Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10308 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Tsimp έγραψε: Δηλαδή χρειάζοντε σέρβις μετά κάποιες ώρες και το καλό Γιάννη ποιος το κάνει?

Σημερα πηρα τηλεφωνο τον εμπορο που αγορασα την σομπα και του ειπα να παρει τηλ. στην ιταλια και να ρωτησει για το ετησιο σερβις και γιατι ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια καυσαεριων(270 hot smokes)και μου ειπε για το ετησιο σερβις δεν ειναι τιποτα τους εχουν ενημερωσει οτι πρεπει να βγουν οι πλακες(βερμικουλιτης η firex 600)και να καθαριστει καλα,να καθαριστουν τα μπουρια ολα και το συμαντικοτερο να βγουν τα πλαινα καπακια απο τον ανεμιστηρα καυσαεριων και να καθαριστει καλα απο μεσα βεβαια μου ειπε οτι με 2-2.5 τονους που εκαψα δεν νομιζει να εχει τιποτα το ιδιαιτερο(αναλογα με την ποιοτητα πελλετ που εχει καψει ο καθενας).Προσοχη με τις φλαντζες να μην χαλασουν αλλιως παιρνουμε πυριμαχη σιλικονη και βαζουμε προσεκτικα!Καλυτερα θα ηταν να απευθυνθειτε στους εμπορους γι αποφυγη αστοχιων οσοι δεν το εχεται με αυτα!Για τα τζακια δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια,βαλτε τους εμπορους να ρωταν στην ravelli για οτιδηποτε θελετε μην τους αφηνεται να αναπαυονται!!!Για το hot smokes οταν μαθω θα σας πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10316 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

Tsimp έγραψε: Δηλαδή χρειάζοντε σέρβις μετά κάποιες ώρες και το καλό Γιάννη ποιος το κάνει?

Σημερα πηρα τηλεφωνο τον εμπορο που αγορασα την σομπα και του ειπα να παρει τηλ. στην ιταλια και να ρωτησει για το ετησιο σερβις και γιατι ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια καυσαεριων(270 hot smokes)και μου ειπε για το ετησιο σερβις δεν ειναι τιποτα τους εχουν ενημερωσει οτι πρεπει να βγουν οι πλακες(βερμικουλιτης η firex 600)και να καθαριστει καλα,να καθαριστουν τα μπουρια ολα και το συμαντικοτερο να βγουν τα πλαινα καπακια απο τον ανεμιστηρα καυσαεριων και να καθαριστει καλα απο μεσα βεβαια μου ειπε οτι με 2-2.5 τονους που εκαψα δεν νομιζει να εχει τιποτα το ιδιαιτερο(αναλογα με την ποιοτητα πελλετ που εχει καψει ο καθενας).Προσοχη με τις φλαντζες να μην χαλασουν αλλιως παιρνουμε πυριμαχη σιλικονη και βαζουμε προσεκτικα!Καλυτερα θα ηταν να απευθυνθειτε στους εμπορους γι αποφυγη αστοχιων οσοι δεν το εχεται με αυτα!Για τα τζακια δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια,βαλτε τους εμπορους να ρωταν στην ravelli για οτιδηποτε θελετε μην τους αφηνεται να αναπαυονται!!!Για το hot smokes οταν μαθω θα σας πω.


Η προσωπική μου εμπειρία από τη δικιά μου σόμπα (όχι ravelli).. λέει πως θέλει καθάρισμα όλη η δίοδος καυσαερίων. η αποθήκη τέφρας και οι ανεμιστήρες. Το καυσαέριο έχει τέφρα που σιγά σιγά φράζει τους αεραγωγούς απαγωγής (κάθεται) με αποτέλεσμα όχι σωστή κάυση και άνοδο θερμοκραίας καυσαερίων.
Η δικιά μου έχει αλάρμ στους 260 βαθμούς, πράγμα που συνέβαινε αρκετά συχνά πριν το καθάρισμα.
μετα το καθάρισμα από το τεχνικό, και προσεκτικότερη επιλογή πελλετ, τα πάντα είναι σωστά, μείωσα τον αέρα περίπου εργοστασιακά.. και ο΄λα καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10456 από sotirispro
Απαντήθηκε από sotirispro στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

thomi έγραψε: ευχαριστω για το ενδιαφερον.ναι αυτο το μοντελο εχω.τελικα με καλυπτει.δηλαδη εχω μια σταθερη ζεστη στο σπιτι 21-23 βαθμους.και καιω περιπου 2 τσουβαλια 15 κιλα.τον προηγουμενο μηνα πληρωσα για πετρελαιο 530 Ε.για 1 μηνα μονο.τη σομπα τη πηρα μαζι με φπα 2460.εσεις τι εχετε?





THOMI 2460 την αγορασες κομπλε? Γιατι σημερα πηγα και ρωτησα και μου ζητησαν για την συγκεκριμενη, με τοποθετηση και μπουρι Ινοξ 2280+250+80= 2600+φπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10472 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Προς thomi

Δεν έχω καταλάβει...ποιο μοντέλο ravelli έχεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10479 από sotirispro
Απαντήθηκε από sotirispro στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
RAVELLI HR 100 HYDRO

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10679 από teo76
Απαντήθηκε από teo76 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα σε όλους. Πρεπει να ομολογήσω ότι το φόρουμ αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε όσους στράφηκαν στη λύση των πέλετς, και εριξα αρκετό διάβασμα. Έχω αγοράσει από τα τέλη του 2011 την ravelli r70, για διαμέρισμα 100 τετραγωνικών. Λόγω της δύστροπης δομής του, θεωρησα εξαρχής ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλύψει μία μόνο σόμπα όλα τα διαμερίσματα. χωρίς να κάνει φούρνο το σαλόνι όπου και την έβαλα, οπότε αγόρασα την μικρή και την συνδύασα με θερμοπομπούς στα πίσω δωμάτια. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να έχω τη σόμπα να δουλεύει στους 21 βαθμούς, να ανεβάζει το σαλόνι στους 21 και τα δωμάτια στους 18 με 19 χωρίς καμμία αλλη υποβοήθηση. Οι θερμοπομποί μπαίνουν μπροστά για τα καλύψουν αυτό το κενό των 2-3 βαθμών και δουλεύουν ελάχιστα. Οπότε συμπερασματικά θα τη θεωρούσα παααααρα πολυ καλή αγορά και μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα.

τις ρυθμίσεις τις δεν τις έχω πειράξει καθόλου, μόνο την αναλογία πέλετς αέρα, αλλά έχω μεγάλο παράπονο από το manual. Ιδίως όσον αφορά τα alarm λέει αλλα αντ άλλων με αποτέλεσμα να μην ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κανω. μέχρι στιγμής τις 2 φορές που έβγαλε alarm, το πρόβλημα λύθηκε με απλη επανεκίννηση (insufficient draught και defect flaw αν θυμαμαι καλα) Κάπου στο φόρουμ πήρε το μάτι μου ένα link από τον συντοπίτη Γιάννη όσον αφορά ένα ιταλικό φόρουμ με οδηγίες, αλλα γμτ με πέταξε στην αρχική σελίδα και απο εκεί και πέρα δεν εβγαλα άκρη. Αυτό το link αν εβρισκα τιποτα αλλο δεν θα ηθελα. :lol:

ένα ακόμα θεματακι υπάρχει με ενα βεντιλατέρ που σπανίως κι όταν θυμάται μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω. (το έκανε 1-2 φορές στους 3 μήνες)

το μπουρί της είναι έξω στο μπαλκόνι χαμηλά (οριζόντια πηγαίνει) όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Αλλο ελάχιστο πρόβλημα από μαυρίσματα έχω. τωρα τελευταία βγήκαν αλλά μάλλον θέλει καθάρισμα το μπουρί.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by teo76.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.371 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ