Invicta Selenic 700 by liakjim

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114720 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjimι
αμα δεν κλεισει το κενο δεν μπαινει νερακι ?
σαφως και μπορει να μην κλεισει αλλα τοτε με καποιο τροπο θα πρεπει να αποκλειστει το νερο
οσο για την συστολη διαστολη γινεται σε ολη την καμιναδα κατα μηκος βασικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114723 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjimι
Πάντως αν τα λέω καλά (link www.practicalmachinist.com/vb/cnc-machin...al-expansion-219462/ ) , αν έχω 6m inox καμινάδα και αυτή ζεσταθεί ας πουμε από τους 15 στους 215 (ας υποθέσουμε σταθερη θερμοκρασία σε όλο το μήκος ) , τότε έχουμε:

δ = 0.0000173*200*6 = 0,02076m = 20,76mm = περίπου 2cm

Άρα στην πραγματικότητα που δεν έχω σταθερή θερμοκρασία σε όλο το μήκος , ίσως η διαστολή στην δικιά μου πχ να είναι κανά εκατοστό το οποίο δεμ ξέρω αν θα κάνει καμιά ζημιά τελικά.

@stavrax οι θυρίδες εύκολο να βγουν (δεν τις έχω κολλήσει ακόμα) , τον εύκαμπτο να το πάω από πίσω στην πλάτη λίγο δύσκολο , αλλά όχι ακατόρθωτο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να μην λιώσει απο την ζέστη της πλάτης.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114866 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjimι
Μετά από ανταλλαγές "καυτών" emails με την εταιρία που προμηθεύτικα το καπέλο και την σχετική τηλεφωνική επικοινωνία και αφού παραδέχτηκαν το λάθος τους , προτίθεντε για δωρεάν αντικατάσταση του καπέλου με άλλο της επιλογής μου.

Για πείτε λοιπόν τι να διαλέξω (προσοχή εκεί που μένω έχει άπειρα πτηνά που κάνουν φωλιές παντού) :
1. Καπέλο τύπου παγόνδα που πρότεινε παλιά ο φίλος asteris (αλήθεια πού έχει εξαφανιστεί- ζει? - ανησυχώ λίγο).
2. Ένα οποιοδήποτε αντι-ανεμικό καπέλο τύπου "κινέζος" , όπου θα το παντετιάσω με πλέγμα για τα πτηνά.
3. Κάτι άλλο?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114931 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Liakjim εγω θα σου προτεινα να το αφησεις έτσι αλλα αν φοβάσαι μεγαλωσε τες η βγαλε τελειως τις περσιδες να δεις γιατι οντως κοβουν αερα οι γριλιες!
Εγω παντως τις μεγαλες θερμοκρασιες τις ειχα στα μπουμπουνισματα στην αρχη για να ξεμυρισει το μαντεμι και ιδεν ηξερα και ισως του εβαλα πολλα ξυλα 4 ξυλα οξυας ηταν 1,5-2 κ το καθενα περιπου!!τωρα με 4 κιλα φτανει 120-130 και το αφηνω να καρβουνιασει μολις παω στους 70 βαθμους του πεταω ενα κουτσουρο κι ετσι το ελεγχω και παει 100 βαθμους..
Επίσης εγω το ρίσκαρα και είμαι σαν πειραματοζωο γιατι η τοποθετηση εχει γινει σαν της κρατκι (τουνελ,ιζολ,εναλακτης κλπ)με τη διαφορα οι εστιες της κρατκι ειναι δοκιμασμενες ενω τα ινβικτα δε νομιζω να τα εχει δοκιμασει κανεις!Αν θα ανοιξει σαν τριανταφυλλο το μελλον θα το δειξει!
Πιστευω πως θα ειμαι οκ!
Πάντως Liakjim μη σε παρω στο λαιμο μου πραξε οπως νομιζεις οσο για τον πετροβαμβακα δε νομιζω να εχεις καποιο θεμα σε βαθος χρονου ίσως. απο τις προδιαγραφες τους παντως φαινεται να αντεχει!
Κι εδω που τα λεμε το ιζολ το βαζεις και καθαρισες με την πρωτη ευκαιρια βαλε μεχρι πανω!
Τι να πω εγω που δεν πηρα χαμπαρι τις γλώσσες κλαπετο και σκεπτομαι το καλοκαιρι να σπασω κανενα κομματι ιζολ να βγαλω τον εναλλακτη και να βαλω ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114935 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
στη δικια μου καμιναδα εκανα πατατα εβαλα ταινια αυτη της silka που έχει πίσσα γι αυτο τον λόγο της συστολης διαστολης γιατι νόμιζα πως η διπλή μονωμένη ειναι κρυα απ εξω που να ξερω πως θα πιασει μεχρι 70 βαθμους και το αποτελεσμα τρεξαν γυρω γυρω πισσες!!!
πίστευα πως οι συστολες και διαστολες θα ειναι απο την αλλαγη της θερμοκρασιας των εποχων,...που να ξερα πως ανεβαζει τετοια θερμοκρασια...ευτυχως γυρω γυρω απο την καμιναδα στις τρυπες εβαλα απο ενα κομματι πετροβαμβακα και μετα ταινια..(θα τις βγαλω παντως αν βγαινουν)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114936 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700 by liakjim
Και το καπελο μου ειναι οκ το παρατηρησα και δεν βλεπω "βουνο" :)
Και σημερα που εχει μποφορια και φυσαει τρελα πριν αναψω το τζακι πρωτη φορα ακουγα καμιναδα να σφυριζει :whistle: :whistle: ...
αλλα δεν υπηρχε προβλημα με τη φλογα ουτε καπνισε μια χαρα ηταν!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ