Περί ανοξείδωτης καμινάδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18727 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας

mastoras έγραψε: Σε τέτοια υψόμετρα με χαμηλές και απότομες αλλαγές θερμοκρασίας, επιβάλλεται η καμινάδα διπλού τοιχώματος. ;)


Υπάρχουν μάλιστα καμινάδες με 10εκ μόνωση...Κοίτα τες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18759 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Ο σοβαροτερος λογος του ανοξειδωτου υλικου που κατασκευαζονται τ μπουρια αυτα ειναι η χαμηλη (σε σχεση παντα με τ σιδηρο) θερμοπερατοτητα, ενω πυρωνουν δηλάδη το ιδιο με τ σιδερενια περνα απ τα τοιχωματα τους προς τα εξω μικροτερο ποσο θερμοτητας. Κυριως δηλαδη λογοι, εστω και ελαχιστα καλυτερης πυρασφαλειας. Σε πινακες που κοιτουσα τ ανοιξη ειχαν συντελεστη 0,16 και ο σιδηρος 0,55 (περιπου η διαφορα δεν θυμαμαι ακριβως τωρα) Απ τ 4 βασικες κατηγοριες οι δυο ωστενιτικες εχουν καλυτερη ιδιοτητα πανω σ αυτο και ειναι αντιμαγνητικα (ασχετο, απλα διακρινονται κ απ αυτο) ενω υπαρχουν πολυ καλυτερα ανοξειδωτα που μαγνητιζονται. Ανοξειδωτα ειναι μεχρι καποια ορια (σιγουρα μεγαλυτερα απο τα μη ανοξειδωτα βεβαια) μετα μαυριζουν κ αν υπαρχει θερμοκρασια υψηλη με υγρασια σαπιζουν κανονικοτατα, ενα σε σομπα τ σκουριασα σε εναν χειμωνα, δεν εμεινε τιποτα! Ετρεχαν στ κυριολεξια νερα ομως ενω κοκκινιζε απ τ ζορι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19135 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας

pantelis1973 έγραψε: Απο οσο εχω διαβασει υπαρχουν οι λειες και οι μη. Ποια οι διαφορΑ τους;πχ σε σομπα πέλλετ ή ξυλολεβητα; υπαρχει καποιος κανονας;


Παντελή οι σόμπες που καίνε καυσόξυλα, παράγουν πολύ κάπνα, που αυτή συσσωρεύεται στα "σκαλώματα" της καμινάδας που έχουν οι σωλήνες με ελικοειδής ραφές. Όπως επίσης και στις σπείρες των σπιράλ όλων των τύπων.

Για αυτόν τον λόγο επιβάλλεται η λεία επιφάνεια της καμινάδας. ;)

Για τις συσκευές πέλλετ δεν γνωρίζω.

Πάντως εντύπωση μου κάνει η τοποθέτηση σωλήνας σπιράλ, που κατά κόρον χρησιμοποιείται στα τζάκια. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19141 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Η μικρή εμπειρία μου από την τοποθέτηση και χρήση των φτηνών ανοξείδωτων σωλήνων καμινάδας, δείχνει ότι οι συνδέσεις και οι εφαρμογές μεταξύ των μπουριών και των εξαρτημάτων κρίνονται ανεπαρκείς.

Ναι μεν είναι πολύ φτηνά, αλλά δεν αξίζει κανείς να δώσει χρήματα για εξαρτήματα που δεν εφαρμόζουν σωστά.

Εν αντιθέση με άλλες πιο ακριβές σωλήνες και εξαρτήματα, η διαφορά στην ποιότητα της εφαρμογής είναι τεράστια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19663 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
σε μια καμιναδα που ξεκιναει απο το ισογειο και καταληγει στην ταρατσα του δευτερου οροφου να συνδεθει απο μια σομπα πελλετ ανα οροφο ? εχω παραξενους γειτονες και δεν θελω να δωσω αφορμες επαρχια γαρ ....αν οχι αναγκαστικα παμε στο κολπο με το φιλτρου νερου ...

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19664 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Περί ανοξείδωτης καμινάδας
Εαν η καμινάδα είναι ανενεργή, νομίζω πως έχεις την καλύτερη κατάσταση. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ