Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149519 από vagroul


οι θυριδες λογικα ειναι αυτες που εχω κυκλωσει σωστα?

το μπεκ θα εχει τα στοιχει του προηγουμενου 60 μοιρες ?

εχει αυτος ο λεβητας 3 διαδρομες????
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149545 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ως άσχετος. Και γιατί λοιπόν αντί για πυρότουβλα να μη φτιάξεις ένα καθρέπτη απο χάλυβα (με πάχος 4mm) και να τον τοποθετήσεις στη θέση των πυρότουβλων.
Πολύ εύκολη κατασκευή, ελάχιστο κόστος, προστασία του κανονικού καθρέπτη του λέβητα απο τη φλόγα και χωρίς απώλειες με βάση την προηγούμενη κουβέντα σας. Τα λέω καλά ή σκέφτομαι κάτι λάθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149594 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα πυροτουβλα και επιλογη μπεκ
και εμενα λογικο μου ακουγεται αυτο που λες και πολυ πιο ευκολο. πιστευω οτι βαζουν πυροτουβλα για να εκμεταλευομαστε την θερμοχωρητικοτητα τους εκτος απο την προστασια του καζανιου. πιστευω οτι με την λαμαρινα εχει προστασια αλλα οχι θερμοχωρητικοτητα,μπορει και να εχεις αλλα σιγουρα μικροτερη απο τα πυροτουβλα. εγω λεω να το δοκοιμασω σκετο χωρις λαμαρινα και πυροτουβλα τα οποια σκεφτομουν να βαλω μονο για οφελος στην αποδοση και οχι στην προστασια ( το καζανι ειναι 37 χρονον και εχει κανει σιγουρα αποσβεση οτι και να παθει)

Μια ερωτηση ακομα : πως επιλεγουμε τις μοιρες και τον τυπο ψεκασμου του μπεκ? διαβασα διαφορα αρθρα και οι γνωμες ειναι αντικρουομενες , η μια αποψη ειναι οτι παιζουν ρολο οι διαστασεις του θαλαμου καυσης και η αλλα μονο ο τυπος που μας δινει ο κατασκευαστης του καυστηρα. τι απο τα δυο ισχυει η και τα δυο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149634 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα πυροτουβλα και επιλογη μπεκ
1. Oι θυρίδες είναι απο επάνω και κατευθύνουν τα καυσαέρια έτσι ώστε να παραμένουν στον λέβητα περισσότερο.
2. Η Λαμαρίνα θα λιώσει γρήγορα και δεν υπάρχει λόγος να κόψεις τη δύναμη της φλόγας.
Βρές με έναν φακό την έξοδο των καυσαερίων και θα καταλάβεις τις θυρίδες που κάνουν τις διαδρομές.
Εκεί να φτιάξει κάτι απο λαμαρίνα έτσι ώστε να δημιουργείς στα καυσαέρια ένα ζικ-ζακ για να αφήνουν περισσότερη ενέργεια στο νερό.
3. Τα μπέκ 60 μοιρών είναι ότι η φλόγα ανοίγει τόσο ώσε να δημιουργήσει γωνία 60 αλλά μέσα στον θάλαμο συρικνώνεται και γίνεται πιο συμπαγής και αποκτά περισσότερο μήκπος.]Καλό είναι αυτό .
Το s σημαίνει ότι η φλόγα είναι συμπαγής και όχι κούφια. Όλα αυτά αναφέρονται σε μπέκ danfous που θεωρούνατι τα καλύτερα τουλάχιστον στα μικρά νούμερα. Γενικά στον θάλαμο που έχεις ταιριάζει μπέκ 0,85 , S.B.60 μοιρών.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155811 από davarisx
Καλημέρα και από εμενα.παρακολουθω το θέμα και τυχαίνει να έχω τον ίδιο λέβητα θερμις 50.000 θερμίδες και καυστήρα bentone k10a ο οποίος είναι 50-100kw.το μπέκ που φοράω είναι 1.35 γαλόνια 60s και καίει την μάνα του και τον πατέρα του.
Τι θα μπορούσα να κάνω να ρίξω την κατανάλωση γιατί χρειάζονται 16.000 θερμίδες για το σπίτι και εγώ καίω 55.000.
O καυστηρατζης μου είπε δεν μπορώ να κάνω τίποτα και πως αν βάλω άλλον καυστήρα δεν θα ζεσταίνεται με τίποτα το νερό.
Τα φώτα σας παρακαλώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155812 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
δεν καταναλωνεις 55000 αλλα 16000 (αν υποθεσουμε οτι το σπιτι σου χρειαζεται τοσεσ( συν τις απωλειες για λεβητα 55000 ...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μειωσεις την θερμοκρασια του νερου αν ειναι στους 85-90 ωστε να μειωσεις τις απωλειες ...το επομενο σημαντικο που μπορεις να κανεις ειναι αντισταθμιση
φυσικα μπορεις να βαλεις και μικροτερο λεβητα η ακομα καλυτερα λεβητα αεριου αν εχει στην περιοχη σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ