Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84576 από ilios40
Απαντήθηκε από ilios40 στο θέμα Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_
Γιατί θα ήσουν δυσαρεστημένο; Εγώ θέλω να ζεστάνω έναν ενιαίο χώρο 80τμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84584 από Μιχαλης_

ilios40 έγραψε: Γιατί θα ήσουν δυσαρεστημένο; Εγώ θέλω να ζεστάνω έναν ενιαίο χώρο 80τμ.


Κοίτα Δημήτρη,

τόσα χρόνια με το καλοριφέρ είχα μάθει να έχω σχεδόν την ίδια θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.

Βάζοντας τη κασέτα περίμενα κάτι αντίστοιχο έστω και με χρονοκαθυστέρηση.

Δεν μου άρεσε να έχω στον ενιαίο χώρο 23-24-25C και στα υπνοδωμάτια 17-18-19C και να

περιμένω πότε θα εξισορροπήσουν. (εμένα μου άρεσε οι γυναίκες φώναζαν)

Φυσικά δεν ξέρω εάν έφταιγε η salgueda ή έτσι λειτουργεί ο αέρας.

Τα ξύλα μου είναι πάντα ελιές προπέρσινες και όχι πολύ χοντρά κούτσουρα.


Απόδοση με τους 110C στις εξαγωγές είχα η οποία σαφώς ήταν συνάρτηση της φλόγας

αλλά ο αέρας δεν "έτρεχε" και επιπλέον είχα διαλέξει μοντέλο 18KW για να είμαι σίγουρος

ότι θα με υπερκαλύψει.


Ίσως να ήμουν δυσαρεστημένος με οποιαδήποτε κασέτα αφού ήθελα να ζεστάνω και τα δωμάτια

γρήγορα και όχι μόνο τον ενιαίο χώρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84587 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_
Με λίγο ψάξιμο η salgueda έχει μοντέλο το μοντέλο Aero με το ενιαίο τζάμι και χάλυβα σε κασέτα 800, η lauder και η invicta δεν το έχουν. Το μοντέλο όμως το 800 με το μαντέμι το έχουν και οι τρείς και είναι σχεδόν ίδιο

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84593 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_
ilios40, κοίτα να πας σε μαντέμι παίρνεις τη μάρκα που βρεις πιό φθηνά από τις τρείς, είναι το ίδιο πράγμα. Τώρα αν θες ενιαίο τζάμι για πιό εμφανίσιμο πας σε salgueda aero αναγκαστικά. Η aero πάντως έχει τέσσερα μοτέρ, ενώ οι άλλες δύο. Εγώ πάντως επειδή το σκέφτομαι για τις συγκεκριμένη, θα πάω μάλλον στη μαντεμένια παρόλο που δεν δείχνει τόσο εμφανίσημη αλλά επειδή έχει δύο μοτέρ και έχει δυνατότητα να βγάζεις τη στάχτη χωρίς να ανοίγεις την πόρτα.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84747 από Μιχαλης_

degeor έγραψε: ilios40, κοίτα να πας σε μαντέμι παίρνεις τη μάρκα που βρεις πιό φθηνά από τις τρείς, είναι το ίδιο πράγμα. Τώρα αν θες ενιαίο τζάμι για πιό εμφανίσιμο πας σε salgueda aero αναγκαστικά. Η aero πάντως έχει τέσσερα μοτέρ, ενώ οι άλλες δύο. Εγώ πάντως επειδή το σκέφτομαι για τις συγκεκριμένη, θα πάω μάλλον στη μαντεμένια παρόλο που δεν δείχνει τόσο εμφανίσημη αλλά επειδή έχει δύο μοτέρ και έχει δυνατότητα να βγάζεις τη στάχτη χωρίς να ανοίγεις την πόρτα.


Σαν κάτοχος του aero θα ήθελα να μου πείς που έχει τα 4 βεντυλατέρ γιατί μόνο τα δύο μπορώ να δώ.

Η δυνατότητα να βγάζεις τη στάχτη χωρίς να ανοίγεις τη πόρτα δεν καταλαβαίνω το extra που σου δίνει

τη στιγμή που τη πόρτα την ανοίγεις κάθε μισή/μία ώρα για τροφοδοσία και επιπλέον τη στάχτη αν δεν

τη "χτενίσεις" δεν πέφτει στο συρταράκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84818 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_
Μιχάλη καταρχήν δεν μένω σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο και η δυνατότητα να βλέπεις τα πάντα είναι περιορισμένη, γι΄ αυτό αν κάνω λάθος για τα μοτέρ και για το οποίο το διάβασα ότι είναι τέσσερα χωρίς να την έχω μπροστά καλά κάνεις και με διορθώνεις αν είναι έτσι και έχει δύο. Πάντως και για την 700 και την 800 aero αναφέρει τέσσερα μοτέρ. Εσύ έχεις την κασέτα και το αναλυτικό μάνουαλ (που δυστυχώς δεν το βρίσκω στο internet)και σαφώς εσύ μπορείς να δώσεις τη σωστή απάντηση πάνω σ΄αυτό
Το διάβασα εδώ : justshop.gr/?section=2416&language=el_GR...34=2417&detail1634=1
Για το σταχτοδοχείο άποψη μου είναι και δεν λέω αν είναι σωστό απλά ότι εγώ το προτιμώ, αλλά και ότι η aero δείχνει πολύ πιο όμορφη.
Κάτι άλλο, σ΄αυτό το σάιτ προτείνει εγκατάσταση στην aero με κεραμοβάμβακα, αναφέρει κάτι τέτοιο στο μάνουαλ ; , έβαλες εσύ κάτι τέτοιο ή χρησιμοποίησες πετροβάμβακα ; Και επειδή από ότι διάβασα σε προβληματίζει η ποιότητα του εξερχόμενου θερμού αέρα για τους λόγους που ανέλυσες και την ίδια ακριβώς άποψη είχα και έχω και εγώ, εκτός από το φίλτρο που έβαλες για το μοτέρ που οδηγεί τον αέρα στα δωμάτια έκανες κάτι άλλο για τον αέρα που βγάζει η περσίδα του θερμοθάλαμου; Ο θερμοθάλαμος σου πως είναι εσωτερικά; Έχεις να προτείνεις κάτι για καλύτερη ποιότητα αέρα από το θερμοθάλαμο ; Δεν εμπιστεύομαι πετροβάμβακες - ταινίες αλουμινίου κλπ (και όχι μόνο για τις μυρωδιές) και δεν έχω διαβάσει πουθενά μία άλλη εναλλακτική λύση που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιος

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ