Kratki OLIWIA 18kW Deco στα Πεύκα Θεσσαλονίκης

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136603 από nickbekiaris
Μετά από αρκετό ψάξιμο αλλά και παρακολούθηση των συζητήσεων του forum αποφάσισα να αλλάξω το παλιό ανοιχτό μαντεμένιο τζάκι σε μία καλύτερη λύση.
Μένω στα Πεύκα (Ρετζίκι) Θεσσαλονίκης, μια περιοχή με 4-5 βαθμούς θερμοκρασίας κάτω από τον μέσο όρο της Θεσσαλονίκης. Το παλιό τζάκι ήταν περισσότερο διακοσμητικό, έτσι χρειαζόμουν κάτι με πολύ καλή απόδοση.
Ο χώρος που θα το τοποθετούσα ήταν ο μεσαίος όροφος μεζονέτας 200 m2 (σαλόνι - κουζίνα ένας χώρος 70 m2. Υπάρχει αρκετά φαρδιά εσωτερική σκάλα, και στον κάτω όροφο είχα ήδη από πέρισυ μία σόμπα pellet 11 kW.
Ενώ στην αρχή είχα την άποψη ότι μόνο με τζάκι που είχε ενσωματωμένο θερμοθάλαμο και βεντιλατέρ θα μπορούσα να ζεστάνω τον χώρο μου, σκεφτόμουν μάλιστα να μεταφέρω ζεστό αέρα και στα πάνω υπνοδωμάτιο τρυπώντας την πλάκα, τελικά άλλαξα γνώμη και αποφάσισα να κάνω ένα πολύ καλό θεροθάλαμο με izol και να προσέξω την κυκλοφορία του αέρα.

Η αρχική κατάσταση με το παλιό τζάκι


Προετοιμασία και απομάκρυνση επίπλων


Αρχίζει το γκρέμισμα


Τοποθέτηση της βάσης και των αεραγωγών


Τοποθέτηση της εστίας και του θερμοθάλαμου




Ο θερμοθάλαμος τελειωμένος


Το πρώτο άναμα


Η έξοδος του ζεστού αέρα από το τούνελ


Ο θάλαμος καύσης


Προσθήκη επένδυσης από τεχνιτή πέτρα


Μετά το βάψιμο και την επιστροφή των επίπλων


Η ποιότητα της εστίας και η καύση ήταν άριστη. Βέβαια μετά τον πρώτο χειμώνα θα έχω περισσότερα στοιχεία για την απόδοση και την εμπειρία χρήσης της εστίας αλλά ήδη νομίζω ότι μάλλον έκανα μια πολύ καλή επιλογή.

Το κόστος ήταν αρκετά χαμηλότερο από την λύση μιας εστίας με ενσωματωμένο θερμοθάλαμο, αλλά νομίζω ότι για την καλή απόδοση μεγάλη σημασία έχει η κατασκευή.

Το συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται η Kratki στη Θεσσαλονίκη είχε μεγάλη εμπειρία και η δουλειά που έκανε ήταν άριστη.

Τελικά θα ήθελα να παρουσιάσω και κάποιες αλλαγές που έκανα στην εγκατάσταση σχετικά με την τροφοδοσία του αέρα στο εσωτερικό της εστίας αλλά και στον χώρο για αναπλήρωση του εσωτερικού αέρα που χρησιμοποιείται στην καύση.



Τελικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Δημήτρη Φιλιππακόπουλο για τις συμβουλές του, καθώς και τα μέλη του forum που τα σχόλια τους με βοήθησαν και στην επιλογή της εστίας αλλά και στην κατασκευή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136605 από liakjim
Καλόκαυστο. Πραγματικά πολύ όμορφο και είμαι σίγουρος θα "σκοτώνει" από απόδοση.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136607 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Kratki OLIWIA 18kW Deco στα Πεύκα Θεσσαλονίκης
Καλόκαυστο, να το χαρείς με υγεία. Αν επιθυμείς παρεθεσέ μας και τα κοστολόγια για να βοηθηθουν μελοντικα μέλη που θα σκεφτούν την ιδια λύση.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136608 από GGEOR7777
Καλημέρα, μπράβο ωραία κατασκευή.
Αν έχεις Φιλλιπακοπουλο από δίπλα...δε φοβάσαι τίποτα.
Τώρα ωραία η πατέντα του εξωτερικού αέρα...τι παίζει;
Δεν φοβάσαι μην σου παγώνει η καμινάδα;
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136609 από gkesi
Συγχαρητήρια για την ωραία και μελετημένη εγκατάσταση.
Θα ήθελα να ρωτήσω τι διατομή έχει η ελεύθερη είσοδος του εξωτερικού αέρα για την αναπλήρωση του αέρα καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136610 από GGEOR7777
Εμένα μου φαίνεται ότι η τρυπα ν.2 δεν έχει σχέση με την καύση,αλλά χρησιμοποιείτε για να είσοδο
Εξωτερικού αέρα στο χώρο για να μην ξηρενεται η ατμόσφαιρα.
Ωραία πατέντα απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα παγώνει την καμινάδα και θα έχει πρόβλημα ο ελκυσμός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ