Επιλογη Θερμανσης

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #140032 από blue
Απαντήθηκε από blue στο θέμα Re:Επιλογη Θερμανσης
γεια σας και παλι να ρωτησω κατι μιασ και δεν λεω να ξεδιαλυνω στο μυαλο μου τιποτα ο sdancer προτεινει σομπα (αληθεια υπαρχει περιπτωση να εχει καμια ελαφρια μυρωδια ?? οπως μου ελεγε σημερα ενασ φιλοσ με αεροθερμη ?) αν παω σε λεβητα βλεπω 3 τυπους τον κομπακτ (ολα μεσα κυκλοφορητεσ κλπ.) αλλα εχω δει και αλλουσ που ειναι με καυστηρα και λεβητα και αλλα που τα εχουν ολα μαζι αλλα απο το μεγεθοσ μονο κομπακτ δεν λεγονται . τα δυο τελευταια ειναι το ιδιο πραγμα απλα διαφορετικοσ τροποσ που βλεπει η εκαστοτε εταιρεια τη ν εννοια λεβητα
Ελπιζω να εγινα κατανοητος τι εννοοω χωρισ να πρεπει να βαλω εικονες .
Ευχαριστω προσπαθω ακομα να καταλαβω για να κατασταλαξω τι να αρχισω σιγα σιγα να ψαχνω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #140065 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Επιλογη Θερμανσης
μυρωδια δεν εχει
οι λεβητες πελλετ γενικα εχουν μεγαλο μεγεθος λογω του μεγαλου σιλο
στου κομπακτ αυτο ειναι μικροτερο οποτε περιοριζεται και η αυτονομια αλλα βασικα θελουν και λιγο προσοχη αν εγκαθιστανται μακρυα απ το σπιτι μια και τα ενσωματωμενα μπορει να μην επαρκουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #140079 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Επιλογη Θερμανσης

blue έγραψε: γεια σας και παλι να ρωτησω κατι μιασ και δεν λεω να ξεδιαλυνω στο μυαλο μου τιποτα ο sdancer προτεινει σομπα (αληθεια υπαρχει περιπτωση να εχει καμια ελαφρια μυρωδια ?? οπως μου ελεγε σημερα ενασ φιλοσ με αεροθερμη ?) αν παω σε λεβητα βλεπω 3 τυπους τον κομπακτ (ολα μεσα κυκλοφορητεσ κλπ.) αλλα εχω δει και αλλουσ που ειναι με καυστηρα και λεβητα και αλλα που τα εχουν ολα μαζι αλλα απο το μεγεθοσ μονο κομπακτ δεν λεγονται . τα δυο τελευταια ειναι το ιδιο πραγμα απλα διαφορετικοσ τροποσ που βλεπει η εκαστοτε εταιρεια τη ν εννοια λεβητα
Ελπιζω να εγινα κατανοητος τι εννοοω χωρισ να πρεπει να βαλω εικονες .
Ευχαριστω προσπαθω ακομα να καταλαβω για να κατασταλαξω τι να αρχισω σιγα σιγα να ψαχνω


Προσωπικά έχω λέβητα βιομάζας, στην μητέρα μου έχω υδραυλική σόμπα πελλετ. Θεωρώ ότι η σόμπες πέλλετ και τα μικρά λεβητάκια σαν σόμπες που χωράνε σε μπαλκόνια είναι οι καλύτερες περιπτώσεις μεχρι150 τ.μ θερμαινόμενης επιφάνειας.

Αν δηλαδή μπορείς να βάλεις σόμπα νομίζω ότι είναι καλύτερα..Οι λέβητες θέλουν περισσότερη δουλεία και έχουν και μεγαλύτερο κόστος εγκατάστασης..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #140097 από blue
Απαντήθηκε από blue στο θέμα Re:Επιλογη Θερμανσης
Ειλικρινα εχω μπερδευτει ποια η σομπεσ ξεκιναν απο 2 εως και 5 οι λεβητες απο 3 εως το θεο αμα ποτε εγω βγαλωακρη .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #140098 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Επιλογη Θερμανσης

blue έγραψε: Ειλικρινα εχω μπερδευτει ποια η σομπεσ ξεκιναν απο 2 εως και 5 οι λεβητες απο 3 εως το θεο αμα ποτε εγω βγαλωακρη .


Υπολόγισε για 24 Κw σόμπα με καμινάδα + εργασία γύρω στις 3000 με 3500€. Δεν μας είπες όμως σε ποιον όροφο είσαι, διότι αν είσαι στον 2ο και πάνω θα ζοριστείς λίγο με βιομάζα(πέλλετ)..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #140114 από blue
Απαντήθηκε από blue στο θέμα Re:Επιλογη Θερμανσης
Ειμαι 3 αν θεωρησεις τον ημιοροφο . Η σκεψη ειναι παραλαβη με παπαγαλακι μιας και απο πανω ειναι αποθηκακι .
Απο οτι εχω δει απο τιμες για να βγει τοσο σομπα μιλαμε η τσαινα η ελληνικη (που με βρισκει συμφωνω με χιλια) . Αλλα απο την αλλη ξερω και ποσο της αρπαχτης ειμαστε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ