Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37941 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:
Είδα στα γρήγορα τα αρχεία που μου έστειλες. Λοιπόν κοίταξε, είναι όντως 9-Pin Serial το είδα και στη δικιά μου. Το θέμα είναι ότι οι υπολογιστές τελευταίας γενιάς δεν διαθέτουν πλέον αυτή τη θύρα και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αγοράσει κανείς έναν μετατροπέα από serial 9 pin σε USB.

Αυτό που δείχνει αυτός στη φωτογραφία είναι μίνι υπολογιστής με έξοδο usb και μετατροπέα στο τέλος, έτσι ώστε να είναι εύκολο να το παίρνει ο τεχνικός και να πηγαίνει για έλεγχο στα σπίτια.

Εφόσον κάνεις τη σύνδεση και ανάψεις τη σόμπα θα πρέπει να δεις το πράσινο φωτάκι κάτω δεξιά στην εφαρμογή EcoLoader να ανάβει. Αυτό σημαίνει ότι έκανε σύνδεση.

Μπορείς να βρεις τέτοιους μετατροπείς στην αγορά με χαμηλό κόστος πχ
www.skroutz.gr/c/695/usb-cables.html?keyphrase=usb++serial

Οκ θα το κοιταξω απο Δευτερα και θα σου πω.Οποτε θα ζητησω serial 9 pin σε USB.


Πέρα από τον μετατροπέα USB σε Serial κοίταξε να αγοράσεις και έναν μετατροπέα null modem. Αυτό βγαίνει είτε σε καλώδιο

www.ideashop.gr/index.php?page=shop.prod..._virtuemart&Itemid=9

είτε σε απλό μετατροπέα

cnc-specialty-store.com/rs232-cables/nul...-male-to-db-9-female

ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης αν χρειάζεσαι θηλυκό ή αρσενικό βύσμα για να το ταιριάξεις

sdancer75
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42877 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γιαννη τι κανεις ολα καλα? λοιπον με 16-17 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια η σομπα στο επιπεδο 2 και ρυθμισμενη στους 22 βαθμους απο το πρωι ως το βραδυ στις 23:00 γυρω στα 12 κιλα περιπου. θα ξανακανω δοκιμες βεβαια.....
γιαννη εχω ενα θεμα με το δοχειο πελλετ που εχει ενα συρματινο πλεγμα αυτο μπορω να το βγαλω με καποιο
τροπο. το αναφερω γιατι στο τελειωμα του πελλετ ειχε μεσα το δοχειο αρκετη ποσοτητα αλλα δεν μπορουσα να το μετακινησω προς το κοχλια γιατι δεν χωραγαν χερια μου? τι θα κανουμε με αυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43100 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

cuprakias έγραψε: Γιαννη τι κανεις ολα καλα? λοιπον με 16-17 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια η σομπα στο επιπεδο 2 και ρυθμισμενη στους 22 βαθμους απο το πρωι ως το βραδυ στις 23:00 γυρω στα 12 κιλα περιπου. θα ξανακανω δοκιμες βεβαια.....
γιαννη εχω ενα θεμα με το δοχειο πελλετ που εχει ενα συρματινο πλεγμα αυτο μπορω να το βγαλω με καποιο
τροπο. το αναφερω γιατι στο τελειωμα του πελλετ ειχε μεσα το δοχειο αρκετη ποσοτητα αλλα δεν μπορουσα να το μετακινησω προς το κοχλια γιατι δεν χωραγαν χερια μου? τι θα κανουμε με αυτο?

Γεια σου Θανο!
Ασε ειμαι χαλια 3 μερες τωρα λογω ιωσης και με το ζορι μπαινω και στο φορουμ.
Αυτο το πλεγμα δεν βγαινει ευκολα γιατι οι βιδες απο δεξια ειναι πισω απο τον ανεμιστηρα(απο αριστερα βγαινουν σχετικα ευκολα οι βιδες).Ρε συ δεν χρειαζεται να το βγαλεις απλα γεμιζεις την δεξαμενη,τωρα βεβαια για τις μετρησεις που θες να κανεις ειναι λιγο δυσκολο.Εγω στην αρχη εβαζα αναποδα το βουρτσακι της σομπας αλλα μετα βαρεθηκα και σταματησα να ασχολουμαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43242 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Τελικά η ζημιά έγινε :(
Πέρασε ο μικρός κοντά από τη σόμπα και κόλλησε η ζακέτα της φόρμας πάνω στο ζεστό τζάμι.
Ευτυχώς ο μικρός δεν κάηκε αλλά κόλλησε σαν πλαστικό πάνω στο μισο τζάμι ένα υλικό σαν μαύρο λιωμένο πλαστικό.
Προσπάθησα με ότι μπορούσα να φανταστώ να το βγάλω: με οινόπνευμα, με άζαξ ακόμα και με βενζίνη, με ξύστρες αλλά τίποτε. Έχει γίνει ένα με το κρύσταλλο. Επίσης δοκίμασα προσεχτικά και με ζεστή σόμπα αλλά τίποτα.
Καμμιά ιδέα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43477 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γιάννη εάν γνωρίζεις..... Η σόμπα έχει προσαγωγή και επιστροφή συνδέσεις 3/4 δηλαδή φ28. Η σωλήνα που θα συνδέσουμε για τα καλοριφέρ είναι η κλασική πράσινη faster η οποία απο φ25 παει σαν αμέσως επόμενη φ32. Θα έχω κανένα πρόβλημα με την πίεση; Και κάτι άλλο, πίσω απο τη σόμπα έχει 1 ακόμη υποδοχή αλλά δεν ξέρω αν είναι η εκτόνωση η η πλήρωση νερού. Το manual δεν λέει τίποτε και είναι στα ιταλικά . Γνωρίζεις τίποτε;

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43479 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Faser εννοούσα

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ