Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84829 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_
Μιχάλη αν θες εξήγησέ μας λίγο την εγκατάσταση σου
Να σου πω εγώ τι κατάλαβα και τι όχι
1) Τραβάς αέρα από έξω. (Φαντάζομαι κάπου εκτωνόνεται αυτός ο αέρας δλδ από κάπου φεύγουν τα όσα κυβικά βάζεις μέσα στο σπίτι σου)
2) Εχεις βάλει φίλτρο στην είσοδο των βεντιλατέρ σου. Τι είδους φίλτρα?
3) Τα βεντιλατέρ δίνουν την θερμότητα σε αυτές τις 2 τρύπες "φυσώντας" αέρα που τον τραβάνε από έξω.


4) μετά έχεις αυτό το σύστημα που το έκλεισες με πλεξιγκλάς


Εξήγησέ μας λίγο τι ακριβώς κάνει. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παίρνει τον αέρα τον ζεστό από τις 2 τρύπες της προηγούμενης φώτο τον οδηγεί σε μία μεγάλη περσίδα στον διάδρομο.
5) έχεις και άλλο μοτέρ? που να τραβάει τον αέρα του διαδρόμου? Και πως συνεργάζονται με τα 2 βεντιλατέρ που "σκουντάνε" τον θερμό αέρα?
6) Επισης γιατί το έκανες αυτό το άνοιγμα στον διάδρομο? Μήπως ώστε και να τραβάς αέρα από έξω αλλά και να τραβάς από μέσα από το σπίτι?
7) Μετά στέλνεις τον αέρα (και τον ζεστό και τον κρύο του διαδρόμου) με έναν αγωγό σε ένα άλλο εξάρτημα και από εκεί στα δωμάτια με 4 αεραγωγούς.
8 ) τι είναι αυτά τα άσπρα κομμάτια που φαίνονται στην παραπάνω φώτο στους αεραγωγούς?
9) Εχεις βάλει κάποιο μηχανισμό ελέγχου θερμοκρασίας? μονοξειδίου? μέσα στην κατασκευή από πλεξιγκλάς?
(βλέπω ένα μηχανισμό με καλώδιο)
10) Γράφεις ότι αύξησες την ροή του θερμού αέρα από 2 m/sec σε 5 έως 7,5. Αυτό πως το έκανες?
11) Σαν τελευταίο ερώτημα. Η τηλεόραση τόσο δίπλα στο τζάκι δεν επηρρεάζεται?

Σόρρυ αν σε ζαλίζω.. :(
Αλλά δεν κατάλαβα γιατί έγινε όλη αυτή η κατασκευή και δεν έστειλες απευθείας από τους 2 αεραγωγούς που είχες την ζέστη σε 4 μικρότερους αγωγούς (δλδ 2 από κάθε έξοδο) για να πάνε στα δωμάτια.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84866 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Salgueda Aero 800 18kW (κασέτα) by Μιχαλης_
Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα μου φαινεται οτι το παραπανω συστημα , αναρροφα τον θερμο αερα απο δεξια (απο τον θερμοθαλαμο) κ τον σπρωχνει προς τα δωματια αριστερα. Αυτα σαν πλακες πρεπει να ειναι το φιλτρα. Εξου κ η αυξηση στην παροχη (αυτο που σκεφτομαι ειναι στο σαλονι πως μενει ζεστη αφου στον θερμοθαλαμο εχουμε κενο). Η τρυπα που βλεπουμε στην κατασκευη λογικα στελνει αερα στον διαδρομο. Τα καλωδια δεν ξερω. Μοιαζει λιγο με το συστημα που παρουσιασε ο φιλος μας απο τα Kratki.

Φυσικα αρμοδιος να μας πει ειναι ο φιλος μας Μιχαλης.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84954 από Μιχαλης_

Μιχάλη καταρχήν δεν μένω σε κάποιο μεγάλο αστικό κέντρο και η δυνατότητα να βλέπεις τα πάντα είναι περιορισμένη


Μεταξύ μας την αγόρασα από το διαδίκτυο βασιζόμενος στα τεχ. χαρακτηριστικά. Δεν την είχα δει πριν.

καλά κάνεις και με διορθώνεις αν είναι έτσι και έχει δύο


Νομίζεις ότι σε διορθώνω ψάχνω και εγώ να δω τι ισχύει 2 ή 4 αν κανείς φίλος ξέρει μας ενημερώνει

και τους δύο. Πάντως μόνο 2 φαίνονται.

Εσύ έχεις την κασέτα και το αναλυτικό μάνουαλ


Και πάλι νομίζεις. Η τεκμηρίωση ήταν πανομοιότυπη με το link που ανάρτησες μόνο που ήταν

στα Ισπανικά. Σε ευχαριστώ γιατί μου έδωσες τη δυνατότητα να το έχω στα Ελληνικά.

Το διάβασα εδώ


Ουδέν σχόλιο

Κάτι άλλο, σ΄αυτό το σάιτ προτείνει εγκατάσταση στην aero με κεραμοβάμβακα, αναφέρει κάτι τέτοιο στο μάνουαλ ; , έβαλες εσύ κάτι τέτοιο ή χρησιμοποίησες πετροβάμβακα


Η εγκατάσταση έγινε όντως με κεραμοβάμβακα.

Και επειδή από ότι διάβασα σε προβληματίζει η ποιότητα του εξερχόμενου θερμού αέρα για τους λόγους που ανέλυσες και την ίδια ακριβώς άποψη είχα και έχω και εγώ, εκτός από το φίλτρο που έβαλες για το μοτέρ που οδηγεί τον αέρα στα δωμάτια έκανες κάτι άλλο για τον αέρα που βγάζει η περσίδα του θερμοθάλαμου


Πρός το παρόν όχι.Η ποιότητα του εξερχόμενου αέρα είναι μόνιμος προβληματισμός όχι τώρα με το

τζάκι αλλά και με το κλιματισμό.Καθένας που έχει πλύνει τα φίλτρα του κλιματισμού καταλαβαίνει τι

κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι. Στη περσίδα του θερμοθαλάμου έχει μπει ένα μικρό μεταλλικό φίλτρο τύπου

απορροφητήρα κουζίνας και θα δω σε ένα μήνα τι γίνεται.

Ο θερμοθάλαμος σου πως είναι εσωτερικά


Χάλια. Η "εγχείρηση" έγινε από μια τρύπα 50χ50 στο διάδρομο και οι εγκαταστάτες αφού έσπασαν ότι

υπήρχε εσωτερικά έτριψαν και καθάρισαν όπου και όσο μπορούσαν παλιές κάπνες.

Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει μυρίσει τίποτα.Για τα υπόλοιπα ξέρω ίσως τα λιγότερα απο όλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84993 από Μιχαλης_

Gdevil............Μιχάλη αν θες εξήγησέ μας λίγο την εγκατάσταση σου
Να σου πω εγώ τι κατάλαβα και τι όχι
1) Τραβάς αέρα από έξω. (Φαντάζομαι κάπου εκτωνόνεται αυτός ο αέρας δλδ από κάπου φεύγουν τα όσα κυβικά βάζεις μέσα στο σπίτι σου)
2) Εχεις βάλει φίλτρο στην είσοδο των βεντιλατέρ σου. Τι είδους φίλτρα?
3) Τα βεντιλατέρ δίνουν την θερμότητα σε αυτές τις 2 τρύπες "φυσώντας" αέρα που τον τραβάνε από έξω.


Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω με τις γνώσεις που πήρα βλέποντας τον εγκαταστάτη-κουμπάρο μου, που

είναι επαγγελματίας του χώρου, των αεραγωγών όχι των τζακιών.

1. Σωστά αλλά μην νομίζεις ότι ο αέρας τρομπάρεται συνέχεια και το σπίτι είναι ένα μπαλόνι που θα

σκάσει.

2. Οχι

3.Σωστά


Εξήγησέ μας λίγο τι ακριβώς κάνει. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παίρνει τον αέρα τον ζεστό από τις 2 τρύπες της προηγούμενης φώτο τον οδηγεί σε μία μεγάλη περσίδα στον διάδρομο.
5) έχεις και άλλο μοτέρ? που να τραβάει τον αέρα του διαδρόμου? Και πως συνεργάζονται με τα 2 βεντιλατέρ που "σκουντάνε" τον θερμό αέρα?
6) Επισης γιατί το έκανες αυτό το άνοιγμα στον διάδρομο? Μήπως ώστε και να τραβάς αέρα από έξω αλλά και να τραβάς από μέσα από το σπίτι?
7) Μετά στέλνεις τον αέρα (και τον ζεστό και τον κρύο του διαδρόμου) με έναν αγωγό σε ένα άλλο εξάρτημα και από εκεί στα δωμάτια με 4 αεραγωγούς.
8 ) τι είναι αυτά τα άσπρα κομμάτια που φαίνονται στην παραπάνω φώτο στους αεραγωγούς?
9) Εχεις βάλει κάποιο μηχανισμό ελέγχου θερμοκρασίας? μονοξειδίου? μέσα στην κατασκευή από πλεξιγκλάς?
(βλέπω ένα μηχανισμό με καλώδιο)
10) Γράφεις ότι αύξησες την ροή του θερμού αέρα από 2 m/sec σε 5 έως 7,5. Αυτό πως το έκανες?
11) Σαν τελευταίο ερώτημα. Η τηλεόραση τόσο δίπλα στο τζάκι δεν επηρρεάζεται?


5. Υπάρχει ένα ενδιάμεσο μοτέρ αναρρόφησης που ρουφάει τον αέρα απο το τζάκι και απο το διάδρομο

6. Ναι

7. Σωστά

8. Οι αεραγωγοί είναι εύκαμπτοι και έτσι τεντώνονται όσο παίρνει για να περιορίζεται η πτώση

πίεσης

9. Το μοτέρ αναρρόφησης έχει δικό του ρυθμιζόμενο θερμοστάτη που ανοίγει όπου του καθορίσουμε.

Συναγερμό μονοξειδίου δεν έχω αλλά θα βάλω σίγουρα.

10. Αυτό ακριβώς κάνει το ενδιάμεσο μοτέρ

11. Φαντάσου ότι πριν από αυτή είχα εντοιχίσει στο ίδιο σημείο μία crt για 15 χρόνια χωρίς

πρόβλημα.

Σόρρυ αν σε ζαλίζω..
Αλλά δεν κατάλαβα γιατί έγινε όλη αυτή η κατασκευή και δεν έστειλες απευθείας από τους 2 αεραγωγούς που είχες την ζέστη σε 4 μικρότερους αγωγούς (δλδ 2 από κάθε έξοδο) για να πάνε στα δωμάτια.


Χωρίς το ενδιάμεσο μοτέρ ο αέρας ακόμα θα πήγαινε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85007 από Μιχαλης_
liakjim

Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα μου φαινεται οτι το παραπανω συστημα , αναρροφα τον θερμο αερα απο δεξια (απο τον θερμοθαλαμο) κ τον σπρωχνει προς τα δωματια αριστερα.


Σωστά, δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά.

Αυτα σαν πλακες πρεπει να ειναι το φιλτρα.


Ναι, είναι το φιλτροκούτι με τη θυρίδα επίσκεψης.

αυτο που σκεφτομαι ειναι στο σαλονι πως μενει ζεστη αφου στον θερμοθαλαμο εχουμε κενο


Στον θερμοθάλαμο δεν έχουμε κενό κυκλοφορεί αέρας περιμετρικά της κασέτας και βγαίνει απο την

εκτόνωση. Εξάλλου και πρίν γίνει η εκτόνωση το τζάκι απο μόνο του είχε αυτή την ικανότητα και

επιπλέον ο ένας απο τους 4 αεραγωγούς επιστρέφει ζεστό αέρα στο σαλόνι.

Η τρυπα που βλεπουμε στην κατασκευη λογικα στελνει αερα στον διαδρομο


Οχι τραβάει αέρα.

Τα καλωδια δεν ξερω


Παροχή στο μοτέρ.

Μοιαζει λιγο με το συστημα που παρουσιασε ο φιλος μας απο τα Kratki


Σαν νέος εδώ δεν το έχω δεί, αν θέλεις παραθέτεις το link.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Μιχαλης_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ