Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32567 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε: Εντάξει τα λες, αλλά οι σωλήνες θα περάσουν από την πλάκα (έχει σκεπή βέβαια επάνω) καμιά 10αρια μέτρα και με απασχολεί αυτό το θέμα της μόνωσης. Υπάρχει το ArmaFlex με χαλκό, αλλά είναι ακριβό, τι μπορώ να κάνω με μέτριο κόστος, χωρίς να πάω είτε στην πιο φθηνή ή στην πιο ακριβή λύση ?

Τι είδους μονώσεις υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση ?

Διάβασα για πλαστική σωλήνα (ή και πολυστρωματική) μέσα σε σπιράλ (προαιρετική πιστεύω στην περίπτωσή μου αφού έχω πρόσβαση ανά πάσα στιγμή) και από έξω αρμαφλεξ. Στις ενώσεις διπλή ταινία που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί. Τι λέτε ?


Θα χρεωθείς πανάκριβη σωλήνα για τις γραμμές σου, και κόλλησες στο ευτελές ποσό του αρμαφλέξ ? :huh: Πόσο σου ζήτησαν για 20 μετρά μονωτικό ?

Το σπιράλ δεν είναι μονωτικό.......άλλη δουλειά κάνει.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32571 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Δεν ρώτησα για τίποτε ακόμα. Δεν κόλλησα στο αρμαφλεξ, αλλά στον έτοιμο χάλκινο σωλήνα με επένδυση αρμαφλεξ. Όσο για το σπιράλ που λες ξέρω ότι δεν είναι μονωτικό, αλλά στην περίπτωσή μου ίσως να παίξει και το ρόλο του μονωτικού, λόγω του αέρα που έχει μέσα. Πάντως καταλήγω (εφόσον ρωτήσω και τελικές τιμές) στην πράσινη σωλήνα (αλήθεια από τι υλικό είναι ?) μέσα σε σπιράλ και από επάνω αρμαφλεξ.



"Θα χρεωθείς πανάκριβη σωλήνα για τις γραμμές σου" ?

Ποια σωλήνα εννοείς ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32575 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε: Δεν ρώτησα για τίποτε ακόμα. Δεν κόλλησα στο αρμαφλεξ, αλλά στον έτοιμο χάλκινο σωλήνα με επένδυση αρμαφλεξ. Όσο για το σπιράλ που λες ξέρω ότι δεν είναι μονωτικό, αλλά στην περίπτωσή μου ίσως να παίξει και το ρόλο του μονωτικού, λόγω του αέρα που έχει μέσα. Πάντως καταλήγω (εφόσον ρωτήσω και τελικές τιμές) στην πράσινη σωλήνα (αλήθεια από τι υλικό είναι ?) μέσα σε σπιράλ και από επάνω αρμαφλεξ.



"Θα χρεωθείς πανάκριβη σωλήνα για τις γραμμές σου" ?

Ποια σωλήνα εννοείς ?


Η πολυστρωματική είναι ακριβή σωλήνα. Η πράσινη είναι από πλαστικό, ο εύκαμπτος επενδεδυμένος χαλκός είναι και αυτός ακριβός.......αλλά καλόοοοοοοοος ;)

Η φτηνή λύση είναι να βάλεις τουμπόραμα, και μετά να κόψεις λωρίδες μονυαλ αλουμινόφυλου, και στην συνέχεια να τυλίγεις την μόνωση επάνω στις σωλήνες. Μετά με τον σπάγκο θα φέρεις βόλτα όλο το μονωτικό κάνοντας κόμπους ανά 1μέτρο. Ετσι βγαίνει πολύ οικονομικά !!!! ;)

Ξέρεις όμως κάτι, καλά μιλάμε τόση ώρα για τις σωλήνες και τις μονώσεις. Δεν μου έιπες όμως γιατί θέλεις να φέρεις βόλτα τις σωληνώσεις σου επάνω στην στέγη και κάτω στο δάπεδο και ύστερα στην σόμπα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32582 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

mastoras έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Δεν ρώτησα για τίποτε ακόμα. Δεν κόλλησα στο αρμαφλεξ, αλλά στον έτοιμο χάλκινο σωλήνα με επένδυση αρμαφλεξ. Όσο για το σπιράλ που λες ξέρω ότι δεν είναι μονωτικό, αλλά στην περίπτωσή μου ίσως να παίξει και το ρόλο του μονωτικού, λόγω του αέρα που έχει μέσα. Πάντως καταλήγω (εφόσον ρωτήσω και τελικές τιμές) στην πράσινη σωλήνα (αλήθεια από τι υλικό είναι ?) μέσα σε σπιράλ και από επάνω αρμαφλεξ.



"Θα χρεωθείς πανάκριβη σωλήνα για τις γραμμές σου" ?

Ποια σωλήνα εννοείς ?


Η πολυστρωματική είναι ακριβή σωλήνα. Η πράσινη είναι από πλαστικό, ο εύκαμπτος επενδεδυμένος χαλκός είναι και αυτός ακριβός.......αλλά καλόοοοοοοοος ;)

Η φτηνή λύση είναι να βάλεις τουμπόραμα, και μετά να κόψεις λωρίδες μονυαλ αλουμινόφυλου, και στην συνέχεια να τυλίγεις την μόνωση επάνω στις σωλήνες. Μετά με τον σπάγκο θα φέρεις βόλτα όλο το μονωτικό κάνοντας κόμπους ανά 1μέτρο. Ετσι βγαίνει πολύ οικονομικά !!!! ;)

Ξέρεις όμως κάτι, καλά μιλάμε τόση ώρα για τις σωλήνες και τις μονώσεις. Δεν μου έιπες όμως γιατί θέλεις να φέρεις βόλτα τις σωληνώσεις σου επάνω στην στέγη και κάτω στο δάπεδο και ύστερα στην σόμπα ?


Γενικά για τι κόστος μιλάμε σε κάθε περίπτωση ανά μέτρο ?

Αυτή η λύση με αρμαφλεξ στο σωλήνα δεν είναι καλή ?

Αυτός ο κύκλος γίνεται για να μην περάσουν οι σωλήνες μέσα από το σπίτι, δηλαδή για αισθητικούς λόγους.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32584 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Για το πρώτο σου ερώτημα......δεν συγκρατώ τιμές ποτέ. Αγοράζω ότι είναι το καλύτερο για τον πελάτη μου και το πληρώνω όσο και να στοιχίζει. :)

Στην δεύτερη ερώτηση ναι είναι λάθος το αρμαφλέξ επάνω από το σπιράλ. Χαζομάρα σκέτη.

Για την τρίτη ερώτηση, για τους αισθητούς λόγους, στην χειρότερη περίπτωση είναι να τινάξει τα πέταλα η σόμπα, στην καλύτερη να μην αποδίδει τα μέγιστα.

Αυτά τα λέμε και πάλι. Καλό βράδι :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32754 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

mastoras έγραψε: [quote32560]
Βγάλε σε παρακαλώ να φωτογραφία από τις εξωτερικές σωληνώσεις.

Εάν στις εξωτερικές σωληνώσεις έχει κολλεκτέρ [πινακα διανομής] τότε ΝΑΙ !!! Εκεί πρέπει να πάνε οι γραμμές του λέβητα.


Φίλε Mastoras αυτές είναι οι φώτο από την εγκατάσταση που έχει ο πατέρας μου στο σπίτι του.
1)

οι σωλήνες τέρμα αριστερά είναι οι επιμαχοί που πηγαίνουν στο διαμέρισμα που μας ενδειαφέρει ενώ τερμα δεξιά είνα ι το ισόγειο που η εγκατάσταση έγινε πολύ αργότερα από άλλον υδραυλικό.Αυτά τα τέρμα δεξιά δεν είναι το κολεκτέρ;

2)




εδώ είναι που μπαίνουν οι σωλήνες στο σπίτι.Από αυτά που λέει ο πατέρας μου δεν υπάρχει κολεκτέρ,2 σωλήνες μονο (ζεστού-κρύου) που έρχονται απο τον λέβητα(βλέπε βάνα τέρμα αριστερά στην παραπάνω φώτο)

3)


και εδώ φαίνετε το πως ειναι τα σώματα συνδεδεμένα.Αυτό το σώμα θα βγει για να μπει στην θέση του η σόμπα-λέβητας και με καινούργιες σωληνώσεις μεγαλύτερης διατομής θα συνδεθεί με τους κεντρικούς επάνω.Αν μπει έτσι είναι λαθος;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ