Συνδεσμολογία λεβητοστασιου & βελτίωση

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148069 από dimlyk
υπευεσα οτι ειοχε καποιου ειδους προγραμματισμο ...αστο οπως ειναι τοτε αφου δεν σ ενδιαφερει ο ηλιακοσ και μην πεδευεσαι με θερμοστατες κι αυτοματισμους οπως ειπες πριν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148076 από vagroul
Τον αυτοματισμο με τον διαφορικο θερμοστατη και την ηλεκτροβανα τον σκέφτομαι για να κατεβασω την θερμοκρασία εναρξης του θερμοστατη κάτω από τους 60 βαθμούς που ειναι τώρα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148077 από χρηστος8
Φιλε vagrul θα σου πω την γνωμη μου που μαλλον δεν θα σου αρεσει.

Γενικα ο ηλιακος (το λεει και η λεξη) μπαινει για να ζεσταινουμε τα νερα απο τον ηλιο και αυτο γινεται μονο απο Απριλιο περιπου μεχρι τον Σεπτεμβριο.

Αυτοι οι 6 αντε 7 μηνες περιπου που χρησιμοποιουνται οι ηλιακοι τους κανουν χρησιμοτατους και οικονομικους απο καθε αποψη.

Ολα καλα ως εδω...
Ομως οι εμποροι θελουν να πουλησουν...
Οι υποψηφιοι αγοραστες δεν εχουν γνωσεις...
Σου λεει ο εμπορος εχω και αυτον τον ηλιακο τον τριπλης που ζεσταινεται και με τον λεβητα...
Εεε λεει ο αγοραστης...για να το λεει ο εμπορος κατι θα ξερει...
Παπαρια ξερει...
Φαινεται λογικο σε κανεναν...
Καιγοντας την θερμανση (με οποιοδηποτε καυσιμο)... να στελνει ζεστο νερο θερμανσης των 60 και 70 βαθμων σε ενα καζανι 160 λιτρων πληρως εκτεθειμενο σε σκεπη...σε ταρατσα...σε παγωμενο αερα...γενικα στο κρυο του χειμωνα που πολλες φορες ειναι και κατω του μηδεν.

Το να διατηρεις αυτο το καζανι ζεστο, με το χειμωνιατικο κλιμα της ηπειρωτικης (και οχι μονο) Ελλαδας ειναι σαν να γεμιζεις εναν τρυπιο κουβα με νερο.

Καμια οικονομια δεν προσφερει...μονο τρελη σπαταλη και εξοδα καυσιμου.

Η λυση μεταξυ αλλων και στον τιτλο του παρον νηματος ειναι απλη...

Μποιλερ λεβητοστασιου...παταριου...κρεμαστο... (οτιδηποτε) το χειμωνα...ηλιακο το καλοκαιρι...

Οποιος εχει παρομοια κατασκευη...ας ψαχτει με τα παραπανω και χαμενος δεν θα βγει.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148079 από BIOPEL
Χρήστο καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σου.
Έχω καζάνι ηλιακού και μπόιλερ λεβητοστασίου με ψηφιακές ενδείξεις και για τα δυο τους.
Ανάλογα με το πιο έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία γυρίζω χειροκίνητα πότε την μία βάνα και πότε την άλλη για να περάσει το ζεστό νερό στο κύκλωμα του σπιτιού.
Αυτή την κίνηση θέλω να την κάνω με τρίοδη ηλεκτροβάνα.
Θα πρέπει να βάλω διπλό διακόπτη τον οποίο θα κρατάω στο ΟΝ μέχρι να γυρίσει στην μία πλευρά ή στην άλλη, ή πρέπει να υπάρχει κυκλωματάκι που θα δίνει τάση μέχρι να γυρίσει η ηλεκτροβάνα πλήρως και μόλις ολοκληρώσει την κίνηση της θα κλείνει η τάση ?
Θα χρειαστώ διαφορικό θερμοστάτη που ελέγχει 2 μπόιλερ ? δεν θέλω κάτι πολύπλοκο και ακριβό.
Απλά να γυρνάει η ηλεκτροβάνα πότε από εδώ και πότε από εκεί.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148082 από etsa67
Πρέπει να υπάρχεου 2 Η/νες μία για το Ηλιακό Μποίλερ και η άλλη για τη θέρμανση.
Ο έλεγχος πρεπει να γίνεται απο τον θερμοστάτη με διπλή εντολή.
όταν θέλεις να εκμεταλεύεσαι τη θερμότητα που ενδεχομένος έχει το νερό του λέβητα σε θερμοκρασία που θα μπορούσε να υπάρχει θερμοκρασιακό κέρδος τότε πρέπει κάθε φορά που η η τελευταία βάνα κλείνει και θα είναι η η/να του διαμερίσματος κατά 70-80% θα παραμαίνει ανοιχτή αλλά όταν θα ανάψεις τον ηλιακό η η/βάνα του διαμερίσματος θα πάρει φάση και θα κλείσει.
Ο λέβητας πετρελαίου δεν έχει και πολλά νερά και η αποθέρμανση του θα ολοκληρώνεται σε μόλις λίγα λεπτά.
Και πάλι όμως σε αυτή τη περίπτωση δεν πρέπει να αφήσεις τα νερά να πέσουν κάτω απο τους 55.
Θα υπάρχει λοιπόν και ένας υδροστάτης αποθέρμανση και θα συνδεθεί σε σειρά με τον κύριο θερμοστάτη όπου θα ενεργοποιεί τον κυκλοφορητή σε χαμηλότερη θερμοκρασία για να προλλαμβάνει διαστολλές και τυχόν φθορές στα ρακόρ των διακοπτών.
Θα στο φτιάω το ηλεκτρικό σχέδιο αλλά μ΄πονος σου δεν θα μπορείς άν δεν ξέρεις τη δουλειά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148083 από BIOPEL
Καλησπέρα Στάθη, ευχαριστώ για την απάντηση σου ,όμως αυτά που περιγράφεις δεν έχουν εφαρμογή στο δικό μου σύστημα που είναι το εξής απλό : σε ένα ταφ καταλήγουν δύο είσοδοι, μία από τον ηλιακό και μία από το μπόιλερ.
Από το άκρο του ταφ φεύγει το ζεστό νερό για το σπίτι. Την επιλογή για το ποιο από τα δύο νερά θα χρησιμοποιήσω την κάνω με το χέρι από τις δύο βάνες πρίν το ταφ.
Αυτή την κίνηση του χεριού θέλω να αντικαταστήσω με την ηλεκτροβάνα μέσα από το σπίτι, χωρίς να χρειάζεται να κατεβαίνω στο υπόγειο.
Γίνεται ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ