Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51649 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

sdancer75 έγραψε:
Ναι για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Σου στέλνω φωτό δικές μου η 1η με το flame trap και η 2η όταν το αφαίρεσα για να δεις τι φαίνεται από επάνω.




Στην δικη σου περιπτωση επειδη τα νερα εκτος απο πανω περνανε και απο τα πλαγια(αν δεν κανω λαθος)γι'αυτο υπαρχει το σιδερο για να μην φευγει ολη η θερμοτητα επανω αλλα να περναει και στα πλαγια οπου κυκλοφορουν τα νερα.

Νομιζω το βιντεο ειναι κατατοπιστικοτατο :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51656 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:
Ναι για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Σου στέλνω φωτό δικές μου η 1η με το flame trap και η 2η όταν το αφαίρεσα για να δεις τι φαίνεται από επάνω.




Στην δικη σου περιπτωση επειδη τα νερα εκτος απο πανω περνανε και απο τα πλαγια(αν δεν κανω λαθος)γι'αυτο υπαρχει το σιδερο για να μην φευγει ολη η θερμοτητα επανω αλλα να περναει και στα πλαγια οπου κυκλοφορουν τα νερα.

Νομιζω το βιντεο ειναι κατατοπιστικοτατο :lol:


Ναι τώρα εξηγείται ο λόγος :-)

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51675 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

t123321 έγραψε: Τα άλατα τα καθάρισα, σε μερικά σημεία όμως έχει πιάσει σκουριά. Την δουλειά του την κάνει απλά η ένστασή μου είναι στην ποιότητα του μετάλλου.

Αν οντως ειναι σκουρια τοτε πας στον εμπορο και του λες να στο αντικαταστησει!Σε μενα παντως αν δεν ηταν ανοξειδωτο μεχρι τωρα θα ειχε σκουριασει.


Γιάννη που βρίσκεται αυτό το πιατάκι ? Γιατί εγώ δεν είδα κανένα. Σε εμένα είχε ένα κομμάτι σίδερο, το οποίο το στήριξα στο επάνω μέρος του θαλάμου καύσης χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι για εκεί (υπάρχει ένα κομμάτι κάθετου σίδερου σε σχήμα Γ ανάποδο κάτι σαν γάτζος και εκεί στο στήριξα σε συνδιασμό με την πατούρα του θαλάμου στην ακριβώς απέναντι πλευρά). Τι προσφέρει ξέρει κανένας ?

Δεν το εχουν ολες η σομπες της ravelli τον υγραντηρα(νομιζω 2-3 μοντελα μονο).
Το κομματι σιδερο που λες(flame trap)μια χαρα το εβαλες ειναι κατι σαν κοφτρα καυσαεριων!


Δηλαδή τι ακριβώς κόβει ? Διότι ακριβώς από πάνω του υπάρχει η κεκλιμένη οροφή του θαλάμου καύσης από μαντέμι, τι μπορεί να προσφέρει ένα κομμάτι σίδερο ?

Αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα δεν αφηνει την φλογα να χτυπαει επανω και βοηθαει να μην φευγει μεγαλη θερμοτητα των καυσαεριων στην ατμοσφαιρα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Γιάννη αυτό είναι το flame trap από τη σόμπα σου; Το καθαρίζεις με τίποτε; Αν δεις το δικό μου θα πάθεις πλάκα. Έχει γίνει άσπρο από την φωτιά. Και δεν νομίζω να καθαρίζει κι όλας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51684 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

t123321 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

t123321 έγραψε: Τα άλατα τα καθάρισα, σε μερικά σημεία όμως έχει πιάσει σκουριά. Την δουλειά του την κάνει απλά η ένστασή μου είναι στην ποιότητα του μετάλλου.

Αν οντως ειναι σκουρια τοτε πας στον εμπορο και του λες να στο αντικαταστησει!Σε μενα παντως αν δεν ηταν ανοξειδωτο μεχρι τωρα θα ειχε σκουριασει.


Γιάννη που βρίσκεται αυτό το πιατάκι ? Γιατί εγώ δεν είδα κανένα. Σε εμένα είχε ένα κομμάτι σίδερο, το οποίο το στήριξα στο επάνω μέρος του θαλάμου καύσης χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι για εκεί (υπάρχει ένα κομμάτι κάθετου σίδερου σε σχήμα Γ ανάποδο κάτι σαν γάτζος και εκεί στο στήριξα σε συνδιασμό με την πατούρα του θαλάμου στην ακριβώς απέναντι πλευρά). Τι προσφέρει ξέρει κανένας ?

Δεν το εχουν ολες η σομπες της ravelli τον υγραντηρα(νομιζω 2-3 μοντελα μονο).
Το κομματι σιδερο που λες(flame trap)μια χαρα το εβαλες ειναι κατι σαν κοφτρα καυσαεριων!


Δηλαδή τι ακριβώς κόβει ? Διότι ακριβώς από πάνω του υπάρχει η κεκλιμένη οροφή του θαλάμου καύσης από μαντέμι, τι μπορεί να προσφέρει ένα κομμάτι σίδερο ?

Αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα δεν αφηνει την φλογα να χτυπαει επανω και βοηθαει να μην φευγει μεγαλη θερμοτητα των καυσαεριων στην ατμοσφαιρα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Γιάννη αυτό είναι το flame trap από τη σόμπα σου; Το καθαρίζεις με τίποτε; Αν δεις το δικό μου θα πάθεις πλάκα. Έχει γίνει άσπρο από την φωτιά. Και δεν νομίζω να καθαρίζει κι όλας

Οχι ρε συ δεν ειναι ετσι τωρα ετσι ηταν καινουργιο εκτος απο αυτο η φωτο ειναι του cuprakias!Το μονο που κανουμε μ'αυτο ειναι να το βγαζουμε και να καθαριζουμε απο πανω με την σκουπα(απο πανω κραταει σταχτες)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51872 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
:lol: καλά έπαθα πλάκα. Το δικό μου από κάτω είναι χάλια, είδα αυτό και έπαθα πλάκα. Ξέρεις τι λένε όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51875 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
ρε σεις ...το χρυσαφι στις σομπες τι κρυβετε???


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.294 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ