Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61253 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

vag1234 έγραψε: Προχθες αγόρασα 5 σακιά pellet biopower από την μαραθώνος για να δοκιμάσω την απόδοση του λέβητα με πέλλετ μιας και από την αρχή καίω πυρηνόξυλο... Επειδή ήταν για δοκιμή δεν με ενδιέφερε η τιμή..

Τιμή σακιού 6€ δηλαδή 0,4 €/Kg... ΣΟΚ..........

Ρώτησα αν αλλάζει η τιμή με αγορά 1-2 παλετών και μου απάντησε όχι αυτή είναι η τιμή...

Δηλαδή 400+400=800€ για ίση απόδοση με 1000lt πετρελάιου. Αν πάρω 1 τόνο πετρέλαιο με επίδομα θέρμανσης θα μου στοιχίσει 1,10 το λίτρο.

Τότε δεν το γυρνάω στο πετρέλαιο καλύτερα..

2,2 κιλα πελλετ μας δινει ιση θερμικη δυναμη με 1 λιτρο πετρελαιο αρα 880 ευρω βγαινει το "πελλετ η λυση στο ακριβο πετρελαιο" και αποσβεση των χρηματων που επενδυσε ο κοσμακις για αγορα λεβητα-σομπα πελλετ της αγιας 10χρονης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61255 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

valsam έγραψε:

vag1234 έγραψε: Προχθες αγόρασα 5 σακιά pellet biopower από την μαραθώνος για να δοκιμάσω την απόδοση του λέβητα με πέλλετ μιας και από την αρχή καίω πυρηνόξυλο... Επειδή ήταν για δοκιμή δεν με ενδιέφερε η τιμή..

Τιμή σακιού 6€ δηλαδή 0,4 €/Kg... ΣΟΚ..........

Ρώτησα αν αλλάζει η τιμή με αγορά 1-2 παλετών και μου απάντησε όχι αυτή είναι η τιμή...

Δηλαδή 400+400=800€ για ίση απόδοση με 1000lt πετρελάιου. Αν πάρω 1 τόνο πετρέλαιο με επίδομα θέρμανσης θα μου στοιχίσει 1,10 το λίτρο.

Τότε δεν το γυρνάω στο πετρέλαιο καλύτερα..

2,2 κιλα πελλετ μας δινει ιση θερμικη δυναμη με 1 λιτρο πετρελαιο αρα 880 ευρω βγαινει το "πελλετ η λυση στο ακριβο πετρελαιο" και αποσβεση των χρηματων που επενδυσε ο κοσμακις για αγορα λεβητα-σομπα πελλετ της αγιας 10χρονης!


To 2.2 δεν είναι απόλυτο. Συνήθως αν είναι καλό το πέλλετ είναι 1 προς 2..

Τεσπα δεν είναι εκέι το θέμα. Το πέλλετ με τιμή κιλού πάνω από 0,32 για μένα κρίνεται ασύμφορο σαν επένδυση... Θα πάρω ένα σπαστήρα να κόβω το καλοκάιρι τα κλαδέματα που κάνει ο Δήμος..

Μου φαίνεται τελικά ότι μας συμφέρει να γυρίσει η τιμή του πετρελαίου στο 1 €/λτ για να σφίξουν λίγο οι κό... των εμπόρων..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61260 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
η αποδοση των πελελτ ειναι απο 4.9-5.25 kw ανα κιλο
και το πετρελαιο 11.9 - 12


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61262 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

vag1234 έγραψε:

valsam έγραψε:

vag1234 έγραψε: Προχθες αγόρασα 5 σακιά pellet biopower από την μαραθώνος για να δοκιμάσω την απόδοση του λέβητα με πέλλετ μιας και από την αρχή καίω πυρηνόξυλο... Επειδή ήταν για δοκιμή δεν με ενδιέφερε η τιμή..

Τιμή σακιού 6€ δηλαδή 0,4 €/Kg... ΣΟΚ..........

Ρώτησα αν αλλάζει η τιμή με αγορά 1-2 παλετών και μου απάντησε όχι αυτή είναι η τιμή...

Δηλαδή 400+400=800€ για ίση απόδοση με 1000lt πετρελάιου. Αν πάρω 1 τόνο πετρέλαιο με επίδομα θέρμανσης θα μου στοιχίσει 1,10 το λίτρο.

Τότε δεν το γυρνάω στο πετρέλαιο καλύτερα..

2,2 κιλα πελλετ μας δινει ιση θερμικη δυναμη με 1 λιτρο πετρελαιο αρα 880 ευρω βγαινει το "πελλετ η λυση στο ακριβο πετρελαιο" και αποσβεση των χρηματων που επενδυσε ο κοσμακις για αγορα λεβητα-σομπα πελλετ της αγιας 10χρονης!


To 2.2 δεν είναι απόλυτο. Συνήθως αν είναι καλό το πέλλετ είναι 1 προς 2..

Τεσπα δεν είναι εκέι το θέμα. Το πέλλετ με τιμή κιλού πάνω από 0,32 για μένα κρίνεται ασύμφορο σαν επένδυση... Θα πάρω ένα σπαστήρα να κόβω το καλοκάιρι τα κλαδέματα που κάνει ο Δήμος..

Μου φαίνεται τελικά ότι μας συμφέρει να γυρίσει η τιμή του πετρελαίου στο 1 €/λτ για να σφίξουν λίγο οι κό... των εμπόρων..

Αυτο δεν φωναζω συνεχεια,και να φανταστεις οτι δεν εχω βαλει καυστηρα πελλετ(ο λογος που δεν βαζω ειναι οτι ειναι ασυμφωρο σε σχεση με το ξυλο,ακομη και με το φυσικο αεριο οταν πωλειτε στα 340-350 ευρω ο τονος το πελλετ),οι κό... των εμπόρων δεν προκειτε να σφιξουν φιλε γιατι εδω ειναι το Ελλαντα και δεν χαμπαριαζουν τιποτα,και 1 ευρω να παει το πετρελαιο αυτοι το πελλετ θα το εχουν τοσο ωστε να βγαινει 10-20% πιο φθηνο απ'οτι το πετρελαιο,ο ανταγωνισμος εχει αλλη ενοια στο Ελλαντα,ο εμπορας και ο παραγωγος πελλετ στην Ελλαδα κοιταει να φαει σχεδον ολη την πιτα του κερδους που θα σου απεφερε η επενδυση σου αφηνοντας σου τα ψιχουλα της πιτας,ετσι εκαναν και οι εγκαταστατες και πρατηριουχοι με το υγραεριο αυτοκινητου,το κοστος του κιτ υγραεριοκινησης κοστιζε 300-400 ευρω και εμεις οι λαλακες το πληρωναμε 1500,1000 ευρω τσεπη ο εγκαταστατης μεροκαματο,και οι παρατηριουχοι δουλευουν με 20 λεπτα κερδος στο λιτρο, δηλ. στο καθε γεμισμα 10 ευρωπουλα τσεπη οπου στην βενζινη δουλευουν 2 με 5 λεπτα,κατσε εσυ ο λαλακας να κανεις 40.000 χ.λ.μ να κανεις αποσβεση(αν την κανεις ποτε και δεν σπασει το μοτερ), και αυτοι οι μεγαλοι κερδισμενοι!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61263 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε: η αποδοση των πελελτ ειναι απο 4.9-5.25 kw ανα κιλο
και το πετρελαιο 11.9 - 12


Θύμησέ μου, αυτή η τιμή για το πετρέλαιο σε lt δεν αναφέρεται?
Και τι βάρος έχει 1lt πετρέλαιο?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61264 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε: η αποδοση των πελελτ ειναι απο 4.9-5.25 kw ανα κιλο
και το πετρελαιο 11.9 - 12


Τα νούμερα αυτά λένε,στην πράξη έχω δει σε λέβητα γνωστού και απόδοση 1 lt πετρελαίου με 1,8 kg pellet αυστριακό..

Το μάπα πυρηνόξυλο που καίω τώρα μου βγαίνει 1/2,5 σε σχέση με το πετρέλαιο.. Πού να βάλω και μονωμένη καμινάδα...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.450 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ