Καύση Creta Pellets σε αερόθερμη σόμπα GP8000

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104229 από Fokion
μια που παρελαβα τα δοκιμαστικά τσουβαλάκια - και μια που απο οτι καταλαβα κανεις δεν τα εχει δοκιμασει απο εδω μεσα σε σομπα, ειπα να ανοιξω ενα θεμα και να σας κρατησω ενημερους με... φωτορεπορταζ!!!! για το τι θα προκύψει.

Εχω στείλει mail στην Εταιρεία Μοσχαλης από όπου εχω πάρει τις σόμπες για κάποια ερωτήματα που εχω, και περιμενω την απάντηση τους ωστε να κάνω την δοκιμή.

οι Σομπες ΔΕΝ εχουν καθαριστεί ακομα :blush: κάτι που προφανώς θα γινει πριν την δοκιμή, και βεβαιως θα αφαιρεθεί το υπαρχον πελετ απο το δοχείο.

Η αξιολόγηση θα γίνει ολη "με το ματι" καθότι η σόμπα δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας καυσαερίων και επίσης δεν έχω θερμόμετρο ώστε να βάλω στις γρίλιες.

Αν λοιπόν η αίσθηση ζέστης ειναι ικανοποιητική καθαρά υποκειμενικά Ιούλιο μηνα, αυτο που ευχομαι να δω ή/και να επιτύχω, είναι ελάχιστα κατάλοιπα στο ποτηράκι μετα την καύση ετσι ωστε να ειναι δυνατή η επανεναυση της σόμπας χωρίς να καθαριστεί αυτό.

Το θέμα στάχτη δε μπορω να πω οτι με πολύ απασχολεί καθότι το συρταρακι είναι ετσι κι αλλιως σχετικά μικρό, οποτε και ετσι κι αλλιώς το άδειαζα κάθε απόγευμα και ας μην ( που δεν ) ειχε γεμισει.

Η δοκιμη θα γινει ( για οσους θυμούνται ) στην κατω σομπα, αυτη με την κανονική καμιναδα

Θα σας κρατω ενήμερους

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104231 από DOOM_NX
Χωρίς ογκομέτρηση στον κοχλία, μέτρηση θερμοκρασίας, μέτρηση όγκου/βάρους στάχτης... Δυσκολεύει πολύ το review. Τουλάχιστον θα φανεί αν κάνει υπερβολικό κλίνκερ...
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104233 από Fokion
Σωστο Παναγιωτη γι αυτο και ειπα οτι κατ' ουσιαν ενα πραγμα θα κριθει που ναι ειναι βασικό δε λεω, για αυτο και στο τιτλο δε βαζω "αξιολογηση" ή "δοκιμη" ή κατι παρεμφερες μια που δεν εχω την δυνατοτητα να κανω δοκιμη του επιπεδου που εκανες εσυ.

Παντως θα προσπαθησω να κανω καποια ( οποια ) απο αυτα που αναφερεις με τα μεσα που διαθετω.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104234 από DOOM_NX
Θα το συγκρίνεις με κάποιο γνωστό πέλλετ ξύλου;

Αν ναι, αφού θα μετρήσεις διασθητικά τη ζέστη, τουλάχιστον φρόντισε να ταΐζεις την ίδια ποσότητα πέλλετ (σε kg) και στις δύο περιπτώσεις. Δηλαδή θα πρέπει να βρεις το συνδυασμό για συνεχή λειτουργία του κοχλία, θα μαζέψεις ό,τι ρίξει σε μια σακούλα και θα τα ζυγίσεις. Και αν μπορείς, μάζεψε τη στάχτη έκαστου σε ένα βαζάκι. Έτσι για να δούμε διαφορές.

Ό,τι και να κάνεις, περιμένουμε τα αποτελέσματα!
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104235 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Καύση Creta Pellets σε αερόθερμη σόμπα GP8000
Φωκίων με ανοιχτά παράθυρα. Μη παθετε καμμιά θερμοπληξία :P

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104236 από Fokion
Παναγιωτη ναι, θα συγκριθει με το Bioenergy point που εχω.

"ξερω" βαση μιας βαθμονομισης που εχει κρυφη η σομπα ποσο "ριχνει" και ειναι 1,4 κιλά στο μαξιμουμ.
Μη με ρωτησεις τα πως και τα γιατι αυτης της βαθμονομησης. και ειναι το ελαχιστο, φαντασου οτι μπορει να φτασει και στο 1,9kgr / ωρα
Απλά δεν ξερω σε πια σκαλα ειναι αυτο - υποθετω στην 5.

Αυτο που ΜΠΟΡΩ να κανει ειναι να την βαλω να ριχνει και να δω στο 15λεπτο ποσο θα εχει ριξει απο το ενα και απο το αλλο. ( Νομιζω αυτο εννοεις ε??? ) και μετά αναγωγή στην ωρα για ελεγχο.

επεισεις μπορω να μαζεψω την σταχτη, αλλα δεν ειναι μετρησιμη καθοτι μπορει να "κρυφτει" πισω απο τον βερμικουλιτη, κατω απο το συρταρακι, "χανεται" να πω...
Δηλ ισως σε απολυτα νουμερα να ειναι λαθος η ποσοτητα αλλα μπορει να ειναι χρησιμη συγκριτικά.

@Jnet
Φαντασου οτι η δοκιμη θα γινει το..... υπογειο!!!!!!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ