Τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123128 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Αν δεν αγοράζει κανείς το καλοκαίρι, τα εργοστάσια και οι εμποροι θα αναγκαστουν να φτιαξουν περισσοτερους χωρους αποθηκευσης.
Αυτο το κοστος θα πεσει στον καταναλωτη .
Ετσι ειναι οι νομοι της αγορας.
Τα ξενοδοχεία τον Αύγουστο χρεώνουν τα διπλά Το χειμώνα κλείνουν.
Δουλεύουν 5 μηνες αλλα πρεπει να ζήσουν ολο το χρονο.
Αν ειχαν δουλεια ολο το χρονο οι τιμες τους θα ηταν χαμηλοτερες.
Αν χρειάζεσαι αποθηκη για 5 τονους το χρονο,φτιαξε την για 10 τονους ,και περιμενε να αγορασεις οταν το καθε καρφουρ κανει εκπτωση.
Αν θες να κανεις διακοπες φτηνα παρε αδεια τον μαιο-ιουνιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123129 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

panagiotispanagiotis έγραψε: Το εγραψά και άλλη φορά ,το ξαναγράφω :Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ ΞΕΦΥΓΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ .
Αν δειτε προσεκτικά τα δημοσιευματα απο την αρχη του energ αλλα και αλλων παρόμοιων site θα διαπιστωσετε οτι οι περισσοτερες συζητησεις στην αρχη γινοταν για τους καυστηρες - λεβητες πελλετ και αφου όλοι πηραμε μηχανηματα μετα το ριξαμε στην αναζητηση τιμης ενω οι τοπικοι εμποροι στο συνολο τους κερδιζαν πακτολο χρηματων απο τις αυξανομενες συνεχως τιμες .
Ετσι δουλευει το εμποριο αγαπητοι φίλοι και μη σασ κακοφαινεται . Για αυτο και σε πολυ παλοιοτερη αναρτηση ειχα πει οτι προσοχη το μηχανημα σας να μη καιει μονο ενα ειδος βιομαζας.
Τωρα λοιπον καιμε 1 τοννο πέλλετ με 350 ευρω περίπου και για μια οικια σαν τη δική μου 150 τμ με βγαζει ενα μηνα χωρις πολλα κρυα .Βλεπω ομως οτι και ο γειτονας περιπου τοσο καιει σε πετρελαιο για 120 τμ και το μονο που κανει ειναι να παιρνει την αποδειξη πληρωμης απο το βενζινά, ενω εγω κάνω τον καρβουνιαρη και τον χαμάλη.
Φίλοι μου να παραδεχόμαστε και τα λαθη μας είναι καλο . Το πέλλετ θεωρώ οτι απέτυχε λόγω τιμής!!!
Ειχε πολυ καλες προοπτικές αλλα η βιαιη μετάβαση απο το πετρελαιο στο βιοκαυσιμο δεν μας έκατσε.
Παναγιώτης Κέρκυρα 340-370 euro/tn.
KALO KOYRAGIO


Ε λοιπον το παραδέχομαι από λαθος μου πληρώνω τον τονο του πετρελαίου 440€. Καλά ακουσες, και η αγορά μου Νοεμβριο 2013. Και η συντοπιτισα σου Spyridoula 660 εαν καίει ακόμη απο τους περσινους 8 τοννους golden nuggets που πήρε.
Θέλει λιγο ψάξιμο, είναι το μονο σίγουρο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123138 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk :απο που θαχει η μαμα σου την ενημερωση ...απ το ιντερνετ που πιθανον δεν ξερει η απο τον γνωστο (αυτη ειναι η νοοτροπια) η απο αυτον που της ειπε οτι θα παταει ενα κουμπι οπως εκανε μεχρι τωρα και τελος ? και ειναι πολλοι αυτοι .
2ον τα κλαδεματα δεν ειναι τσαμπα,,,εχουν αναφερθει κι εδω τιμες για μαζεμα και πλησιαζοθυν την τιμη της οξυας στο δασος
την ολη συζητηση την κανουμε εμεις αλλα θεωρω λαθος ν αναφερομαστε σ εμας τους 50-100 ολοι μας ξερουμε και την προσφορα του καρφουρ και τις τιμες του λερου αλλα ενδεχομενως θα προτιμουσαμε να ψωνιζουμε απ τον κυρ μ,ητσο(οι προσωπικες σχεσεις ακομα καλα κρατουν στην χωρα μας)
αυτο που νομιζω οτι κουβεντιαζουμε ειναι η κακες νοοτροπιες και στο κατω κατω υποτιθετε οτι το πελλετ ηρθε να αντικαταστησει το πετρελαιο κι οχι τα ξυλα αρα στο μυαλο του καθενα θα πρεπει να προσφερει και την αναλογη ανεση


Η μαμά μου δεν ανακατεύεται γιατί κανονίζω εγώ!! Γενικά οι μεγάλοι σε ηλικία δεν ασχολούνται από μόνοι τους με το σπορ..
2ον Τα κλαδέματα στην περιοχή μου είναι τζάμπα.. ¨ολοι τα αφήνουν στην άκρη του κτήματος όπου περνάει το φορτηγό του Δήμου τα συλλέγει και τα μεταφέρουν στην χωματερή όπου τα καίνε :woohoo: .
3ον Χέστηκα γα τον κυρ Μήτσο.. είδικά όσο αφορά το πέλλετ..

Σίγουρα το πέλλετ ήρθε για να αντικαταστήσει το πέτρέλαιο οπότε 1000 λτ πετρέλαιο = 1285€ (στην πόλη που ζω)= 2 τόνους πέλλετ = 700€ (με π.χ. 350€/τον), πέστε μου πόση είναι η εξοικονόμηση και ποιο ποσοστό εξοικονόμησης αξίζει για να κουβαλάς και να καθαρίζεις-απομακρύνεις στάχτες, εργατοώρες (αν είσαι άνεργος δεν σε νοιάζει αλλά δεν έχεις και χρήματα να αγοράσεις πέλλετ)? Πότε θα κάνεις απόσβεση αν έχεις επενδύσει 4000€?

stergiosbik:Αυτοι που πανε σαν τα βοδια κ ψωνιζουν οτι να 'ναι σε τιμες φαρμακειου,καλα να παθουν.
Το θεμα ειναι οτι με αυτην την βλακεια συντηρουν τις υψηλες τιμες με αποτελεσμα να την πληρωνουν ολοι.
Ο καθενας μπορει να πουλαει σε οτι τιμες του καπνισει.
Σημαινει αυτο,οτι πρεπει ντε κ καλα να ψωνιζουμε κιολας απο αυτους;
Ολο το καλοκαιρι π.χ. ειχε εδω στη Λαρισα προσφορα η Alfa το πελλετ με 220tn κ δωρεαν μεταφορα.
Δηλ. αν εγω παω τωρα κ το παρω με 300 η 350 φταινε οι εμποροι;


Σωστός ;)

Fokion:Αυξανεται ομως ραγδαια...
στο κυκλο μου τουλαχιστον, δοκιμασαν περσι τα A/C και καηκαν απο το ρευμα και παγωσαν,
φετος πηραν κανα 2 τονους ξυλα για ανοιχτο εργολαβικο τζακι, ζεσταθηκαν λιγο παραπανω μεν κι "εκει μπροστα" βεβαιως και με τι καταναλωση - ηδη εφυγε ο ενας τοννος ξυλα μεσα στο μηνα κι ηδη εχουν αρχισει και πελλετοψαχνονται.... μια και εγω εχω δεν εχω καψει 30 τσουβαλια ( καταχρηση κανουμε και φετος πολλες ωρες καινε στου κουτρουλη το γαμο )

Για εντος σφιχτου αστικου ιστου ειναι μονοδρομος.
κι αποθευκευση ολοι μπορουμε καπου να βολεψουμε 70σακια, οπως απο οτι εχω ακουσει γινονται και αλλες συμφωνιες με τμηματική παραδοση...


Εδώ θα συμφωνήσω με τον fokion..

dimlyk:στην γειτονια μου φετος ξαναδα τα βυτιοφορα και ειναι και πυκνοκατοικημενη :)
σε μια πολυκατοικια 6 οροφων πχ 2οσ-3ος-4ος μπορει να θελουν και ελλαχιστη θερμανση
και το κλιματιστικο ηδη υπαρχει απ τους καυσωνες κι ισως και κανα διακοσμητικο τζακι
τα 1000 ευρω μονο για την αγορα πελλετοσομπας δεν αποσβαινονται ποτε σ αυτη την περιπτωση
σαφως βορεια ελλαδα (μιλαω παντα για τις πολεις) ειναι διαφορετικα ...αν αφαιρεσεις ομως και οσους εχουν επιλεξει το ξυλο
δεν νομιζω να μενουν και πολλοι


Θα συμφωνήσω αλλά υπάρχουν ακόμα πολλοί που τώρα άρχισαν να το βλέπουν πιο ζεστά.. Στην περιοχή μου τώρα είμαστε 3 αλλά ήδη ψήνονται άλλοι 4-5.. Αν πάνε σε πελλετ άλλοι 4-5 μετά τα πράγματα γίνονται απλά τον Μάϊο.. ¨Εχει ο ξάδερφος την νταλίκα, θα πάει ένα ταξιδάκι όπου τον στείλουμε.. ;)

Πάντως θα συμφωνήσω ότι το πέλλετ δεν είναι για όλους, όπως και το ξύλο δεν είναι για όλους..
Με το ξύλο σίγουρα το χαμαλίκι είναι μεγαλύτερο.
Αν αγοράσω από θεσσαλονίκη πρέπει η τιμή του τόνου να μην ξεπερνάει τα 225€+μεταφορικά, αν αγοράσω από Αθήνα η τιμή του τόνου δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 250€/τον..

Αν μαζευτούμε 5-6 τότε συμφέρει η νταλίκα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123139 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Υ.Γ. 'τσίμπησα' προχθές 945 κιλά με 0,185€/kg ;) Creta.. Θα καεί ανακατεμένο 1:1 με το alpha wood..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123179 από panagiotispanagiotis
Απαντήθηκε από panagiotispanagiotis στο θέμα Τιμές pellet
καλοι μου φιλοι ,χρηστες του πελλετ , καναμε την επιλογη αυτου του καυσίμου για να έχουμε φθηνοτερη θέρμανση και μόνο. Και αποθηκευτικο χωρο έχουμε και το ψαχνουμε και συνειδητα κανουμε το κάτι παραπάνω ,και το καλοκαιρι αγοράζουμε αλλα να ρωτησω κατι :1 . ποιος έχει μαζεμενα να δωσει περι τα 1500-2000 ευρω για πελλετ ??
2. και σε άλλα προιοντα υπάρχουν κατα καιρους καλυτερες τιμες πρεπει και απο αυτα να γεμισουμε τις αποθηκες μας??? εδω σε λιγο δεν θα εχουμε να περάσουμε το μηνα πλάκα μου κάνετε?
Και τέλος καπου δίαβασα για τα ξύλα , πως εφτασαν απο 100 σε 200 σχεδον ευρω σε ενα χρονο μπορει να μας πει οποιος γνωρίζει. Η αποψη μου ειναι οτι ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ .
οι αμερικανοι λενε το πολυ σωστο ''follow the money'' και θα βρεις την ακρη.
πολλες ευχες για τις γιορτες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123189 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: [quote="dimlyk"
πολυ απλα λοιπον αν θελουμε να πεσουν οι τιμες κι αλλο δεν αγοραζουμε ποτε καλοκαιρι

Ζησε τον μυθο σου φιλτατε Δημητρη :) ...εγω θα συνεχισω να λεω σε ολους το αυτονοητο φτηνο πελλετ αγορα το καλοκαιρι

Εσυ μπορεις να κανεις τον αγωνα σου για φτηνο πελλετ το χειμωνα...ευκολο ειναι...πεισε την Ευρωπη ολη να μην αγοραζει το καλοκαιρι...μονο το χειμωνα...υπαρχουν και οι ουτοπιες...υπαρχουν και οι μ@λ@κιες σε αυτη τη ζωη.


και πολλοι μακακες υπαρχουν αλλα δεν ειναι του παροντος .... ;)
κι επειδη η κουβεντα απο αλλου ξεκινησε κι ο καθενας οτι θελει καταλαβαινει
κι ασχετα αν φετος εστω σε περιορισμενο βαθμο το πελλετ του νοεμβριου βγηκε φτηνοτερο απ το καλοκαιρινο
η αποψη μου ειναι οτι ειτε χειμωνιατικο ειτε καλοκαιρινο ,,,ειτε φτηνο ειτε ακριβο
στην τελικη ακριβο ειναι ,,,και φυσικα δεν διαφωνω οτι το ιδιο πελελτ στο ιδιο μαγαζι το καλοκαιρι ειναι φτηνοτερο ,,,,ειπα και τον λογο αλλωστε ...αλλα ειπα πολλα αλλα πριν αυτο που πανε πακετο
κανενας δεν εβαλε κανενα νταβατζη στην τσεπη του να του πει τι πελλετ θα καψει κι αν υπαρχει φτηνοτερο η οχι ,,,,και τα σκουπιδια τσαμπα ειναι και μια χαρα μηχανακια υπαρχουν να τα καινε αλλα ακομα κανεις στην χωρα μας δεν σκεφτηκε να τα καψει .
ο καθενας μπορει να δεχεται την χειραγωγηση της αγορας κι ακομα καλυτερα να κανει και το παπαγαλακι ...εμενα με χαλαει λιγουλακι το σκηνικο ... και δεν ειπα ποτε οτι ειμαι τελειος :)

ευαγγελε ,,,για να χαλαρωσουμε και λιγο και μια και φαινεται οτι η περιοχη σου ειναι υποδειγμα οικολογικο
λογαριασε ομως ποσο στοιχιζουν οι δημοτικοι υπαλλοιλοι που λες !!!!
και στην γειτονια μου τσαμπα ειναι καθε φθινοπωρο που τα κλαδευουν κι ερχονται 7-8 ατομα να κλαδεψουν καμμια 20αρια μουριες ...κι ερχεται και την αλλη μερα κανα φορτηγο να τα μαζεψει αλλα φευγει αδειο :evil: ουτε φυλαρακι δεν βρισκει .... αλλα προσθεση να δω ποσο κοστιζει ο τονος δεν τολμω να κανω :blink:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.367 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ