Ηλιακό Αερόθερμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134231 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο
Το είδα στη πράξη αυτή την κατασκευή που σας έδειξα, παιδιά και έκανε δουλειά ...!

Όχι όμως με τόσες σωλήνες , σε μία εκπομπή παλιά στην ΕΤ-3.
Στο δικό μου σπίτι επειδή έχω τοίχο προς νότο γύρω στα 45 m2 είμαι σίγουρος ότι θα έχει πολύ καλό αποτέλεσμα..! (έχω μεγάλο ύψος 8 περίπου μέτρα)
Ο τύπος που είχε κάνει το σύστημα αυτό ειχε μόνο 2 σωλήνες νομίζω γύρω στα 3,5 μέτρα σιδερένιες.
Δεν θυμάμαι ακριβώς τη θερμοκρασία στην έξοδο του αέρα άλλά μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν υψηλή...!
Όσον 'αφορά τη οπτική του σπιτιού δεν μου φάνηκε άσχημη, επειδή "έδενε" με την αρχιτεκτονική τού σπιτιού του.
Είναι και στα προσωπικά γούστα του καθενός το θέμα της οπτικής.

Σπύρος
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by COMMO 21KW.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134232 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο

Κυριακίδης 2 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Και ποιο το οφελος ρε παλικαρια μιας τετοιας κατασκευης? Την περιοδο που θελουμε θερμανση η ηλιοφανεια ειναι περιορισμενη και ο ηλιος χαμηλα.
Αξιζει να χαλασεις την οπτικη ενος τοιχου του σπιτιου σου για να παρεις 40 & 50 βαθμους αερα για κανα μηνα πριν κλεισεις θερμανση?

Γιατι οταν κατα τον χειμωνα οι θερμοκρασιες πεσουν και αντιστοιχα και η ηλιοφανεια ζητημα ειναι αν σου βγαζει εστω χλιαρο αερα


Τι είναι πιο σημαντικό , ή οπτική ενός τοίχου? ή το αποτέλεσμα εντός χώρου? Και οι τέντες στις πολυκατοικίες (χαλούν την οπτική) αλλά είναι κάπου και χρήσιμες.

Έχεις τεράστιο λάθος στην προσέγγιση της απόδοσης ακόμη και στα "δύσκολα" του χειμώνα.
Για να σου δώσω μια δική μου προσεγγιστική τοποθέτηση .Είμαι π.χ. σε κατάστημα που διατηρώ και έχει βιτρίνα (τζαμαρία) φάτσα με τον "νότο" του ήλιου.
Υπάρχουν (τον μήνα Οκτώβριο έως και Απρίλιο) πάρα πολλές "ηλιούλουστες" μέρες το δικό μου κατάστημα είναι επαρκές ζεστό (ορισμένες από αυτές τις ώρες μέρες) ... αλλά όχι στον απέναντι (δρόμο απέναντι κατάστημα που έχει τζαμαρία προς Βορράν)
Όταν φεύγω από το δικό μου κατάστημα και πάω στο απέναντι καταλαβαίνω την τεράστια διαφορά και σημασία. (στο κάτω κάτω και τα 2 καταστήματα την ίδια τζαμαρία έχουν!) ... ανάθεμα στους μηχανικούς που δεν τα κάνουν όλα τα οικοδομήματα να έχουν νότιο προσανατολισμό ... τότε σε εθνικό επίπεδο αν το πάρεις θα έβλεπες την τεράστια σημασία . Έστω και αν για σένα θεωρείται απλός "βοηθητική"


Δηλ. αν καταλαβα καλα μας λες οτι φταινε οι μηχανικοι που δεν κανουν τις οικοδομες να εχουν Νοτιο προσανατολισμο ενω τα οικοπεδα μπορει να βλεπουν Βορρα,Δυση,Ανατολη! :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Ενδιαφερον... :whistle:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134233 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο
Ο προσανατολισμός της πρόσοψης Κυριακίδη δεν εξαρτάται μόνο από τους μηχανικούς, το φαινόμενο που αναφέρεις πάντως είναι πραγματικό το είχα και εγώ στο μαγαζί μου όπου ο ήλιος ποτέ δεν έβλεπε την βιτρίνα ενώ οι απέναντι είχαν σχεδόν όλη μέρα ήλιο.
Σπύρο εγώ που το έχω κάνει και με επιφάνεια μόλις 1/2 m² όταν το άφησα σε ελεύθερη ροή του αέρα δηλαδή με κλειστό τον ανεμιστήρα ανέβασε στην έξοδο 60C° + , ο ανεμιστήρας όταν είναι στα 12V έχω σταθερή 37 C° ρυθμίζοντας τις στροφές προς τα κάτω η θερμοκρασία πάει στους 41C° και με τάση 18v στους 35C° έξοδο αέρα , στις μέγιστες στροφές φυσάει αρκετά δυνατά στην έξοδο.
Η επιφάνεια που έχω διαθέσιμη είναι 3 μέτρα πλάτος και 3 ύψος αν υπολογιστεί η κλήση που θα έχει το πάνελ, το ύψος θα πάει στα 4 μέτρα, η συνολική ενεργή επιφάνεια πιστεύω να είναι περίπου 11 m².
Εντός των ημερών θα προχωρήσω σε ακόμη μία μικρή κατασκευή, ίδιας επιφάνειας με την προηγούμενη, με οριζόντιες διαδρομές (σαλίγκαρο) για να δω διαφορές, και η τελευταία θα είναι με πάνελ διάτρητου αλουμινίου.





Ένας από τους πολλούς ιστότοπους DIY Solar DIY Space Heating Projects

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134235 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο
Άρα όπως και γω το είχα δει, με ελεύθερη ροή του αέρα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα από πλευράς θερμοκρασίας στην έξοδο του αέρα.
Θυμάμαι ότι στην κατασκευή που είδα δεν υπήρχαν ανεμιστηράκια...!.

Το σχέδιο που έβαλα στο topic φαντάζομαι ότι το είδες Σάκη ...!
Πως σου φαίνεται η ιδέα με τις σωλήνες;
Έχω την ευχέρια στο νότιο τοίχο να βάλω μέχρι 8 σωλήνες 5μετρες ανά 20cm .
Έχω στο μυαλό μου για σιδερένιες από τα παλιά...!
Είχα δει πριν αρκετό καιρό σε μια δημόσια υπηρεσία (Υ.Ε.Β.)αρκετά κομμάτια, αν τις προλάβω θα είμαι τυχερός...!

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134237 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο
Σακη
ενας τροπος να κερδισεις ειναι να αυξησεις την επιφανεια συλογης ειτε με σωληνες εσωτερικα ειτε απλα κανοντας τον "καθρεπτη" κυματοειδη και οπωσδηποτε ανεμιστηρακια ελεγχομενα απο την θερμοκρασια
για να εχετε μια ιδεα περι του τι μιλατε υπολογιστε το κερδος σε βατ με τον τυπο Q=0,34xm3αεραx(διαφορα θερμοκρασιας)
κατασκευαστικα χρειαζεται προσοχη στην πληρη στεγανοτητα και στην επισκεψιμοτητα για να αλλαζουν οι σιλικονες κλπ
δοκιμασε μια και εισαι ορεξατος το μοντελο που εκανες καλοκαιρι που θα εχεις περιπου σχετικα σταθερες τιμες ηλιοφανειας ως προς τις βελτιωσεις του ...μεχρι τοτε τα συμπερασματα σου ως προς τις βελτιωσεις θα ειναι αυθαιρετα
δοκιμασε αν θες να βαλεις ο ανεμιστηρακι να σπρωχνει τον αερα στο αεροθεμο αντι να τον τραβαει

COMMO 21KW
αν καταλαβες τον τυπο που εδωσα θα καταλαβες οτι απο μονη της η θερμοκρασια δεν λεει πολλα
η κατασκευη που προτεινεις δεν νομιζω να εχει κανα σοβαρο αποτελεσμα ωστε να αξιζει να ασχοληθεις
κι ο λογος οτι ναι μεν θερμαινονται οι σωληνες απ τον ηλιο αλλα ταυτοχρονα παγωνουν απ τον παγωμενο αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134239 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Re:Ηλιακό Αερόθερμο
Άρα αν εγκλωβίσουμε ας πούμε τις σωλήνες , κάτι π.χ. σαν θερμοκήπιο θα έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα για να μην "κρυώνουν" οι σωλήνες από το ψυχρό αέρα;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ