Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134823 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Ριχτο Φουσκιτακη. Τις απώλειες μου τις έχω μετρημένες μέχρι θερμίδας. 20kw στο σύνολο.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134827 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
2.300 πελλετ απο ελατο(χρυσαφης πελλετ).200 κιλα πελλετ ελατο -οξεια(χρυσαφης πελλετ).1200 κιλα οξεια πελλετ(χρυσαφης πελλετ)4 τσουβαλια αλφα(νασικα δοκιμαστικα)και 1.5 τσουβαλακι βουλγαρικο(για κλαματα με σημα το δεντρο).καλο της αλφα γουντ!!τιμη υλικου 80 ευρω και 400 κιλοβατ ρευμα!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134828 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Ριχτο Φουσκιτακη. Τις απώλειες μου τις έχω μετρημένες μέχρι θερμίδας. 20kw στο σύνολο.


Sent from my iPad using Tapatalk


Για πόσα τετραγωνικά είναι αυτά τα 20 kW ??
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134830 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
O υπολογισμός έχει ως εξής (εφαρμόζεται στην περίπτωση ΣΥΝΕΧΟΥΣ θέρμανσης, ΟΧΙ διακοπτόμενης):

Καταρχήν, πρέπει να ξέρεις για ποιό ΔΘ είναι αυτά τα 20 kW. Δηλαδή, για ποιό σενάριο έχει υπολογιστεί. Ας πούμε ότι έχει υπολογιστεί, για εξωτερική -2 και εσωτερική 21. Τότε, έχεις απώλειες 20 kW, για συνολικό ΔΘ 23 βαθμών, άρα, για κάθε έναν βαθμό, έχεις απώλειες: 20/23=0.8696 kW/βαθμό.

Αυτές οι απώλειες, ισχύουν όταν το σπίτι θερμαίνεται ΔΙΑΡΚΩΣ, και πρακτικά αποτελούν το ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ που χρειάζεται λόγω του ότι το σπίτι χάνει θερμότητα=απώλειες.

Για τον υπολογισμό των συνολικών σου απωλειών έχουμε τώρα: Υποθέτουμε ότι εσύ θες διαρκώς τους θερμοστάτες σου στους 22 βαθμούς. Έστω επίσης ότι η ΜΕΣΗ θερμοκρασία στην περιοχή σου είναι:
Οτκώβριος=14, Νοέμβριος=10, Δεκέμβριος=4, Ιανουάριος=2, Φεβρουάριος=5, Μάρτιος=10, Απρίλιος=14.

Για τον Οκτώβριο χρειάζεσαι: (22-14)*0.8696*31*24=5176 kWh
Για το Nοέμβριο χρειάζεσαι: (22-10)*0.8696*30*24=7513 kWh

Και ούτω καθ΄εξής. Το σύνολο που θα προκύψει, είναι kWh θερμικής ενέργειας. Έστω λοιπόν ότι προκύπτει ένα σύνολο θερμικών απωλειών ίσο με 30000 kWh. Αν λοιπόν καις πέλλετ το οποίο έχει (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ, ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΩ), 6 kWh/kg, τότε θα χρειαστείς:

3000/6/0.93=5376 kg πέλλετ, ΥΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ ότι το λεβητοστάσιο σου έχει ένα βαθμό απόδοσης ίσο με 93%.

Ελπίζω να βοήθησα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134835 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Re:Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Ωραίος και βοήθησες πιστεύω αρκετά. Τα 20kw είναι για 96τμ με Δθ 27 υπολογισμένα με συνεχή λειτουργία. -7 μέγιστη ελάχιστη και θερμοκρασία εσωτερική 20. Τις μηνιαίες μέσες που θα τις βρω?


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134836 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Τι καψατε το χειμωνα 2013 - 2014;;;
Βρήκα κάτι θερμοκρασίες μέσα στο ίντερνετ και έκανα ένα υπολογισμό. Με 37000 κwh και μια απόδοση 85% του λέβητα πετρελαίου βγαίνουν τέσσερις+ τόνοι πετρέλαιο. Ο λέβητας δεν έχει με τίποτα νομίζω τέτοια απόδοση. Δεν ξέρω όμως πόσο αξιόπιστο είναι αυτό γιατί πριν μονώσουμε το σπίτι καίγαμε γύρω στους τρεις τόνους και κάτι. Φυσικά δεν ζεσταινόμασταν αλλά πλέον με την μέτρια μόνωση που έχουμε εμπειρικά είμαστε περίπου στους δυο τόνους με μερική λειτουργία όμως '14ωρη θα έλεγα.


Sent from my iPad using Tapatalk

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ