Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149231 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Δεν μπορώ να καταλάβω που βρήσκεις όλους αυτούς τους καυστηρατζήδες.
1 γαλλόνι =3,733 κιλά στα 10 κιλά πίεση του μπέκ.
Στα 12 κιλά πίεση αφού είναι υπερπιεστικός σε πάει στα 4,2 κιλά ή 4,5 λίτρα / ώρα.
Ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε.
Αυτή η φλόγα βγάζει 4,5 x9500 kcal/h-42500 kcal/h. skot;vnei kai 70000 λέβητα.
Κάνε αυτό που θα σου πώ και μην ακούς κανένα αλλά τον εαυτό σου και θα σου λέω απο εδώ τί θα κάνεις.
α)Βγάζεις πυρότουβλα ελευθερώνεις τον θάλαμο να αρπάζει θερμότητα απο την αρχή και γρήγορα.
β) βάζεις μπέκ 0,85 για οικονομία και άν θέλεις στη τρίτη διαδρομή που είναι θυρίδα βάλε κόφτρες που θα σου πώ.
Ο λέβητας δεν παθένει απολύτως τίποτα το μαντέμι έχει κατά την χύτευσή του μία επίστρωση πυρητίου που τον προστατεύει από όλα τα διαβρωτικά και απο τα ποιο υσχηρά.
γ) Μετράς θερμοκρασία καυσαερίων και άν με το 0,85 σου δείχνει 160 βαθμούς για 10 συνεχομενα λεπτά είσαι και ο πρώτος.
δ) τα πυρότουβλα θα σου δώσουν στο τελείωμα μια τρίχα σο νερό και στην αρχή θα καθυστερ'ησουν την συνλλαγή πάρα πολύ με αποτέλεσμα κατανάλωση πάνω απο 20%. Το θέμα είναι να με πιστεύεις αυτά που σου γράφω αν είναι να μην γράφω τσάμπα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149236 από vagroul
Τι να κανω αυτους βρίσκω κσι τσαντιζομαι κιολας γιατί οταν τους ρωτας κατι το παιζουν και βιαστικοι οχι οτι δεν ξερουν νσ αοαντησουν. Ο καυστηρας δεν ξέρω σπο που προκύπτει οτι ειναι υπερπιεστικος, ετσι μου ειπε. Τα πιστεύω γιατί μιλάς με νουμερα και αυτα που λες μου ακούγονται λογικα. Να ξέρει ομως οτι μου αρεσει να ασχολούμαι αλλα δεν έχω βαλει ξανα χερι στον λεβητα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149371 από vagroul
Καλημέρα, σου εχω στείλει πμ

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149397 από vagroul
Ο θάλαμος ειναι
Βαθος 45
Πλατος 30
Υψος 62 αλλα στον πατο έχει πυροτουβλα.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149507 από vagroul

etsa67 έγραψε: Δεν μπορώ να καταλάβω που βρήσκεις όλους αυτούς τους καυστηρατζήδες.
1 γαλλόνι =3,733 κιλά στα 10 κιλά πίεση του μπέκ.
Στα 12 κιλά πίεση αφού είναι υπερπιεστικός σε πάει στα 4,2 κιλά ή 4,5 λίτρα / ώρα.
Ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε.
Αυτή η φλόγα βγάζει 4,5 x9500 kcal/h-42500 kcal/h. skot;vnei kai 70000 λέβητα.
Κάνε αυτό που θα σου πώ και μην ακούς κανένα αλλά τον εαυτό σου και θα σου λέω απο εδώ τί θα κάνεις.
α)Βγάζεις πυρότουβλα ελευθερώνεις τον θάλαμο να αρπάζει θερμότητα απο την αρχή και γρήγορα.
β) βάζεις μπέκ 0,85 για οικονομία και άν θέλεις στη τρίτη διαδρομή που είναι θυρίδα βάλε κόφτρες που θα σου πώ.
Ο λέβητας δεν παθένει απολύτως τίποτα το μαντέμι έχει κατά την χύτευσή του μία επίστρωση πυρητίου που τον προστατεύει από όλα τα διαβρωτικά και απο τα ποιο υσχηρά.
γ) Μετράς θερμοκρασία καυσαερίων και άν με το 0,85 σου δείχνει 160 βαθμούς για 10 συνεχομενα λεπτά είσαι και ο πρώτος.
δ) τα πυρότουβλα θα σου δώσουν στο τελείωμα μια τρίχα σο νερό και στην αρχή θα καθυστερ'ησουν την συνλλαγή πάρα πολύ με αποτέλεσμα κατανάλωση πάνω απο 20%. Το θέμα είναι να με πιστεύεις αυτά που σου γράφω αν είναι να μην γράφω τσάμπα.


σου εγραψα τις διαστασεις του θαλαμου καυσης.. περιμενω την βοηθεια σου και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149518 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Πυριμαχο υλικο αντι για πυροτουβλα
Το βάθος είναι πολύ μικρό ακόμα και για μπέκ 0,85 το οποίο θα γαζώνει τον θάλαμο.
Βγάλε όλα πυρότουβλα και ρύθμισε την αντλία στα 10 κιλά πίεση.
Βρές τις θυρίδες της 2ης και 3ης διαδρομής και βάλε κόφτρες απο ίνοξ λαμαρίνα ή απλή μαύρ (εμποδίζουν την ορμητική έξοδο των καυσαερίων και εκμεταλεύεσαι περισσότερη ενέργεια.)
Είναι μια χαρά όλα λοιπόν με το μπέκ των .85 και πάρε θερμοκρασία καυσαερίων.
Με τα πυρότουβλα στον θάλαμο μειώνεις την ενέργεια της φλόγας απο ακτινοβολία ποσοστό 75%.Στον θάλαμο πέζεται όλο το παιχνίδι της συναλλαγής άν το χάσεις με τα πυρότουβλα αυξάνεις πολύ κατανάλωση γιατί ταχα θα μειώσεις τη ζωή του λεβητα. Τρίχες κάνε τον λέβητα υπερπιεστικό βάζοντας κόφτρες όπως σου είπα έτσι θα αυξήσεις τη πίεση του θαλάμου και θα πάρεις και περισσότερη συναλλαγή στο νερό. Τα πυρότουβλα θα τέριαζαν σε θάλαμο ξυλολέβητα που έχουν μεγαλύτερο θάλαμο αλλά περισσότερο όταν ζεσταίνεις αέρα δηλ. εργαζόμενη ουσία όχι νερό αλλά αέρα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ