότι θες.

www.tiemmeelettronica.it/en/prodotto/8.aspx

Θα χρειαστείς και ένα display της αρεσκείας σου.


www.tiemmeelettronica.it/writable/produc...Tech_Full_AIR_UK.pdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36671 από fivas
Απαντήθηκε από fivas στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Asteris έγραψε: Μοτέρ καύσης...

Ήθελα να ήξερα τι καταφέρνουν σε αερόθερμο τζάκι με το μοτέρ, που δεν το καταφέρνεις και χωρίς μοτέρ. Από 10kW, το κάνουν 13. Σοβαρή δουλειά. Οποιοσδήποτε άλλος κατασκευαστής, βγάζει 13-15kW από τέτοια εστία, χωρίς να θέλει βεντιλατέρ, απλά με την υποπίεση που δημιουργεί η καμινάδα μόνη της, η οποία ρουφάει μέσα τον απαραίτητο αέρα για να κάνει την καύση.

Να μου έλεγες, το τζάκι είναι 14kW και θα βάλω μοτέρ να γίνει 24, να σου πώ οκ, δεκτό. Αλλά το να προσθέτεις μοτέρ για 3kW, είναι σαν να έχεις έναν κινητήρα 1600 κυβικά 60 άλογα και να λες θα το βάλω turbo να γίνει 100. Σιγα τα λάχανα δηλαδή, όταν όλη η αγορά βγάζει 120 άλογα χωρίς turbo και εσύ έβγαλες 100 με ένα σκασμό έξτρα κόστη και πολυπλοκότητα.

Η Tiemme eletronica βγάζει πλήρη κοντρόλλερ για αερόθερμους λέβητες, τον Easytech Air, με ένα σκασμό αισθητήρια και εξόδους για 2 μοτέρ, θερμοστάτες, ότι θες.

www.tiemmeelettronica.it/en/prodotto/8.aspx

Θα χρειαστείς και ένα display της αρεσκείας σου.


www.tiemmeelettronica.it/writable/produc...Tech_Full_AIR_UK.pdf



Οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα κάνω αυτό που μου είπε ο Asteris στην αρχή. Θα μπει ένα δυνατό μοτέρ μόνο για τους αεραγωγούς με ένα θερμοστάτη σαν κι αυτό που βάζετε όλοι και είμαι οκ.
Το μόνο που μένει είναι να βρούμε τι μοτέρ πρέπει να μπει και να είναι εντελώς αθόρυβο. Η εστία από κάτω έχει ένα χώρο 35cmΧ13cm όπου εφαρμόζει αυτό το μοτέρ. Σε ύψος από το πάτωμα είναι 16cm.
Τι τύπο μοτέρ πρέπει να κοιτάξω και πόσα m3/h αέρα πρέπει να είναι τουλάχιστον; Οι αεραγωγοί είναι περίπου 10m αλλά αν δω ότι κάνει δουλειά θα δώσω και σε ένα ακόμα δωμάτιο διακλαδώνοντας τον ένα αεραγωγό και θα προχωρήσει ακόμα 4 μέτρα...

Να πω στον Asteri ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα βγάζει πάρα πολύ ζέστη όταν το δουλεύω στο "ρελαντί" τόσο που όποιος είναι σπίτι πρέπει να φοράει καλοκαιρινά αλλιώς βγαίνει έξω :) και ο ενιαίος χώρος είναι περίπου 70m2. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι στα μέσα δωμάτια λίγο παραπάνω ζέστη... Thanks και πάλι!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36674 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Θα πάρεις μοτέρ 600-800 κυβικά. Το σωστό μέρος για να ρωτήσεις είναι το θέμα Αεραγωγοί.

Το τζάκι σου φυσικό είναι να βγάζει καλή ζέστη, 13kW είναι. Γιατί έπρεπε να βάλουν μοτέρ καύσης αναρωτιέμαι, τέτοια kW βγαίνουν και χωρίς...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fivas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67563 από satcom
Απαντήθηκε από satcom στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
φιλε GGEOR7777 πόσες εκτονώσεις έχεις αφήσει?και που??γιατι σε εμενα μου εχει μια και μοθ μυριζει καμμενο μεταλο :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ