Αγριαγκινάρα: το μέλλον στο οικονομικό καύσιμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #101684 από DOOM_NX
Βέβαια, τα αγκάθια που ανέφερα ήταν υπερβολή. Εγώ σαν Ντουμ σπάνια θα εμπιστευτώ κάποιον που δεν έχει στοιχεία για να με πείσει. Επειδή όλο αυτό είναι νέο για μένα, δεν έχω την πρόθεση να ρισκάρω και να αγοράσω γουρούνι στο σακί. Και επειδή ξέρω τι "ζαβολιές" κάνουν οι παραγωγοί στον τόπο μου, καλύτερα μακριά και αγαπημένοι. Δε θα κάψω εγώ ό,τι σκουπίδι υπάρχει, πληρώνοντάς το για καύσιμο. Η ιστορία με τον πελλετοπαραγωγό που έβγαζε πέλλετ από απορρίματα νοσοκομείου είναι ακόμη φρέσκια. Συμπερασματικά, μέχρι και στα αγκάθια θα έψαχνα πιστοποίηση, εκτός αν ήταν στο δικό μου χωράφι.

ΥΓ: Στρατή τα εισαγώμενα πιστοποιημένα πέλλετ είναι ό,τι πιο καθαρό υπάρχει αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει πιστοποιημένος πελλετολέβητας που θα χαλάσει καίγοντάς τα. Αντιθέτως, χάνεις κάθε εγγύηση δοκιμάζοντας πέλλετ από πυρηνόξυλο, αγριαγκινάρα κλπ. Όποιος θέλει να κάψει δύσκολα καύσιμα, τότε θα πρέπει να βάλει το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη για να πάρει τον κατάλληλο. Και μη μου κάνεις το πυρηνόξυλο πέλλετ για να βγάλεις 3 φορές το κέρδος. Το πυρηνόξυλο καίγεται μια χαρά όπως είναι, σύμφωνα μ'αυτά που μας έδειξε ο Σαμαράς τζρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #101692 από stratis 1

DOOM_NX έγραψε: Και επειδή ξέρω τι "ζαβολιές" κάνουν οι παραγωγοί στον τόπο μου, καλύτερα μακριά και αγαπημένοι. Δε θα κάψω εγώ ό,τι σκουπίδι υπάρχει, πληρώνοντάς το για καύσιμο. Η ιστορία με τον πελλετοπαραγωγό που έβγαζε πέλλετ από απορρίματα νοσοκομείου είναι ακόμη φρέσκια.


Δεν ειναι ο κανονας αυτος,μαλλον για εξαίρεση το βλεπω.
Αλλα μη ξεχνας οτι αυτοι που βαζουν τους κανονες στις πιστοποιησεις, πριν καποια χρονια εφτιαχναν σαπουνι απο Εβραίους και το διοχέτευαν στην αγορα τους.
Θελω να πω οτι αν καποιος Ελληνας εκανε κατι τετοιο σαν αυτο που περιγραφεις ποιο πανω που οντως ειναι κακο ,οι τυποι που εμπιστευεσαι εχουν κανει χειροτερα.
Και στο κατω κατω ο ενας εδινε για καψιμο απορριματα νοσοκομειου,ενω οι αλλοι δινανε σαρκες συνανθρώπων για λουσιμο.!!!!!
'Ζαβολιαριδες' υπαρχουν παντου.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #101695 από egglezos

DOOM_NX έγραψε: Και μη μου κάνεις το πυρηνόξυλο πέλλετ για να βγάλεις 3 φορές το κέρδος. Το πυρηνόξυλο καίγεται μια χαρά όπως είναι, σύμφωνα μ'αυτά που μας έδειξε ο Σαμαράς τζρ.


ουουουουουουου, χρόνια τώρα...πολλά όμως...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #101699 από DOOM_NX

stratis 1 έγραψε: Αλλα μη ξεχνας οτι αυτοι που βαζουν τους κανονες στις πιστοποιησεις, πριν καποια χρονια εφτιαχναν σαπουνι απο Εβραίους και το διοχέτευαν στην αγορα τους.
Θελω να πω οτι αν καποιος Ελληνας εκανε κατι τετοιο σαν αυτο που περιγραφεις ποιο πανω που οντως ειναι κακο ,οι τυποι που εμπιστευεσαι εχουν κανει χειροτερα.
Και στο κατω κατω ο ενας εδινε για καψιμο απορριματα νοσοκομειου,ενω οι αλλοι δινανε σαρκες συνανθρώπων για λουσιμο.!!!!!
'Ζαβολιαριδες' υπαρχουν παντου.

Καλά τώρα έχεις πάει την κουβέντα σε άλλο επίπεδο. Θες να πεις ότι το σημερινό προσωπικό της Egger στη Ρουμανία φταίει που ο Χίτλερ έκανε σαπούνια τους Εβραίους; Παραλογισμός νομίζω...

ΥΓ: Πάντως στην κορυφή του EPC, βρίσκονται άτομα από Βέλγιο, Αυστρία και Φιλανδία.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #101700 από stratis 1

DOOM_NX έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Αλλα μη ξεχνας οτι αυτοι που βαζουν τους κανονες στις πιστοποιησεις, πριν καποια χρονια εφτιαχναν σαπουνι απο Εβραίους και το διοχέτευαν στην αγορα τους.
Θελω να πω οτι αν καποιος Ελληνας εκανε κατι τετοιο σαν αυτο που περιγραφεις ποιο πανω που οντως ειναι κακο ,οι τυποι που εμπιστευεσαι εχουν κανει χειροτερα.
Και στο κατω κατω ο ενας εδινε για καψιμο απορριματα νοσοκομειου,ενω οι αλλοι δινανε σαρκες συνανθρώπων για λουσιμο.!!!!!
'Ζαβολιαριδες' υπαρχουν παντου.

Καλά τώρα έχεις πάει την κουβέντα σε άλλο επίπεδο. Θες να πεις ότι το σημερινό προσωπικό της Egger στη Ρουμανία φταίει που ο Χίτλερ έκανε σαπούνια τους Εβραίους; Παραλογισμός νομίζω...


Η ιστορια επαναλαμβανεται
το χουι δεν αλλαζει
το DNA διαιωνιζεται

Ο χιτλερ δεν προλαβαινε να παει σε ολα τα κρεματορια,ειχε βοηθους!! :woohoo: :woohoo:

Α! δεν θελω να πω τιποτε,απλως 'σκεπτομαι γραπτα' (κατα Ουγγο Τσαβες)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #101716 από xrysafis72
παιδια μην το κουραζεται με της πιστοποιηστεις!!!!
εχει ασχολειθη κανενας σας με αυτες σαν παραγωγος?
θα σας πως την δικη μου ιστορια:
ειμαι παραγωγος τριφυλιου,και ειπα να πιστοποιησω το προιον μου σαν βιολογικο.δεν ειχα προβλημα με τιποτα απο της εταιριες πιστοποιησης το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι μου περνανε ολοιτην επιδοτηση και μερικα χρηματα απο την παραγωγη καθε χρονο.στην ερωτηση μου για ποιον λογο να ποιστοποιησω,ειπαν οτι θα μπορω να πουλαω ακριβοτερα το τριφυλι σε βιολογηκες μονοδες τιμη σημερα μη βιολογικο (19 λεπτα/κιλο)το βιολογικο(30 λεπτα/κιλο)
το δεχτηκα και τους ειπα να μου βρουν αγορα να το προοθησω και μου απαντησαν οτι δεν ειναι δικη τους δουλεια αυτο.και ετσι μπηκα στη διαδικασια να φτιαχνω βιολογικο πελλετ(τριφυλιου)με πολλη λιγοτερα χρηματα σε εταιρια πιστωποιησης.ετσι δουλευη το συστημα με τα μεταποιημενα αγροτικα προιοντα και οχι τα πρωτογενη.για μενα η ποιο καλη πιστωπηση και διαφημησει ειναι η σταθερη πελατια και το ανθρωπινο προσωπο που εχουμε ακομα στην επαρχια και ειδηκοτερα στα χωρια!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ