Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10707 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

teo76 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Πρεπει να ομολογήσω ότι το φόρουμ αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε όσους στράφηκαν στη λύση των πέλετς, και εριξα αρκετό διάβασμα. Έχω αγοράσει από τα τέλη του 2011 την ravelli r70, για διαμέρισμα 100 τετραγωνικών. Λόγω της δύστροπης δομής του, θεωρησα εξαρχής ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλύψει μία μόνο σόμπα όλα τα διαμερίσματα. χωρίς να κάνει φούρνο το σαλόνι όπου και την έβαλα, οπότε αγόρασα την μικρή και την συνδύασα με θερμοπομπούς στα πίσω δωμάτια. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να έχω τη σόμπα να δουλεύει στους 21 βαθμούς, να ανεβάζει το σαλόνι στους 21 και τα δωμάτια στους 18 με 19 χωρίς καμμία αλλη υποβοήθηση. Οι θερμοπομποί μπαίνουν μπροστά για τα καλύψουν αυτό το κενό των 2-3 βαθμών και δουλεύουν ελάχιστα. Οπότε συμπερασματικά θα τη θεωρούσα παααααρα πολυ καλή αγορά και μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα.

τις ρυθμίσεις τις δεν τις έχω πειράξει καθόλου, μόνο την αναλογία πέλετς αέρα, αλλά έχω μεγάλο παράπονο από το manual. Ιδίως όσον αφορά τα alarm λέει αλλα αντ άλλων με αποτέλεσμα να μην ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κανω. μέχρι στιγμής τις 2 φορές που έβγαλε alarm, το πρόβλημα λύθηκε με απλη επανεκίννηση (insufficient draught και defect flaw αν θυμαμαι καλα) Κάπου στο φόρουμ πήρε το μάτι μου ένα link από τον συντοπίτη Γιάννη όσον αφορά ένα ιταλικό φόρουμ με οδηγίες, αλλα γμτ με πέταξε στην αρχική σελίδα και απο εκεί και πέρα δεν εβγαλα άκρη. Αυτό το link αν εβρισκα τιποτα αλλο δεν θα ηθελα. :lol:

ένα ακόμα θεματακι υπάρχει με ενα βεντιλατέρ που σπανίως κι όταν θυμάται μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω. (το έκανε 1-2 φορές στους 3 μήνες)

το μπουρί της είναι έξω στο μπαλκόνι χαμηλά (οριζόντια πηγαίνει) όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Αλλο ελάχιστο πρόβλημα από μαυρίσματα έχω. τωρα τελευταία βγήκαν αλλά μάλλον θέλει καθάρισμα το μπουρί.

Το λινκ ειναι stufapellet.forumcommunity.net/?f=2351368 αλλα πιστευω πως οτι προβλημα εχεις πρεπει να μιλησεις με τον εμπορο που σου την πουλησε. Ε!ΚΟΚΟΒΙΕ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10714 από teo76
Απαντήθηκε από teo76 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
μάλλον πρέπει να κανω registration γιατι με πεταει στην κεντρικη σελδα τους :blink:

δεν εχω ακομα (ελπιζω ποτε) καποιο προβλημα που θα με στειλει στον εμπορο (οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη και για το σερβις, για το οποιο οπως ειδα "πλακωθηκατε" σε αλλο topic)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10771 από teo76
Απαντήθηκε από teo76 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

teo76 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Πρεπει να ομολογήσω ότι το φόρουμ αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε όσους στράφηκαν στη λύση των πέλετς, και εριξα αρκετό διάβασμα. Έχω αγοράσει από τα τέλη του 2011 την ravelli r70, για διαμέρισμα 100 τετραγωνικών. Λόγω της δύστροπης δομής του, θεωρησα εξαρχής ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καλύψει μία μόνο σόμπα όλα τα διαμερίσματα. χωρίς να κάνει φούρνο το σαλόνι όπου και την έβαλα, οπότε αγόρασα την μικρή και την συνδύασα με θερμοπομπούς στα πίσω δωμάτια. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να έχω τη σόμπα να δουλεύει στους 21 βαθμούς, να ανεβάζει το σαλόνι στους 21 και τα δωμάτια στους 18 με 19 χωρίς καμμία αλλη υποβοήθηση. Οι θερμοπομποί μπαίνουν μπροστά για τα καλύψουν αυτό το κενό των 2-3 βαθμών και δουλεύουν ελάχιστα. Οπότε συμπερασματικά θα τη θεωρούσα παααααρα πολυ καλή αγορά και μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα.

τις ρυθμίσεις τις δεν τις έχω πειράξει καθόλου, μόνο την αναλογία πέλετς αέρα, αλλά έχω μεγάλο παράπονο από το manual. Ιδίως όσον αφορά τα alarm λέει αλλα αντ άλλων με αποτέλεσμα να μην ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κανω. μέχρι στιγμής τις 2 φορές που έβγαλε alarm, το πρόβλημα λύθηκε με απλη επανεκίννηση (insufficient draught και defect flaw αν θυμαμαι καλα) Κάπου στο φόρουμ πήρε το μάτι μου ένα link από τον συντοπίτη Γιάννη όσον αφορά ένα ιταλικό φόρουμ με οδηγίες, αλλα γμτ με πέταξε στην αρχική σελίδα και απο εκεί και πέρα δεν εβγαλα άκρη. Αυτό το link αν εβρισκα τιποτα αλλο δεν θα ηθελα. :lol:

ένα ακόμα θεματακι υπάρχει με ενα βεντιλατέρ που σπανίως κι όταν θυμάται μπορεί να κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω. (το έκανε 1-2 φορές στους 3 μήνες)

το μπουρί της είναι έξω στο μπαλκόνι χαμηλά (οριζόντια πηγαίνει) όχι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έβγαινε αλλιώς. Αλλο ελάχιστο πρόβλημα από μαυρίσματα έχω. τωρα τελευταία βγήκαν αλλά μάλλον θέλει καθάρισμα το μπουρί.

Το λινκ ειναι stufapellet.forumcommunity.net/?f=2351368 αλλα πιστευω πως οτι προβλημα εχεις πρεπει να μιλησεις με τον εμπορο που σου την πουλησε. Ε!ΚΟΚΟΒΙΕ



Γιαννη συγνωμη (και συγνωμη και στο φορουμ για το ασχετο) αλλα μολις διαπιστωσα το "Ε!ΚΟΚΟΒΙΕ" που εβαλες στο τελος του σχολιου σου, οτι εχει να κανει με τον προηγουμενο συνομιλητη σου. Καμμια σχεση ειλικρινα, δεν ειμαι ο ιδιος αν κατι τετοιο νόμιζες. Σιχαινομαι τις προσωπικες επιθεσεις σε ενα φορουμ και ειμαι 100% μαζί σου αν και διαφωνω με την δημοσιευση των προσωπικων σου στοιχειων. Δεν είναι αδυναμια η ανωνυμία, αλλα ένα όπλο απέναντι στον κάθε τρελό που θα συναντήσεις στο ιντερνετ και που θα αρχίσει να σε ψάχνει στη δράμα για να πλακωθείτε επειδή έχετε διαφορετικές απόψεις για μια...σόμπα.

Συγνωμη ξανα για το ασχετο
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by teo76.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10786 από melisokomos1
Απαντήθηκε από melisokomos1 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
giasas exo pari mia r 120 mexri tora ixa mikra provlimata edo kai tris meres moy eygale ena klidi pano sto katran kai den anavi i sompa mipos kseri kanis th mporo na kano.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10799 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Teo 76

Μπορείς να δώσεις καμια παραπάνω πληροφορία για να μας βοηθήσεις.
- σχετικά με τους θερμοπομπους....σε ποιο σημείο του διαμερισματος τοποθετούνται, πως δουλεύουν και πόσο στοιχίζουν
- σχετικά με την καμινάδα σου....έχει ύψος π.χ. 2 μέτρα και μετα συνεχιζει σε μήκος ποσά μέτρα; Δηλαδή σχηματίζει μια γωνία σε Γ; Έχεις διαπιστώσει το χρώμα του καπνού (αν ειναι μαύρο) και αν έχει οσμές ο καπνός που βγαίνει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10822 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
[quote="Tsimp" Επισεις ξερει καποιος να μου πει εχω ενα προβλημα με την οικοδομη που μενω οσον αφορα το μπουρι που εβγαλα στο μπαλκονι μου με στειλανε εξωδικο και ζητανε να αφερεσω τοσο το σωληνα οσο και να κλεισω την τρυπα και μαλιστα να απομακρυνω το τζακι μεσα απο το διαμερισμα μου και ολα αυτα γιατι λενε οτι δεν γνωριζουν τη βγαζει ποσο υγειηνο ειναι και ποσο ασφαλες.Αν μπορει και γνωριζει καποιος κατι ας με ενημερωση παρακαλω[/quote]




Tsimp
Εκανα ερωτηση στον προεδρο του συνδεσμου υδραυλικων Θεσσαλονικης για αυτο το θεμα.
Περα απο την αρση απαγορευσης χρησης βιομαζας στα αστικα κεντρα ισχυει οτι και στους ατομικους λεβητες φυσικου αεριου.
Μπορεις να βγαλεις στο μπαλκονι σου το μπουρι οπως ενας λεβητας αεριου...με την προυποθεση να μην καπνιζει και να δουλευει σωστα.Οπως και στους λεβητες αεριου.
Δεν υποχρεουσαι να ξηλωσεις τιποτα οπως και να ανεβασεις την καμιναδα οπου σου ζητησουν.
Βαση των κανονισμων που ισχυουν μεχρι σημερα δεν εχεις να φοβηθεις κανενα εξωδικο ουτε την διαχειρηση της πολυκατοικιας.
Επειδη καποιες παραμετροι της χρησης βιομαζας στα αστικα κεντρα δεν εχουν αποσαφηνιστει, μεταξυ αυτων και οι απαιτησεις για καμιναδα, εχει ζητηθει απο τον κλαδο των υδραυλικων διευκρινιστικη εγκυκλιο με τις απαιτησεις και τις υποχρεωσεις που πρεπει να τηρουν οι εκαστοτε συσκευες.
Αυτα μου ειπε ο προεδρος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tsimp

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ