Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109704 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Vasilis Drama έγραψε: Την σομπα θα την βαλω σε μια γωνια οπου απο εκει εχει οπτικη επαφη με ολο το σπιτι (μονο ενα σημειο ειναι ετσι μεσα στο σπιτι και εκει θα την βαλω), ευτυχως πισω απο εκεινο τον τοιχο ειναι το μπαλκονι μου και θα μπορω να βγαλω το μπουρι αμεσα εξω!
Οταν ρωτησα αυτον που μου πουλησε την σομπα για το μπουρι αν θα μαυριζει και που να το βαλω, μου ειπε οτι μια λυση ειναι να το βαλω ακριβως μολις βγει απο τον τοιχο και να κοιταει προς τα κατω, δηλαδη καμια 30-40 εκατοστα οριζοντια (απο την σομπα) και εκει που θα βγαινει (στο μπαλκονι δηλαδη και κολλητα με τον τοιχο) να βαλω καποιο ταψι με νερο για να μαζευει τις σταχτες (ή κατι τετοιο τελος παντων).
Δεν μου ακουστηκε και πολυ καλο.
Τι λες εσυ?

Υ.Γ. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να μαυρισει ο τοιχος και καθε λιγο και λιγακι να θελει βαψιμο.

Οσο για το φιλτρο, αξιζει? Θα ειναι απολυτα καθαρα μετα?

Τον εχω δει κι εγω αυτο τον τροπο με το μπουρακι προς τα κατω και δε μου αρεσε καθολου αν και καποιοι λενε οτι κανει δουλεια(εγω παντως δεν θα εκανα τετοια προχειροτητα στο μπαλκονι μου :P ).
Οσο για τα φιλτρα ολα κανουν δουλεια,αλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο αναλογα τι θα βαλεις και ακομα ακομα τι πελλετ θα καις(αυτα που αφηνουν λιγοτερη σταχτη στο τασακι βγαζουν εξω και λιγοτερα μικροσωματιδια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109706 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
1. δεν γνωρίζω κανένα τρόπο η θερμότητα να περνάει από τις κλειστές πόρτες των παιδικών δωματίων (εκτός αν είναι μονίμως ανοικτές), αλλα και πάλι δεν θα μεταφέρετε εύκολα η θερμότητα, οπότε θα έχεις 25 βαθμούς C κοντά στην σόμπα και 17-18 στα δωμάτια. Γι' αυτό θεωρούμε το καλοριφέρ ως μεγάλη εφεύρεση, μεταφέρει εύκολα την θερμική ενέργεια σε όλους τους χώρους του κτηρίου. Πάντως η σόμπα σου είναι αρκετά μεγάλη και θα κάνει δουλειά.

Vasilis Drama έγραψε: Ερωτησεις:

1ον. Εγω την σομπα την πηρα ως ΜΟΝΗ πηγη θερμανσης ΓΙΑ ΟΛΟ την διαμερισμα και οχι μονο για 40-50 τ.μ. (θα μου το ζεστανει ολο ή οχι?)

2ον. Το φιλτρο νερου πού μπαινει ακριβως? (μεσα στο σπιτι, πισω απο την σομπα, εξω απο το σπιτι, που?)

3ον. Για το καθαρισμα της σομπας που αναφερεσαι? (στο σταχτοδοχειο, στο μερος που γινεται η καυση ή καπου αλλου?) το σκουπακι ειναι απαραιτητο για σωστη και καθαρη δουλεια?

4ον. Αν δεν βαλω φιλτρο νερου και βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι (μεσα στο μπαλκονι, κολλητα στον τοιχο), το μαυρισμα το εχω σιγουρο? (και αυτο το φιλτρο των 30-40 ευρω ειναι σιγουρα αξιοπιστο? μην το παρω και παλι τρωω την μαυριλα, αν ειναι να δωσω κατι παραπανω π.χ. 80-100 ευρω και να παρω κατι αξιοπιστο με πολυ καλη αποδοση!)

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109707 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

giamix έγραψε: Το θέμα είναι αν η RV120 με την Flavia χρησιμοποιούν το ίδιο λογισμικό και αν έχουν την ίδια συμπεριφορά. Δεν είμαι σίγουρος. Την Holly την έχεις δουλέψει καθόλου με το φίλτρο?

Ολες εχουν το ιδιο λογισμικο αλλα σιγουρα δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα και ο λογος ειναι οτι καποιοι παραμετροι μπορει να διαφερουν(εγκατασταση καμιναδας,πελλετ,σωστος καθαρισμος σομπας και φιλτρου κ.α.).
Την Holly την δουλεψα 70-80 ωρες με το φιλτρο και ηταν ενταξει εξαλλου η καμιναδα εμεινε οπως ηταν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109708 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
2. το φίλτρο νερού μπαίνει στο μπαλκόνι στην έξοδο της οριζόντιας καμινάδας (πατάει στο πάτωμα του μπαλκονιού και έχει δυο στόμια, ένα εισαγωγής καυσαερίων στο οποίο προσαρμόζουμε την απόληξη της οριζόντιας καπνοδόχου και στο άλλο, εξαγωγής "καθαρών" καυσαερίων προσαρτούμε "προαιρετικά" συμπλήρωματική καμινάδα για να φεύγουν τα καυσαέρια έξω από το μπαλκόνι μας

Vasilis Drama έγραψε: Ερωτησεις:

1ον. Εγω την σομπα την πηρα ως ΜΟΝΗ πηγη θερμανσης ΓΙΑ ΟΛΟ την διαμερισμα και οχι μονο για 40-50 τ.μ. (θα μου το ζεστανει ολο ή οχι?)

2ον. Το φιλτρο νερου πού μπαινει ακριβως? (μεσα στο σπιτι, πισω απο την σομπα, εξω απο το σπιτι, που?)

3ον. Για το καθαρισμα της σομπας που αναφερεσαι? (στο σταχτοδοχειο, στο μερος που γινεται η καυση ή καπου αλλου?) το σκουπακι ειναι απαραιτητο για σωστη και καθαρη δουλεια?

4ον. Αν δεν βαλω φιλτρο νερου και βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι (μεσα στο μπαλκονι, κολλητα στον τοιχο), το μαυρισμα το εχω σιγουρο? (και αυτο το φιλτρο των 30-40 ευρω ειναι σιγουρα αξιοπιστο? μην το παρω και παλι τρωω την μαυριλα, αν ειναι να δωσω κατι παραπανω π.χ. 80-100 ευρω και να παρω κατι αξιοπιστο με πολυ καλη αποδοση!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109710 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
3. με την καύση του πελλετ παράγεται στάχτη, η οποία επικάθεται στην σχάρα της σόμπας καθώς και σε ένα τετράγωνο δοχείο, κάτω από την πισίνα καύσης. αυτή η στάχτη θέλει καθάρισμα κάθε τρείς - πέντε μέρες ανάλωγα με την κατανάλωση και την ποιότητα πελλετ

Vasilis Drama έγραψε: Ερωτησεις:

1ον. Εγω την σομπα την πηρα ως ΜΟΝΗ πηγη θερμανσης ΓΙΑ ΟΛΟ την διαμερισμα και οχι μονο για 40-50 τ.μ. (θα μου το ζεστανει ολο ή οχι?)

2ον. Το φιλτρο νερου πού μπαινει ακριβως? (μεσα στο σπιτι, πισω απο την σομπα, εξω απο το σπιτι, που?)

3ον. Για το καθαρισμα της σομπας που αναφερεσαι? (στο σταχτοδοχειο, στο μερος που γινεται η καυση ή καπου αλλου?) το σκουπακι ειναι απαραιτητο για σωστη και καθαρη δουλεια?

4ον. Αν δεν βαλω φιλτρο νερου και βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι (μεσα στο μπαλκονι, κολλητα στον τοιχο), το μαυρισμα το εχω σιγουρο? (και αυτο το φιλτρο των 30-40 ευρω ειναι σιγουρα αξιοπιστο? μην το παρω και παλι τρωω την μαυριλα, αν ειναι να δωσω κατι παραπανω π.χ. 80-100 ευρω και να παρω κατι αξιοπιστο με πολυ καλη αποδοση!)

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109712 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Vasilis Drama έγραψε: 4. πρέπει η καμινάδα (η τελική της απόληξη να είναι έξω από το μπαλκόνι για να αποβάλλονται τα καυσαέρια και να διαχέονται στο περιβάλλον.
1ον. Εγω την σομπα την πηρα ως ΜΟΝΗ πηγη θερμανσης ΓΙΑ ΟΛΟ την διαμερισμα και οχι μονο για 40-50 τ.μ. (θα μου το ζεστανει ολο ή οχι?)


2ον. Το φιλτρο νερου πού μπαινει ακριβως? (μεσα στο σπιτι, πισω απο την σομπα, εξω απο το σπιτι, που?)

3ον. Για το καθαρισμα της σομπας που αναφερεσαι? (στο σταχτοδοχειο, στο μερος που γινεται η καυση ή καπου αλλου?) το σκουπακι ειναι απαραιτητο για σωστη και καθαρη δουλεια?

4ον. Αν δεν βαλω φιλτρο νερου και βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι (μεσα στο μπαλκονι, κολλητα στον τοιχο), το μαυρισμα το εχω σιγουρο? (και αυτο το φιλτρο των 30-40 ευρω ειναι σιγουρα αξιοπιστο? μην το παρω και παλι τρωω την μαυριλα, αν ειναι να δωσω κατι παραπανω π.χ. 80-100 ευρω και να παρω κατι αξιοπιστο με πολυ καλη αποδοση!)

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.549 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ