Jolly Mec UniversalJolly Maxi c (με υγραντήρα) by rivol

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33327 από rivol
Ξεκινάω παρουσιάζοντας την δική μου κασέτα Jolly Mec UniversalJolly Maxi c με υγραντήρα.
Η μέγιστη ισχύς είναι 24,4 Kw και η κανονική ισχύς 18 Kw. Η απόδοση της είναι 74 %. Η εταιρεία την παραδίδει με βαντιλατέρ 410 m3/h και υπάρχει και έξτρα το οποίο έβαλα εγώ με 620 m3/h. Η παροχή του αέρα στο βαντιλατέρ γίνεται μα δυο αγωγούς Φ125, ο ένας από τον εσωτερικό χώρο και ο άλλος από έξω με φρέσκο αέρα. Υπάρχουν αντίστοιχα και δυο περσίδες μέσα και έξω ρυθμιζόμενες. Ο θερμός αέρας παρέχεται στον χώρο από δυο αγωγούς Φ100 και από την ίδια την εστία. Ο αέρας καύσης παρέχεται από τον εσωτερικό χώρο και έχει αυτόματο σύστημα ελέγχου της καύσης.

Το σπίτι μου είναι πολύ παλιά μονοκατοικία στην Βούλα με ελάχιστη μόνωση 110 m2 και με το καλοριφέρ που εγκατέστησα πριν από πέντε χρόνια είχα κατανάλωση 1800 λίτρα πετρελαίου τον χρόνο.
Να σημειώσω εδώ ότι έχω μεγάλη λατρεία με το τζάκι και το έκαιγα καθημερινά καταναλώνοντας δυο με τρεις τόνους ξύλα το χρόνο (για την πλάκα μου) και επιβαρύνοντας την θέρμανση του σπιτιού κατά 30% μιας και το παλιό παραδοσιακό τζάκι αντλούσε όλο τον αέρα από τα παλιά ξύλινα κουφώματα και ψύχοντας στην ουσία το σπίτι. Αυτό που ευελπιστώ να πετύχω με το νέο τζάκι είναι μια οριακή πίεση του χώρου εσωτερικά (σε σχέση με την υποπίεση που δημιουργούσε το παραδοσιακό)ώστε να μην ψύχεται ο χώρος από τον αέρα που έμπαζαν τα κουφώματα. Η μεγάλη απόδοση σε Kw πιστεύω να καλύψει τις απώλειες από τις μονώσεις.

Ο χειμώνας που έρχεται θα δείξει αν άξιζε η επένδυση η όχι.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33354 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Jolly Mec UniversalJolly Maxi c (με υγραντήρα) by rivol
rivol,

πες μας και τι σου στοίχισε η όλη υπόθεση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33449 από rivol
Επειδή είμαι μηχανικός και έχω συνεργαστεί με την εταιρεία για τοποθέτηση σε σπίτια πελατών μου (όχι το συγκεκριμένο τζάκι) θα πω τι στοιχίζει βάση τιμοκαταλόγου , 3600 € + ΦΠΑ με την τοποθέτηση και με το έξτρα βαντιλατέρ των 620 m3/h.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρόκειται για μια πολύ ακριβή κασέτα και πιθανόν κάποιος μπορεί να κάνει την δουλειά του με πολύ λιγότερο κόστος.

Ένας λόγος που στράφηκα προς τον συγκεκριμένο κατασκευαστή είναι το σκεπτικό ότι το φθηνό πολλές φορές είναι ακριβό αν δεν μπορέσει να κάνει την δουλειά για την οποία το πλήρωσες, συν ότι μου άρεσε η πατέντα της Jolly mec με τα κυματοειδή εσωτερικά τοιχώματα που τριπλασιάζει το μήκος της επιφάνειας που έρχεται σε επαφή με την φλόγα αυξάνοντας ανάλογα την παραγόμενη ενέργεια.

Οι καιροί με την παρούσα κρίση είναι πολύ δύσκολοι και ο καθένας μας διαβάζοντας το φόρουμ μπορεί να σχηματίσει άποψη για το τι τον συμφέρει να κάνει.
Ο φετινός χειμώνας θα προσφέρει σίγουρα πολλές εμπειρίες για όλους μας και την απόδοση των επιλογών μας.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33464 από aithio
Rivol μήπως γνωρίζεις πόσο αέρα χρειάζεται για την καύση;
Όταν λες υγραντήρα τι εννοείς;

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33477 από DIMITRIS38
rivol καλές ζεστές βλέπω έπεσε πολύ σκάψιμο

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33502 από rivol

aithio έγραψε: Rivol μήπως γνωρίζεις πόσο αέρα χρειάζεται για την καύση;
Όταν λες υγραντήρα τι εννοείς;


Γρηγόρη δεν ξέρω πόσο αέρα τραβάει για την καύση. Ο όγκος του εισερχόμενου αέρα από το βαντιλατέρ υπερκαλύπτει τις ανάγκες του αέρα καύσης. Έχει δυο θυρίδες εισαγωγής αέρα για την καύση δεξιά και αριστερά από το συρτάρι της στάχτης. Η δεξιά θυρίδα ανοίγει και κλείνει αυτόματα σε συνάρτηση με την θερμοκρασία του θαλάμου. Caldo control το ονομάζει η Jolly Mec. Η αριστερή χειρίζεται manual.

Το pdf με τα χαρακτηριστικά: UniversalJolly.pdf

Όσον αφορά τον υγραντήρα, στην πάνω αριστερή γωνιά έχει καπάκι για την πλήρωση εσωτερικού δοχείου χωρητικότητας περίπου 1,5 λίτρων στο οποίο μέσω του ειδικού δοχείου πλήρωσης μπορείς να προσθέσεις και αιθέρια ελαία και με την εξάτμιση του να αυξήσεις την υγρασία του χώρου, ενώ ταυτόχρονα μπορείς να τον αρωματίσεις με τα έλαια της αρεσκείας σου.

Αλέξης

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ