Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #96483 από antisakis

OANNHSEA έγραψε: Ωραίο πράμα....
Κάνε και μία δοκιμή εάν καίγεται και ύστερα εάν μπορείς να κάνεις ένα κοστολόγιο για το πόσο σου βγήκε το λίτρο...


64 λεπτα εκανε το jelly μεθυλικης αλκοολης 200γρ(το πηρα για να δοκιμασω)
η καυστικη σοδα ειναι φθηνη,σε ενα λιτρο εβαλα ολη την αλκοολη 200γρ και 5γρ καυστικη σοδα,αφου ζεστανα το λαδι στους 50 βαθμους,εκανα την μιξη μεθυλ.. αλκοολη με σοδα και την εριξα στο λαδι,συμφωνα με την συνταγη επρεπε να μεινει στον ηλιο τρεις μερες αλλα ειχε συννεφια και τις τρεις μερες.
Χθες εψαχνα τροπο να το καθαρισω και σημερα το καθαρισα,πριν λιγο πηρα ενα μικρο τενεκεδακι και εριξα λιγο μεσα να δω αν παιρνει φωτια αλλα οσο και προσπαθησα με τον αναπτηρα φωτια δεν επαιρνε, μετα εριξα ενα κοματι χαρτι εβαλα φωτια και εκαιγε για αρκετη ωρα αλλα ετσι καει το λαδι και απο μονο του.
και κατι ακομα ειναι οτι δεν ειναι ρευστο σαν πετρελαιο ειναι πιο παχυ.
Κατι δεν πηγε καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #96484 από velanas
Απαντήθηκε από velanas στο θέμα Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια
ποσο γλυκερίνη σου έβγαλε πρέπει να βγάλει γύρο στο 20%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #96485 από antisakis

velanas έγραψε: ποσο γλυκερίνη σου έβγαλε πρέπει να βγάλει γύρο στο 20%


Οπως το βλεπεις στην φωτο με το μπουκαλι της fanta.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #96545 από hunters1977
Δεν τη βλεπω τη γλυκερινη σου να ειναι το 20% σε αντιθεση με το σαπουνι που σου εβγαλε απο πανω. Παντως οσο πιο καλα διαλυθει η σοδα με τη μεθανολη και οσο πιο πολυ ωρα ανεκατευτει με το λαδι μετα, τοσο το καλυτερο. Να φανταστεις στη μηχανη που εφτιαξα ο κυκλος διαρκει 2 με 2,5 ωρες αναλογα τη θερμοκρασια του λαδιου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antisakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100236 από ducky
Απαντήθηκε από ducky στο θέμα Παραγωγή βιοντίζελ απο τηγανέλαια
Γειά χαρά σε όλους.
Με αφετηρία αυτό το νήμα, ξεκίνησα κι εγώ να κάνω τις πρώτες κινήσεις για την οικιακή παρασκευή βιοντίζελ, με στόχο την χρήση του στο χωριό.
Πήρα μια δεξαμενή μαύρη πλαστική κι άρχισα να συλλέγω τηγανόλαδα απο γνωστούς και φίλους, στους οποίους συγκαταλέγεται και μια μικρή τοπική ταβέρνα - ψησταριά.
Κι αμέσως έχω τις πρώτες απορίες:
Μέσα σε κάποια απο τα δοχεία που οι φίλοι μάζεψαν τα λάδια τους, έχει σχηματιστεί μια άσπροκίτρινη (αηδιαστική) μούργα, κάποιες φορές μεγάλου μεγέθους. Αποφάσισα να την φιτράρω για να μην πέσει μέσα στην δεξαμενή μου και την βουλώσει.
Έχει κανείς άποψη τι κάνουμε με αυτό; Πετιέται η χρησιμοποιείται;
Επιπλέον έχω μια σειρά απο τεχνικές ερωτήσεις για την κατασκευή του υπολοίπου συστήματος (στεγανοποιήσεις, υλικά κοκ) τις οποίες μπορώ να τις θέσω εδώ, ή αν νομίζετε ότι θα κουράσω, μπορώ και με email (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).
Ευχαριστώ πολύ τόσο όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους σ'αυτό το φόρουμ όσο και όσους έχουν διάθεση και χρόνο να βοηθήσουν πιο ειδικά.
Νάστε καλά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100620 από antisakis

ducky έγραψε: Γειά χαρά σε όλους.
Με αφετηρία αυτό το νήμα, ξεκίνησα κι εγώ να κάνω τις πρώτες κινήσεις για την οικιακή παρασκευή βιοντίζελ, με στόχο την χρήση του στο χωριό.
Πήρα μια δεξαμενή μαύρη πλαστική κι άρχισα να συλλέγω τηγανόλαδα απο γνωστούς και φίλους, στους οποίους συγκαταλέγεται και μια μικρή τοπική ταβέρνα - ψησταριά.
Κι αμέσως έχω τις πρώτες απορίες:
Μέσα σε κάποια απο τα δοχεία που οι φίλοι μάζεψαν τα λάδια τους, έχει σχηματιστεί μια άσπροκίτρινη (αηδιαστική) μούργα, κάποιες φορές μεγάλου μεγέθους. Αποφάσισα να την φιτράρω για να μην πέσει μέσα στην δεξαμενή μου και την βουλώσει.


μουργα; πιθανον να ενοεις μουχλα απο της τροφες,
ναι αυτα να φιλτραρεις ωστε το λαδι να ειναι καθαρο.
Διαβασε το θεμα απο την αρχη και εχεις απορειες τα ξαναλεμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ