Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64866 από police72

chris1 έγραψε: Από αρχή της σεζόν καίω biotherm. Εξαιρετικό. Λιγότερη σταχτή να είχε μόνο.

Oποτε φιλε τη σταχτη δε τη γλυτωνουμε και σ αυτο!Το αγορασα μαζι με τα μεταφορικα 300 ευρω.280+20 μεταφορικα.Απο βδομαδα μου ειπε οτι θα παει 300 ο τονος!

paoki72

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64930 από DOOM_NX
Τέλος το Golden Nuggets... Λιγότερα από 100 κιλά έμειναν στο σιλό. Γυρίζουμε στο biotherm λοιπόν.

Από αυτά που είδα, αν το Golden Nuggets παίρνει 10, το biotherm παίρνει ένα 9. Διαφορές ουσιαστικές δεν παρατήρησα, παρά μόνο στη στάχτη: το biotherm έβγαζε ελαφρώς περισσότερη.

Ωστόσο, ο δικός μου ο καυστήρας κάνει κόλπα και δεν μπορώ να μιλήσω για κλίνκερ, γιατί μπερδεύει το άκαυστο πέλλετ στο πιατάκι. Η στάχτη και των 2 φαίνεται να έχει καλή συμπεριφορά, πάντως.

Θεωρώ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι 2 DINplus πέλλετ καίνε παρόμοια, με τη μόνη διαφορά να είναι η ποσότητα της στάχτης. Ακόμη και η κατανάλωση φαίνεται να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα.

Περισσότερα, όταν καταφέρω να δουλέψει σωστά ο λέβητας. Αλλιώς τον ξηλώνω.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64942 από χρηστος8

DOOM_NX έγραψε: Τέλος το Golden Nuggets... Λιγότερα από 100 κιλά έμειναν στο σιλό. Γυρίζουμε στο biotherm λοιπόν.

Από αυτά που είδα, αν το Golden Nuggets παίρνει 10, το biotherm παίρνει ένα 9. Διαφορές ουσιαστικές δεν παρατήρησα, παρά μόνο στη στάχτη: το biotherm έβγαζε ελαφρώς περισσότερη.

Ωστόσο, ο δικός μου ο καυστήρας κάνει κόλπα και δεν μπορώ να μιλήσω για κλίνκερ, γιατί μπερδεύει το άκαυστο πέλλετ στο πιατάκι. Η στάχτη και των 2 φαίνεται να έχει καλή συμπεριφορά, πάντως.

Θεωρώ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι 2 DINplus πέλλετ καίνε παρόμοια, με τη μόνη διαφορά να είναι η ποσότητα της στάχτης. Ακόμη και η κατανάλωση φαίνεται να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα.

Περισσότερα, όταν καταφέρω να δουλέψει σωστά ο λέβητας. Αλλιώς τον ξηλώνω.





Παναγιωτη θα σε στεναχωρησω αλλα ζητας πολλα απο τον λεβητα.

Δεν μπορει να δουλεψει καλυτερα γιατι αυτο ειναι θεμα κατασκευης του. Ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειναι καινουργιος λεβητας και η εταιρια πειραματιζεται στους πελατες της.

Τελειωνοντας ο χειμωνας ειμαι 100% σιγουρος οτι τα προβληματα που προκυπτουν θα κανουν την εταιρια να βελτιωσει-αλλαξει καποια πραγματα για τον επομενο χειμωνα...μεχρι τοτε ομως;;;

Αν επιμεινεις στις απαιτησεις που εχεις απο τον λεβητα, αναγκαστικα θα τον ξηλωσεις να εισαι σιγουρος.

Ειλικρινα θαυμαζω τον κοπο, το ψαξιμο και τον χρονο που ξοδευεις μηπως βελτιωσεις την καυση του λεβητα :) μακαρι να γινοταν αλλα δεν...εδω δεν το καταφερε ο κατασκευαστης ακομη.

Αν θελεις παρε με ενα τηλεφωνο να σου εξηγησω καποια πραγματα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64952 από DOOM_NX
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...! :dry:

Άμα είναι να μου κάνεις την καρδιά περιβόλι, δε σε παίρνω! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64959 από anggelo
Γεια σας και απο μενα και χρονια πολλα.Εγω απο νοεμβριο που ξεκινησα να καιω πελλετ περιοχη χαλκιδα εχω καψει rz pellet,μακι πελλετ και bioenergy point χωρις να εχω πολλες γνωσεις επι του θεματος θα σας πω οτι το μακι εχει πολλη δυνατη φλογα και μου ανεβαζε κατα 10 βαθμους την εξοδω καυσαεριων σε σχεση με τα αλλα που εχω.Εχει περισοτερη σταχτη απο το rz για το bioenergy δεν το συζηταμε εχει διπλασια σχεδον και απο κλινκερ λιγο,το rz εχει ελαχιστο κλινκερ και το bioenergy πιο πολλη απο τα και απο τα δυο.Τωρα τι να πω το μακι θα το αγοραζα για την τιμη του και την παραπανω ζεστη που βγαζη και το rz γιατι εχει πιο καθαρη καυση.Το bioenergy δεν το ξανα αγοραζω.Κατι ακομα για οποιον γνωριζει αν το μακι φταχνεται απο πευκο και αν ναι καιγεται γρηγοροτερα απο τα πελλετ φτιαγμενα απο οξυα,δρυς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65002 από man422
φιλε μου γεια σου.και εγω απο χαλκιδικη και καιω το ιδιο ακριβως πελλετ χωρις απολυτως κ α ν ε ν α προβλημα..ουτε κλιγκερ{που το ειδα για πρωτη φορα εδω στο φορουμ}ουτε τιποτα αλλο..
ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
θα σου προτεινα να ελεγξεις τις ρυθμισεις του λεβητα..εχω παρει 5 τονους και τωρα μετα τις γιορτες θα παρω κιαλλους να εχω και του χρονου..
ψαξε το..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ