Εναλλαγή νερών χρήσεως μπόιλερ - ηλιακού

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99463 από jnet

gatos20vt έγραψε:

AngelsGR έγραψε:

jnet έγραψε: Μια ερώτηση
Το καλοκαίρι οταν τελικά ανάψει ο λεβητας σου για να ζεστάνει τα ΖΝΧ επειδη δεν υπηρχε ο ηλιος θα πρεπει να ζεστάνει και τα υπόλοιπα νερά του δοχείου αδράνειας?


λογικο μου ακουγεται, αφου τα ΖΝΧ στο Tank in Tank εχουν μονο την σερπαντινα απο τα ηλιακα. Απ' οσο ξερω ομως, μπορεις να εχεις και αντισταση και αφου τα ΖΝΧ ειναι περιπου 150lt, με λιγο ηλιο αν δεν ειναι ζεστα θα ειναι τουλαχιστον χλιαρα και με λιγο ρευμα θα τα κανεις καυτα!!


H αντίσταση σε μένα πραγματικά περισεύει. Διάβασε το από πάνω ποστ. Επίσης να συμπληρώσω οτι το δοχείο μου έχει και δεύτερη σερπαντίνα ακριβώς από πάνω από τον ήλιο και την έχω συνδεμένη με ένα μικρό κυκλοφορητή (με υδροστάτη) ο οποίος ξεκινάει μόνο όταν ανάβω τον παλιό λέβητα πετρελαίου που έχω συνδεμένο παράλληλα με τον πέλετ. Συνδέθηκε έτσι σε περίπτωση που χρειαζόμουν ΖΝΧ και δεν θέλω να ανάψω τον πέλετ και δεν έχω ήλιο. Η ηλεκτρική σύνδεση έγινε με ένα μεταγωγικό διακόπτη έτσι ώστε να δουλεύει αποκλειστικά μόνο ο πέλετ ή μόνο ο πετρελαίου. Για να μείνω από ΖΝΧ θα πρέπει να έχει συννεφιά καμιά 10αριά μέρες να χαλάσει ο πέλετ και να χαλάσει και ο πετρελαίου. Νομίζω αντίσταση δεν χρειάζομαι.


Βεβαια την 2η σερπαντίνα θα μπορουσες να την εχεις πανω στον λέβητα pellet και απλά θα ήθελε μια εντολη για να παρει μπροστά ο λέβητας.
Μιλάω πάντα για διαχείριση ΖΝΧ το καλοκαίρι και τις ερωτήσεις τις κάνω για μένα που εχω μόνο 4τμ ηλιακούς και είναι αρκετές οι ημέρες που δεν εχω ζεστό νερό λογω συννεφιάς.
Αλήθεια ποιό είναι το Δοχείο αδράνειας-TankinTank που εχεις βάλει και πόσο κοστίζει?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99464 από AngelsGR
ναι το απλο τουμποραμα εχει παραμεινει στην εγκατασταση καθως το σπιτι ειναι νεοκτιστο και μου περασανε τις σωληνες μεσα απο τους τοιχους και τα μπαλκονια. Τωρα θα πρεπει να κατεβασω νεες σωληνες απο την σκεπη, πραγμα που δεν ειναι και τοσο ευκολο, χωρια που θα πρεπει να εχω μια σωληνα να κρεμεται στον τοιχο μου!! Και δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να κανω τετοιου ειδους αλλαγες, γι αυτο παρεμεινε το τουμποραμα. Στην αρχη το συστημα δουλευε στα 2,5 bar. Και σκαστρα εννοω το αυτοματο εξαεριστικο. Τωρα αν ξαναγινει διακοπη ρευματος, ο υδραυλικος μου εβαλε το αυτοματο εξαεριστικο 1 bar πανω στους συλλεκτες ετσι ωστε να φευγει το νερο πριν φτασει στους 90 βαθμους. Αν θα δουλεψει ή οχι το συστημα θα δειξει στην πρωτη διακοπη ρευματος, σε λιγες μερες δηλαδη.

εσυ ομως οπως τα λες για την δικη σου εγκατασταση, οπου το νερο κατεβαινει πανω απο 100C, αν γινει διακοπη ρευματος τι γινεται?? Και σε περιπτωση που φυγεις για διακοπες για μερες, τα νερα που θα ειναι συνεχεια ζεστα, τι γινεται με το συστημα σου?? Αν γνωριζω καλα, το ΤΙΤ μπορει να εχει μεσα του νερα ως 90C, σωστα?? Αν λειπεις για μερες και εχει καυσωνα, τα νερα δεν θα ξεπερασουν τους 90C?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99465 από AngelsGR

jnet έγραψε: Βεβαια την 2η σερπαντίνα θα μπορουσες να την εχεις πανω στον λέβητα pellet και απλά θα ήθελε μια εντολη για να παρει μπροστά ο λέβητας.
Μιλάω πάντα για διαχείριση ΖΝΧ το καλοκαίρι και τις ερωτήσεις τις κάνω για μένα που εχω μόνο 4τμ ηλιακούς και είναι αρκετές οι ημέρες που δεν εχω ζεστό νερό λογω συννεφιάς.
Αλήθεια ποιό είναι το Δοχείο αδράνειας-TankinTank που εχεις βάλει και πόσο κοστίζει?


jnet το δικο σου boiler ποσα λιτρα ειναι?? Και εγω εχω 4τμ συλλεκτες και boiler 300lt και εχθες με θερμοκρασιες 26C και λιγη συννεφια με το ζορι καναμε 3 ατομα μπανιο!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99469 από gatos20vt

AngelsGR έγραψε: ναι το απλο τουμποραμα εχει παραμεινει στην εγκατασταση καθως το σπιτι ειναι νεοκτιστο και μου περασανε τις σωληνες μεσα απο τους τοιχους και τα μπαλκονια. Τωρα θα πρεπει να κατεβασω νεες σωληνες απο την σκεπη, πραγμα που δεν ειναι και τοσο ευκολο, χωρια που θα πρεπει να εχω μια σωληνα να κρεμεται στον τοιχο μου!! Και δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να κανω τετοιου ειδους αλλαγες, γι αυτο παρεμεινε το τουμποραμα. Στην αρχη το συστημα δουλευε στα 2,5 bar. Και σκαστρα εννοω το αυτοματο εξαεριστικο. Τωρα αν ξαναγινει διακοπη ρευματος, ο υδραυλικος μου εβαλε το αυτοματο εξαεριστικο 1 bar πανω στους συλλεκτες ετσι ωστε να φευγει το νερο πριν φτασει στους 90 βαθμους. Αν θα δουλεψει ή οχι το συστημα θα δειξει στην πρωτη διακοπη ρευματος, σε λιγες μερες δηλαδη.

εσυ ομως οπως τα λες για την δικη σου εγκατασταση, οπου το νερο κατεβαινει πανω απο 100C, αν γινει διακοπη ρευματος τι γινεται?? Και σε περιπτωση που φυγεις για διακοπες για μερες, τα νερα που θα ειναι συνεχεια ζεστα, τι γινεται με το συστημα σου?? Αν γνωριζω καλα, το ΤΙΤ μπορει να εχει μεσα του νερα ως 90C, σωστα?? Αν λειπεις για μερες και εχει καυσωνα, τα νερα δεν θα ξεπερασουν τους 90C?


Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν θα δουλέψει..
Όταν γίνεται διακοπή ρεύματος και 70 C να κατέβαζε λόγω χαμηλής θερμ στο αδράνειας το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ανεβαίνει η θερμοκράσία πάρα πολύ τόσο που το υγρό ατμοποιείται στους συλλέκτες… και η πίεση απορροφάται από το δοχείο διαστολής..
Ο ελεγκτής των συλλεκτών ουσιαστικά θερμοδιαφορικός θερμοστάτης δεν επιτρέπει την φόρτιση του δοχείου σε θερμοκρασία μεγαλύτερη των 90 C αλλά πίστεψε με είναι δύσκολο να συμβει αυτό σε μένα και εξηγούμαι. Το αδράνειας όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία έχει εντός τόσο πιο μεγάλες απώλειες έχει και δυσκολεύται να διατηρήσει υψηλές θερμοκρασίες. Αν έτυχε να διαβάσεις χαρακτηριστικά από τέτοια δοχεία γράφουν για διατήρηση της θερμ και απώλειες 1 βαθμού για νερά μέχρι μια θερμοκρασία.
οπότε τα 12 τμ συλλεκτών που έχω όσο αυξάνονται οι θερμοκρασίες στο δοχείο αυξάνονται και απώλειές του. το βράδυ αποφορτίζεται επαρκώς έτσι ώστε την επόμενη ηλιόλουστη μέρα να χρειάζεται πάλι φόρτιση.
όπως και να έχει πάντως υπάρχουν όλες οι δικλείδες ασφαλείας (ελεγκτής που δεν επιτρέπει να ξεπεραστεί η θερμ των 90 C , βαλβίδα ασφαλείας, "δοχείο διαστολής 150 λιτ" ) Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι που το σπίτι δεν ξόδευε νερά, είχε ήλιο και το παρακολουθούσα η μέγιστη θερμοκρασία στο πάνω μέρος έφτανε 90 c αλλά χαμηλά δύσκολα έπιανε 70 C
Φυσικά αν κάποιος φοβάται η θα λείψει από το σπίτι πάρα πολύ καιρό μπορεί να παρει και άλλα μέτρα ασφάλειας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99471 από AngelsGR
δεν γινεται να απογοητευτω περισσοτερο :P

το ξερω πως δεν ειναι η σωστη λυση αυτη η εγκατασταση που εχω αλλα θα γινουν αλλαγες στο μελλον. Προς το παρων θελω να αλλαξω το boiler το οποιο και ζεστα νερα δεν κραταει το καλοκαιρι και τον χειμωνα μου ξεζουμιζει τα πελλετ γιατι θελει συνεχεια να ζεσταινονται τα νερα του. Πες μας ομως, εσυ πιο ΤΙΤ εχεις και ποσο περιπου κοστιζει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99472 από gatos20vt

jnet έγραψε:
Βεβαια την 2η σερπαντίνα θα μπορουσες να την εχεις πανω στον λέβητα pellet και απλά θα ήθελε μια εντολη για να παρει μπροστά ο λέβητας.
Μιλάω πάντα για διαχείριση ΖΝΧ το καλοκαίρι και τις ερωτήσεις τις κάνω για μένα που εχω μόνο 4τμ ηλιακούς και είναι αρκετές οι ημέρες που δεν εχω ζεστό νερό λογω συννεφιάς.
Αλήθεια ποιό είναι το Δοχείο αδράνειας-TankinTank που εχεις βάλει και πόσο κοστίζει?


Ουσιαστικά η δεύτερη σερπαντίνα είναι πάνω στον πέλετ και στο πετρέλαιο ταυτόχρονα και μπορώ και τώρα να το κάνω αυτό μιας και τα νερά έχουν σαν άφιξη τον ίδιο συλλέκτη, νομίζω οτι έχω μεγαλύτερο κέρδος να ζεστάνω απευθείας τα μαύρα νερά που θα έρχονται σε επαφή με το δοχείο ΖΝΧ παρά να ζεστάνω την σερπαντίνα η οποία θα ζεστάνει τα νερά που θα ζεστάνουν το δοχείο των ΖΝΧ.

Εσύ τι ακριβώς έχεις? Έχεις ηλιακό βεβιασμένης κυκλοφορίας? Έχεις δοχείο αδράνειας? με ποια συνδεσομολογία? ο λέβητας το χειμώνα δουλεύει συνέχεια? Ο θερμοστάτης δίνει εντολή στον κυκλοφορητή η στο λέβητα?

Αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα της εταιρίας του ΤΙΤ αλλά δεν νομίζω οτι είναι κάτι το ιδιαίτερο.. έχει κλασικά 10cm μόνωση και απώλεια 1 βαθμό το 24ωρο όπως τα περισσότερα σε θερμοκρασία νερών ως 60 νομίζω.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by gatos20vt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ