Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89994 από glf
Και γώ μόνο τα χαρτιά της προέγκρισης έχω δώσει και είπαν οτι δε.. φαίνονταν καλά 2 φωτοτυπίες (που τις έκανε ο υπάλληλος στην τράπεζα) και να ξαναπάω τα χαρτιά...
τα πήγα την άλλη μέρα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90228 από argyka
Θεωρώ, το λιγοτερο, γελείο τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζονται κάποιες τράπεζες το συγκεκριμένο πρόγραμμα του εξοικονομώ.
Για ποιό λόγο το λέω?
Προσωπικά έχω προτείνει συγκεκριμένη τράπεζα σε πελάτες μου για να προχωρήσουν στο πρόγραμμα για αντικατάσταση κουφωμάτων. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι αιτήσεις έγιναν δεκτές και οι άνθρωποι κατάφεραν να ενταχθούν στο πρόγραμμα χωρίς μεγάλες ταλαιπωρίες.
Όταν λοιπόν αποφάσισα κάποια στιγμή και γω να ενταχθώ στο πρόγραμμα διαπίστωσα ότι τελικά κάποια πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα όσο μερικοί προσπαθούν να παρουσιάσουν.
Την αίτηση για το πρόγραμμα την έκανε η γυναίκα μου μιάς και το σπίτι είναι στο όνομά της. Οι επιλέξιμες δαπάνες ήταν για το ανώτερο ποσό των 15.000 ευρώ. Βάση εισοδήματος η επιχορήγηση θα ήταν 70% και στην ουσία διεκδικούσε δάνειο από την τράπεζα της τάξεως των 4.500 ευρώ.
Η αίτηση γίνεται η διαδικασία ξεκινάει και εντός ολίγον ημερών έρχεται η πρώτη απορριπτική απόφαση. Ρωτάω στην τράπεζα (που παρεπιπτώντος συνεργάζομαι και λόγω επαγγέλματος) τον λόγο της απόρριψης και με ενημερώνουν ότι ένα δάνειο που υπάρχει στο όνομα μου με ληξιπρόθεσμες 2 δόσης είναι η αιτία που απορίφτηκε η αίτηση της συζύγου μου. Τους παρουσιάζω τις κινήσεις από την πληρωμή των δόσων που γίνονται κανονικά και με το παραπάνω και μου απαντούν ότι οι 2 ληξιπρόθεσμες δόσεις με έχουν εντάξει στον τειρεσία που ευθύνετε για το αρνητικό αποτέλεσμα τηε αίτησης της συζήγου. Ρωτώ αν ξοφλήσω τα ληξιπρόθεσμα εαν μπορώ να προχωρήσω και η απάντηση ήταν αρνητική. Ο Τειρεσίας είναι Τειρεσίας....
Επόμενο Βήμα λοιπόν ήταν να μπεί εγγυητής. Μπήκε και ένας και δύο αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο. Περασμένη βδομάδα έλαβα την τελική απάντηση ότι η συγκεκριμένη τράπεζα δεν πρόκυτε σε καμία των περιπτώσεων να δεχτεί την αίτηση μου. Σε τράπεζα απ την οποια έχω εκδόσει μπλοκ επιταγών, διατηρώ καταθέσεις και έχω και ασφαλιστικό πρόγραμμα. Βέβαια η πρόταση κάποιας υπαλλήλου ήταν να το κοιτάξω και σε άλλη τράπεζα. Αν δεν υπάρχει πιστοληπτική πίστη με την συνεργασία που έχουμε τότε που αλλού να απευθυνθώ?

Δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο αλλά θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη κάποιου που κατάφερε να προχωρήσει το αίτημα του σε παρόμοιες συνθήκες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90235 από vag1234
Μα δεν θέλουν να δώσουν τα χρήματα του ΕΣΠΑ.. Οι τράπεζες είναι η δικλείδα ασφαλείας ωστέ να μην απορροφηθούν ποτέ αυτά τα χρήματα.

Επειδή το έχω ψάξει στον Τειρεσία είσαι από την στιγμή που έχεις δάνειο είτε το αποπληρώνεις είτε όχι.

Εγώ όταν ζήτησα στοιχεία από τον Τειρεσία είχαν στην βάση δεδομένων τους μέχρι και καταναλωτικό που το έχω αποπληρώσει πριν 2 χρόνια..

Για να πάρεις προέγκρισή αυτή την στιγμή χρειάζεται να μην έχεις καθόλου δάνειο, καθόλου κάρτες, καθόλου οφειλές στον ΟΑΕΕ, καθόλου οφειλές στην Εφορία (ελέγχουν και αυτά), και το εισόδημα σου να ξεπερνάει τις 15000€ (συνταξιούχος ή Δημόσιος Υπάλληλος)..

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ο εκάστοτε υπάλληλος που διαχειρίζεται και ελέγχει τις αιτήσεις..

Τώρα άνοιξε πριν ένα μήνα το ΕΣΠΑ για εμπόριο, μεταποίηση κλπ.. Ποιος θα ενταχθεί αν δεν μπορεί να πάρει δάνειο από την τράπεζα?? Μεγάλη επιτυχία σου λένε τα κανάλια 'άνοιξε το ΕΣΠΑ''..
Να μας πουν πόσοι θα έχουν ενταχθεί μετά από 1 χρόνο...

Μας δουλεύουν κανονικά.....

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90239 από GeoTa

vag1234 έγραψε: .....
Για να πάρεις προέγκρισή αυτή την στιγμή χρειάζεται να μην έχεις καθόλου δάνειο, καθόλου κάρτες, καθόλου οφειλές στον ΟΑΕΕ, καθόλου οφειλές στην Εφορία (ελέγχουν και αυτά), και το εισόδημα σου να ξεπερνάει τις 15000€ (συνταξιούχος ή Δημόσιος Υπάλληλος)..

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ο εκάστοτε υπάλληλος που διαχειρίζεται και ελέγχει τις αιτήσεις..

.......
Μας δουλεύουν κανονικά.....


Οι κουφάλες 4 μηνες ψαχνουν να βρουν λογο δηλαδή;; Εχω μπλέξει και με μια υπάλληλο μπούζι-παγωμένη ούτε να τη βλέπω θελω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90249 από argyka
Μα καλά και αυτοί με ποιό σκεπτικό προχωράνε τα προγράματα?

Θέλουν από τη μία να έχεις εισόδημα πάνω από 15.000 αλλά και κάτω από 20.000 για να μπεις στην πρώτη κατηγορία, να μην έχεις οφειλές ούτε εσύ αλλά ούτε και η οικογένειά σου αλλά ούτε και όλο το γενεολογικό σου δέντρο. Πως θα γίνει δηλαδη? Έτσι όπως χειρίστηκαν την δικιά μου υπόθεση με έβαλαν σε σοβαρές σκέψεις. Μήπως θέλουν να πάρω διαζύγιο για να φαίνεται καθαρό το όνομα της γυναίκας μου? Έλεος δηλαδή.

@vag1234
Το ΕΣΠΑ για τις επειχηρήσεις ήταν το καλύτερο ανέκδοτο που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό. Θέλουν πάντως να μας βοηθήσουν όπως λένε. Δεν πειράζει βρε σεις παλικάρια η σκέψη σας και μόνο μετράει απο εκει και πέρα καλή καρδια.... ωσπου να πάθουμε το έμφραγμα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90265 από vag1234

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ