Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16415 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
technowood.....αυτό βρήκα, αυτό έριξα μέσα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18122 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
λοιπον μαλλον θα κανω το εξης.... στο ιδιο το μπαλκονι μου που εχω την καμιδα της σομπας ειναι και η καμιναδα του τζακιου μου που βγαινει κανονικα πανω απο τη σκεπη 7 μετρα καμιναδα. λεω να τραβηξω τη καμιναδα του πελλετ μεσα στη καμιναδα του τζακιου.. να κανω δηλαδη μια τρυπα στη καμιναδα του τζακιου που ειναι στα 4 μετρα απο τη καμιναδα του πελλετ. τι λετε;; θα κανει δουλεια;; θα μπορω να αναβω και τα δυο;; η καμιναδα του τζακιου ειναι σωληνας γαλβανιζε αυτες που βαζουν για τα τζακια.. μπορω δηλαδη να κανω τρυπα να χωσω τον σωληνα του πελλετ μεσα και να τον κλεισω με σιλικονη;;; η θα υπαρχει προβλημα;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18123 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Σωστή καμινάδα

michalisgr έγραψε: λοιπον μαλλον θα κανω το εξης.... στο ιδιο το μπαλκονι μου που εχω την καμιδα της σομπας ειναι και η καμιναδα του τζακιου μου που βγαινει κανονικα πανω απο τη σκεπη 7 μετρα καμιναδα. λεω να τραβηξω τη καμιναδα του πελλετ μεσα στη καμιναδα του τζακιου.. να κανω δηλαδη μια τρυπα στη καμιναδα του τζακιου που ειναι στα 4 μετρα απο τη καμιναδα του πελλετ. τι λετε;; θα κανει δουλεια;; θα μπορω να αναβω και τα δυο;; η καμιναδα του τζακιου ειναι σωληνας γαλβανιζε αυτες που βαζουν για τα τζακια.. μπορω δηλαδη να κανω τρυπα να χωσω τον σωληνα του πελλετ μεσα και να τον κλεισω με σιλικονη;;; η θα υπαρχει προβλημα;;


Μιχάλη αυτό που λές μπορείς σαφώς να το κάνεις αλλά να γνωρίζεις ότι:

1) Η διατομή της καμινάδας του τζακιού σου θα μικρύνει...άρα θα έχεις μικρότερο ελκυσμό με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα στην λειτουργία του τζακιού. Ταυτόχρονα μεγαλύτερη δυσκολία καθαρισμού. Αυτό όταν δουλέυεις μόνο το τζάκι...άν τα δουλέυεις και τα δύο μαζί, κατά πάσα πιθανότητα θα δημιουργείς τζιφάρι και θα δουλέυεις καλύτερα...όχι όμως όπως όταν η καμινάδα σου είναι μονή. Προσχοή στα ξύλα, όσο πιο λίγα μπορείς στο τζάκι, και συχνό καθαρισμό.

2) ο σωλήνας γαλβανιζέ της καμινάδας του τζακιού θα σου χαλάσει σύντομα. Βάλε ανοξείδωτη ή χτιστή.

3) Σιλικόνη μόνο φωτιάς

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18127 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Σορρυ..Λαθος δικο μου....ανοξείδωτη ειναι η καμιναδα του τζακιου ειμαι.. ειναι εξωτερικου χωρου και δεν γινοταν να γινει χτιστη δυστυχως.. εμ αυτο ειναι..εγω θελω να τα καιω ταυτοχρονα τον χειμωνα.. η καμιναδα ειναι Φ200 οποτε αν βαλω και το Φ80 μεσα δε θα τραβαει καθολου... η μονη λυση στο προβλημα μου θα ειναι μαλλον αυτο το φιλτρο νερου η του νασικα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18128 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Τόσο μεγάλο πρόβλημα κάπνας έχεις ?

Για αερόθερμη πελλετόσομπα δεν πρόκειται ? Η κάνω λάθος. :dry:

Δοκιμάζω τώρα το καλοκαίρι ταυτόχρονα 2 σόμπες, για αυτόν [σε μπαλκόνι πολυκατοικίας] τον λόγο. Να δω εάν μαυρίζουν οι τοίχοι.....και δεν διαπιστώνω τέτοιο πρόβλημα.

Εχω τοποθετήσει την καμινάδα 10cm σε απόσταση από τον τοίχο, και 50cm κάτω από το μπαλκόνι του επάνω ορόφου. Στο τελείωμα μια γωνιά 45ο

Εκτός εάν τον χειμώνα τα καυσαέρια σε συνδυασμό με τους υδρατμούς δημιουργούν το φαινόμενο μαυρίλας στον τοίχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18131 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
ναι αεροθερμη ειναι..πελλετοσομπα... εχεις φωτογραφιες να δειξεις τι ακριβως εχεις κανει;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ