Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66427 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

BAGGOS-TSP έγραψε: Καλημέρα! Είμαι καινούργιος στο χώρο και θα ήθελα τα φώτα σας.

Αγορασα μια TSP slim 11KW (ιταλική μου είπαν) αεροθερμη σομπα πελλετ. Έχω θέματα στην καύση. Μέχρι και προχθές παρατηρούσα κομμάτια απο πέλλετ να πετάνε απο το ποτηράκι πριν καουν ή πυρωμενα (το διαπιστωσα και στο καθαρισμα της σομπας). Υπέθεσα ότι υπήρχε πολύς αερας στην εισαγωγη (σ.σ. η σομπα τροφοδοτείται με νωπο αερα). Αφου μίλησα με τον τεχνικό, μειωσε την εισαγωγή αερα αλλα εχθες το βραδυ μετά απο 9 ωρες λειτουργίας περίπου δημιουργήθηκε τεραστια φλογα μαυρισε το τζαμι και μεσα ο θαλαμος καυσης έγινε κι αυτος καταμαυρος. Το τι βγηκε απο την καμιναδα δεν λεγετε. Το φιλτρο έγινε μαυρο κι αυτό. Μέσα σε 10 ημερες λειτουργιας εγινε πρωτη φορα αυτό αλλα εγινε μετα τις ρυθμισεις απο τον τεχνικο.

Καίω ρουμανικο πελλετ 80% δρυς 20% οξια (ή αναποδα δεν θυμάμαι να πω την αληθεια παντως πευκο δεν εχει). Έχει καποιος παρομια εμπειρια ή αποψη για το τι φταιει.

Υ.Γ. Εχω οριζόντιο τμήμα 1 μετρου καμιναδας στον εσωτερικο χωρο (επεσα σε κολωνα 1,25!!!ελεος)και μετά 1 μετρο καθετο στον εξωτερικο χωρο και φιλτρο νερου.Σύνολο 3 γωνιες. Δεν ξερω αν παιζει ρολο απλως παραθετω τα στοιχεια

Ευχαριστώ!!


Επειδή μόλις είδα ότι πρέπει να χουμε την ίδια, έγώ που χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα ένα συγκεκριμένο πελλετ δεν βλέπω ούτε μαυρισμα ούτε στάχη πετρωμένη ποτέ. Την σόμπα την χρησιμοποιω από τισ 6-12 κάθε μέρα το απόγευμα στην 1η σκάλα και καίω ακριβώς μισό 15όκιλο (1 τσουβάλι το διήμερο).
Το τζάμι το χω καθαρίσει 2 φορές φέτος-2 μήνες τωρα, και είναι λίγο μαύρο μόνο στο κέντρο στις άκρες του.Στάχτη αδειάζω κάθε 2 τσουβάλια καψιματος.
Κάποια 'κομμάτια' όντως πετάγονται αραιά όμως αρκετά, πυρωμένα όπως λες έξω από το τασάκι, αλλά δεν μου΄χει κινήσει την περιέργεια. τα 'κομμάτια' δεν είναι πέλλετ άκαυτα πάντως, είναι στάχτη πυρωμένη. πέλλετ άκαυτο δεν έχω βρει ακόμα στον κουβά κατευθείαν.
Το κατακόρυφο πάντως τμήμα της καμινάδας είναι οριακά μικρό. 1.5 μ μινιμουμ λέει το μανουαλ.
Αέρα παίρνω από μέσα, και φτιάχνω εισαγωγή από έξω για να τσεκάρω διαφορά.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68433 από giorgos k
Απαντήθηκε από giorgos k στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Καλημέρα και μπράβο σε αυτούς που ασχολούνται με αυτό το φόρουμ.
Αγόρασα μια αερόθερμη σόμπα kalor elena 8kw για έναν χώρο περίπου 50 τετ, την καίω σχεδόν 20 ώρες αλλά δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 19 βαθμούς. Το σπίτι σχετικά παλιό χωρίς ιδιαίτερη μόνωση με διπλά τζάμια στα παράθυρα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στις ρυθμίσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68445 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
ναι υπαρχει αν την καις τοσο ...αυτο ομως μπορεις ν το καταλαβεις μονο απο την καυση που κανει αν η φλογα πχ ειναι ζωηρη ασπροκιτρινη αν δεν αφηνει καταλοιπα ...μηπως ομως ο θερμοστατης σου ειναι ρυθμισμενος στους 20 πχ...οποτε και η σομπα ριχνει αυτοματα την αποδοση της ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68453 από giorgos k
Απαντήθηκε από giorgos k στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Τον θερμοστάτη τον έχω στους 30 βαθμούς
Η καύση μου φαίνεται καλή
Καίω ένα βουλγάρικο πέλλετ και τα κατάλοιπα δεν τα θεωρώ πολλά και είναι στάχτη ψιλή
Στην οθόνη μου βγάζει μια ένδειξη που παίζει 138-145 βαθμούς στο 3 (νομίζω ότι είναι η θερμοκρασία αέρα) και άλλη μια που παίζει 2150-2160 (που δεν ξέρω τι είναι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68473 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
πιθανοτατα το πρωτο ειναι η θερμοκρσια καυσαεριων
και το δευτερο οι στροφες του ανεμιστηρα καυσαεριων
για την αποδοση της οι απωλειες του χωρου σου εχουν τον πρωτο λογο
οσο και να δουλευει η σομπα σου καποια στιγμη η θερμοκρασια σταθεροποιειται
μονο με δοκιμες μπορεις να καταλαβεις αν φταιει κατι
πιστευω παντως οτι θα επρεπε σε ανωτερη κλιμακα να μπορει να ανεβασει την θερμοκρασια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgos k

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69059 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet

giorgos k έγραψε: Τον θερμοστάτη τον έχω στους 30 βαθμούς
Η καύση μου φαίνεται καλή
Καίω ένα βουλγάρικο πέλλετ και τα κατάλοιπα δεν τα θεωρώ πολλά και είναι στάχτη ψιλή
Στην οθόνη μου βγάζει μια ένδειξη που παίζει 138-145 βαθμούς στο 3 (νομίζω ότι είναι η θερμοκρασία αέρα) και άλλη μια που παίζει 2150-2160 (που δεν ξέρω τι είναι)


2160 στροφές ανά λεπτό ανεμιστήρα καυσαερίων, δεν είναι λίγο. Σε ποιό στάδιο της συνολικής καύσης της σόμπας (σε ώρες) πήρες αυτήν τη μέτρηση?
Θα ήθελα να επισημάνω κάτι που είναι διαπιστωμένο γενικά, έντονος ρυθμός στα καυσαέρια σημαίνει ζωηρή καύση μεν, απώλεια θερμοκρασίας δε. 150 βαθμούς αέρα καυσαερίων έχω στη σόμπα μου, όταν το μοτερ γυρνά στις 1600-1700 στροφές, αλλά κι αυτό πάλι είναι σχετικό με τα μπουριά.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.281 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ