Αγριαγκινάρα: το μέλλον στο οικονομικό καύσιμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101629 από DOOM_NX

stratis 1 έγραψε: Αρα πρεπει να αναθεωρησουμε τη σκεψη μας σαν καταναλωτες.
Πρωτα διαλεγουμε τα καυσιμα που μπορουμε να τα βρίσκουμε φτηνα και σε επαρκεια κοντα μας.
Μετα κοιταμε ποσο χαμαλικι εχει αυτη η επιλογη.
Αφου σταθμίσουμε τα υπερ και τα κατα,διαλεγουμε τον λεβητα που ειναι σχεδιασμενος για τον τυπο καυσιμου που θελουμε.

Ναι, το σωστό αυτό θα ήταν, αν η ελληνική αγορά έσφυζε από wood pellet, agropellet, πυρηνόξυλο, κουκούτσια ροδακίνου, τσόφλια αμυγδάλου, [συμπληρώστε ελεύθερα το καύσιμο στερεής βιομάζας που προτιμάτε] σε αποδεκτή τιμή, δεδομένη ποιότητα και προβλέψιμο στοκ. Τότε θα πηγαίναμε στον ενημερωμένο μηχανολόγο και θα του ζητούσαμε να μας αναλύσει τα υπέρ και τα κατά κάθε μορφής θέρμανσης και να μας βοηθήσει στην επιλογή του σωστού (και φθηνού) λέβητα. Θα τον περνούσε, θα τον ρύθμιζε και θα απολαμβάναμε τη ζέστη αγοράζοντας φθηνό καύσιμο από τον έμπιστο έμπορα-παραγωγό της πόλης μας. Ναι, σε έναν ιδανικό κόσμο αυτό θα έκαναν όλοι...

Στην Ελλάδα του 2013 πρέπει ο καθένας μας να αρχίσει το διάβασμα για να ενημερωθεί περί θερμογόνου δύναμης κάθε καυσίμου, ποσοστά στάχτης και ευκολία αποθήκευσης. Στη συνέχεια να ξεκοκκαλίσει κάθε PDF που μπορεί να βρει, κάθε e-shop που βγαίνει στο google και όλα τα threads του energ ζαλίζοντας Χρήστο, Γρηγόρη και Σταύρο, για να καταλήξει στον τύπο και τη μάρκα του λέβητα που του ταιριάζει. Έπειτα, πρέπει να άρχισει τα τηλέφωνα μαζεύοντας τιμές και να παραγγείλει από το φθηνότερο αξιόπιστο( ; ) κατάστημα. Μετά, πρέπει να βρει καλό υδραυλικό για την εγκατάσταση καθώς και καυστηρατζή με πείρα στο συγκεκριμένο λέβητα για να τον ρυθμίσει. Τέλος, θα πρέπει να αποφύγει τους έμπορες που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και με λίγη τύχη να πέσει σε κάποιον μικρό και έμπιστο παραγωγό όπως φαίνεται να είναι η κοκκιναβα, για να του εξασφαλίσει το καύσιμο για τα επόμενα χρόνια.

Ας μη γελιόμαστε, όμως. Ελάχιστοι είναι οι ψαγμένοι που θα κάνουν τέτοια αναζήτηση μέχρι αηδίας. Οι περισσότεροι θα βασίσουν την απόφασή τους σε αυτά που θα ακούσουν από γνωστούς καθώς και τον μηχανολόγο τους. Η συζήτηση μάλιστα θα πάει ως εξής:

- Έχουν φτάσει το πετρέλαιο στο Θεό οι π00στηδες, σκέφτομαι να το καταργήσω.
- Ναι έχεις δίκιο. (μτφ: ωραία έκατσε δουλειά!)
- Σκεφτόμουν για υδραυλικό τζάκι, αλλά πολύ χαμαλίκι ρε παιδί μου. Ψάχνω κάτι να είναι φθηνό, αλλά λίγο πιο ξεκούραστο.
- Και καλά κάνεις. Το υδραυλικό τζάκι δεν κάνει. Είναι σα να έχεις βόμβα στο σπίτι. Άσε που θα σου βγει πολύ ακριβά.
- Ακούω πολύς κόσμος βάζει πέλλετ. Είναι πραγματικά οικονομικό ή μια ή άλλη έρχεται;
- Κοίταξε το πέλλετ είναι όντως οικονομικό. Η αναλογία είναι 1 προς 2, δηλαδή 1000 λίτρα πετρέλαιο ισοδυναμούν με 2 τόνους πέλλετ. Αυτή τη στιγμή κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ ο τόνος, οπότε υπολόγισε μια οικονομία γύρω στο 50%.
- Α πολύ καλά! Εσύ ξέρεις; Βάζεις τέτοιους λέβητες;
- Ναι, αμέ! Φυσικά και ξέρω. (μτφ: δεν έχω περάσει ποτέ στη ζωή μου, μόνο σε βιτρίνα έχω δει λέβητα πέλλετ, αλλά στην ανάγκη λύνω και F-16)
- Και πόσο κοστίζει ένας καλός;
- 4-5 χιλιάρικα με τα περαστικά.
- Εντάξει θα το συζητήσω με την οικογένεια και θα σου πω.

στην οικογένεια:
- Έκανα μια σκέψη να βάλουμε λέβητα πέλλετ να μας έρχεται πιο φθηνά η θέρμανση. Περνάμε κρίση, δεν είναι να πετάμε λεφτά.
- Πέλλετ; Δηλαδή;
- Δεν ξέρω, δεν έχω δει πως είναι, αλλά από ξύλο γίνονται.
- Και πόσο έχει;
- 4 χιλιάρικα...
- Πολλά δεν είναι;
- Μα τα κάνουμε απόσβεση μέχρι του χρόνου, μη σκας!
- Σίγουρα; Και από καθάρισμα;
- Ε θέλει μια φορά τη βδομάδα να αδειάζεις τη στάχτη. Θα το κάνω εγώ στην αρχή και αν μπορείς βοηθάς. Θα δεις, είναι πολύ εύκολο. Και θα αναβαθμιστεί και το ενεργειακό προφιλ του σπιτιού μας. Δε θα επιβαρύνουμε και το περιβάλλον... μπλα μπλα μπλα...
- Καλά. Πέρνα ό,τι θες και φύγε απ'το κεφάλι μου!

τηλέφωνο asap στον μηχανολόγο:
- Ναι, κύριε χχχ; Θα τον περάσουμε το λέβητα τελικά. Ελάτε από δω να κανονίσουμε τα διαδικαστικά (οικονομικά).

Και κάπως έτσι φορτώνεται κάποιος άσχετος ένα λέβητα που μοιάζει με διαστημόπλοιο. Ιδιοκτήτης, μηχανολόγος, υδραυλικός, καυστηρατζής και ηλεκτρολόγος τον κοιτάζουν σαν ούφο. Βλέπεις ήταν από τους πρώτους στην περιοχή!

Κακά τα ψέμματα, η αγορά στα στερεά βιοκαύσιμα είναι πολύ περιορισμένη. Ο μέσος καταναλωτής δεν έχει πολλές επιλογές να διαλέξει. Οπότε, από το να ανοίξει παρτίδες με κάποιον από τους πολλούς που είδαν φως και μπήκαν και άρχισαν να πουλάνε αμφιβόλου ποιότητας καύσιμα, προτιμά να το παίξει εκ του ασφαλούς και να ακολουθήσει την πεπατημένη: το πέλλετ ξύλου που είναι χιλιοδοκιμασμένο στο εξωτερικό και υπάρχει μια άλφα εμπειρία. Ακόμη, τα πέλλετ ξύλου είναι τα μόνα τυποποιημένα και οι οργανισμοί πιστοποίησης παρέχουν μια σιγουριά για την ποιότητα. Και πράγματι, οι περιπτώσεις καταναλωτών που αντιμετώπισαν πρόβλημα με την ποιότητα πιστοποιημένου πέλλετ είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Εσύ, strati, ζητάς από τον μέσο Έλληνα που μέχρι πέρσι δεν ήξερε τι σημαίνει η λέξη πέλλετ, να τα σκάσει χοντρά σε παμφάγο λέβητα βιομάζας και να το παίξει μάγκας χωρίς να ξέρει που πάνε τα 4. Δε γίνεται έτσι. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη. Λείπει η ενημέρωση και η εκπαίδευση. Όταν θα μάθουν οι υδραυλικοί να εγκαθιστούν λέβητα πέλλετ, οι καυστηρατζήδες να ρυθμίζουν την καύση του και οι μηχανολόγοι να τι ακριβώς περνάνε, τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε για mainstream χρήση των υπολοίπων μορφών καυσίμου στερεής βιομάζας. Όταν σ'αυτή τη χώρα δεινοπαθούν τόσοι με ένα τυποποιημένο καύσιμο που λέγεται πέλλετ ξύλου, φαντάσου τι έχει να γίνει με τα μη τυποποιημένα...
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101635 από stratis 1
Και ομως στην Κρητη το μεγαλυτερο ποσοστο λεβητων που πουληθηκαν δεν ηταν πελλετολεβητες αλλα πυρηνολεβητες.
Ολοι ψαχτηκαν στην αρχη για καθαρο τελειο καύσιμο αλλα μολις ειδαν τη διαφορα τιμης (400 ο τονος εδω)σε σχεση με το πυρηνοξυλο που το βρισκης απο 100 ευρω,οι περισσοτεροι πηγαν στο πυρηνοξυλο,και καλα εκαναν.

Δεν ζηταω απο τον μεσο Ελληνα να μεταλαχθει σε κατι αλλο απο αυτο που σωστα περιγραφεις,
ενημερωνω τους αναγνωστες του φορουμ που ψαχνονται για φτηνη θερμανση για λυσεις που ειναι περα απο το κλασικο και το διαφημισμενο.
Να μην αγοραζει ας πουμε πανακριβους αχρηστους λεβητες που δεν μπορουν να καψουν κατι που δεν ειναι Γερμανικο η Αυστριακο η πιστοποιημενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101637 από stratis 1
Ο χρηστης πελλετολεβητα και πελλετοσομπας θα πρεπει να ξερει απο την αρχη οτι θα εχει προβληματα με πελλετ υψηλής περιεκτικοτητας σε σταχτη και ξυλου που δεν ειναι οξια,και οτι θα πρεπει να καταναλωνει συγκεκριμενες μαρκες οι οποιες ερχονται απο πολυ μακρια.
Αυτες λοιπον οι μαρκες εχουν μεγαλα κοστολογια παραγωγης διοτι ειναι απο συγκεκριμενες καλλιεργειες και εχουν υποστει περισσοτερη επεξεργασια (αποφλοιωση).
Αν προσθεσουμε και τα μεταφορικα η τιμη διαμορφωνεται σε υψηλά επιπεδα.
Ειναι ματαιο να ψαχνεται να βρη αυτη τη ποιοτητα σε χαμηλοτερες τιμες απο αλλες πηγες.
Ο ακριβος καυστηρας του θα μπουκωνει και το τελευταιας τεχνολογιας λογισμικο του, θα τρελαίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101638 από DOOM_NX
Ναι, αλλά Ελλάδα δεν είναι μόνο η Κρήτη. Άντε βρες μου φθηνό πυρηνόξυλο οπουδήποτε αλλού! Και να είναι καθαρό πυρηνόξυλο, όχι να έχει χαλίκια μέσα!

Πάντως, φίλε, δε μιλάμε για πανάκριβους άχρηστους λέβητες που δεν μπορούν κάψουν κάτι που δεν είναι κατηγορίας Α1. Μιλάμε για φθηνούς λέβητες που είναι σχεδιασμένοι να καίνε 1 πράγμα με μεγάλη απόδοση και με το χαμηλότερο δυνατό κόστος παραγωγής. Οπότε, μιλάμε για απλή σχεδίαση καυστήρα και πολύ περιορισμένες ρυθμίσεις (αν υπάρχουν). Ακόμα και οι κινέζικες σόμπες προσφέρουν μεγαλύτερη ευελιξία. Δηλαδή είναι η περίπτωση που πρέπει να ταιριάζεις το καύσιμο στον καυστήρα.

Η άλλη κατηγορία, των ακριβών λεβήτων πέλλετ, δεν αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα. Εκεί έχεις αυτοκαθαριζόμενα μηχανήματα, με πολλές διαδρομές, μεγάλο δοχείο στάχτης (άδειασμα μια φορά το μήνα), αισθητήρα λ και εξελιγμένους αλγόριθμους ώστε να καίει ο,τιδήποτε με τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση. Αν είχα τέτοιο μηχάνημα, πολύ ευχαρίστως να έκαιγα και αγκάθια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101640 από Fokion
Παναγιωτη εκπληκτικό το κειμενο περί επιλογής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
γραψε και τη συνεχεια!!!!!! ( τα προβληματα...)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101655 από egglezos

DOOM_NX έγραψε: Ναι, αλλά Ελλάδα δεν είναι μόνο η Κρήτη. Άντε βρες μου φθηνό πυρηνόξυλο οπουδήποτε αλλού! Και να είναι καθαρό πυρηνόξυλο, όχι να έχει χαλίκια μέσα!

Πάντως, φίλε, δε μιλάμε για πανάκριβους άχρηστους λέβητες που δεν μπορούν κάψουν κάτι που δεν είναι κατηγορίας Α1. Μιλάμε για φθηνούς λέβητες που είναι σχεδιασμένοι να καίνε 1 πράγμα με μεγάλη απόδοση και με το χαμηλότερο δυνατό κόστος παραγωγής. Οπότε, μιλάμε για απλή σχεδίαση καυστήρα και πολύ περιορισμένες ρυθμίσεις (αν υπάρχουν). Ακόμα και οι κινέζικες σόμπες προσφέρουν μεγαλύτερη ευελιξία. Δηλαδή είναι η περίπτωση που πρέπει να ταιριάζεις το καύσιμο στον καυστήρα.

Η άλλη κατηγορία, των ακριβών λεβήτων πέλλετ, δεν αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα. Εκεί έχεις αυτοκαθαριζόμενα μηχανήματα, με πολλές διαδρομές, μεγάλο δοχείο στάχτης (άδειασμα μια φορά το μήνα), αισθητήρα λ και εξελιγμένους αλγόριθμους ώστε να καίει ο,τιδήποτε με τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση. Αν είχα τέτοιο μηχάνημα, πολύ ευχαρίστως να έκαιγα και αγκάθια.


Συμφωνώ απόλυτα με τα ανωτέρω μόνο θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα:

Πυρηνόξυλο, εκτός από την Κρήτη, σε μεγάλες ποσότητες έχει η Πελοπόννησος, η Μυτιλήνη, η Μαγνησία, η Πρέβεζα, η Ζάκυνθος, η Βοιωτία και όλη η Στερεά Ελλάδα. Ακόμα και στην Χαλκιδική είχα ακούσει ότι έχουν ποσότητες αρκετές, στον δήμο Αγίου Δημητρίου.

Το πυρηνόξυλο μπορεί να είναι παντού καλό και παντού κακό, όπως και το πέλλετ. Σε μια περιοχή που γνωρίζω καλά, υπάρχουν δύο πυρηνελαιουργοί, ο ένας βγάζει άριστο καύσιμο με περιβαλλοντική συνείδηση, ο άλλος σκουπίδια με ντουμάνια...είναι αυτό που είπες πρίν για τους Ελληνες.

Τέλος, σχετικά με την τελευταία σου παράγραφο για τους πανάκριβους λέβητες και τα αγκάθια, εγώ το λυπάμαι φίλε να το βάλω μέσα το αγκάθι στον λέβητα μου...ότι θα το κάψει θα το κάψει, είναι αλήθεια, αλλά είναι κρίμα. Και πού χαλάει η υπόθεση? Όταν πληρώνεις τα λεφτά αυτά που κάνει ένας τέτοιος λέβητας, θέλεις να πιάσουν τόπο...και πιάνουν τόπο μόνο άν ο λέβητας αποδώσει αυτά που υπόσχεται, όπως τον αυτοκαθαρισμό, τα μεγάλα διαστήματα συντήρησης, κτλ. Αν λοιπόν εγώ του βάλω μέσα αγκάθια, τότε αυτά πάνε περίπατο και δεν υπάρχει λόγος να έχω έναν τέτοιο λέβητα στο λεβητοστάσιο μου. Σύν το γεγονός ότι το κοινό που αγοράζει τέτοιους λέβητες είναι συνειδητοποιημένο το τί κάνει και τί θέλει (σε αντίθεση με ένα άλλο κοινό που αγοράζει λέβητες πέλλετ με τον τρόπο που είπες, ή γιατί είναι μόδα, ή γιατί έβαλε ο γείτονας, ή γιατί προσπαθεί να πιαστεί απ'όπου μπορεί ελπίζοντας ότι σύντομα θα ξαναγυρίσει στην βολή του πετρελαίου του)

Με λίγα λόγια, άποψη μου, όποιος πάρει τέτοιο λέβητα, δεν θα βάλει ποτέ αγκάθια μέσα...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ