Προσφορές - Δοκιμές φίλτρου νερού για σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30356 από nikosSAT

HellenicPellets έγραψε: Όλοι οι κατασκευαστές, Ιταλοί αλλά και από Βόρειες χώρες, έχουν ως ελάχιστο τα 1,5-2 μέτρα καπνοδόχου σε κάθετο κομμάτι και σχεδόν απαγορεύουν τα εντελώς οριζόντια τμήματα, παρά μόνο τμήματα με ελάχιστη κλίση 5% και ακόμα και έτσι μόνο μέχρι δύο μέτρα, ενώ για κάθε γωνία 90 μοιρών πρέπει κανονικά να προστίθεται ένα μέτρο κάθετης καπνοδόχου (το ΤΑΦ 90 μοιρών θεωρείτε ότι έχει την ίδια επίδραση στο συνολικό ελκυσμό με μια γωνία 90 μοιρών). Αυτό συμβαίνει για μια σειρά από λόγους, όπως ασφάλεια κατά την λειτουργία, καλή λειτουργία αλλά και για την μακροζωία του ίδιου του μηχανήματος. Επίσης μια σωστή καπνοδόχος σημαίνει και μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα ανάμεσα σε καθαρισμούς και συντηρήσεις.
Η καπνοδόχος που μας περιγράφετε, είναι απαγορευτική και απαγορευμένη για Σόμπα Pellets και η πιο σωστή λύση θα ήταν να γίνει από την αρχή, βάση κάποιων συγκεκριμένων αρχών και προδιαγραφών ανεξάρτητα από το εάν θα βάλετε φίλτρο καυσαερίων οποιουδήποτε τύπου.

Για την Hellenic Pellets
Χατζηγιάννης Γιώργος


Η αλήθεια είναι ότι όταν ήρθε ο τεχνικός πριν την αγορά της σόμπας με είχε ενημερώσει ότι πιθανόν να υπάρχουν ορισμένα προβλήματα με την λειτουργία της αν η τοποθέτηση γίνει στο συγκεκριμένο σημείο. Δυστυχώς η διαρρύθμιση του σπιτιού δεν μου επιτρέπει να τοποθετήσω την σόμπα κοντά σε εξωτερικό τοίχο και θα πρέπει να προσαρμοστώ στα υπάρχοντα δεδομένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30428 από Moschalis

nikosSAT έγραψε: Καλησπέρα και από μένα που γράφω για πρώτη φορά για να αναφέρω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Έχω έναν εσωτερικό-λέβητα πέλετ της Ravelli (ΗR-100) και ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το συγκεκριμένο φίλτρο για να γλιτώσω από την γκρίνια της γειτόνισσας. Στην διάρκεια του ανάμματος για 1-1,5 λεπτό έχω μαύρο καπνό στο μπαλκόνι (σε μεγάλη ποσότητα) καθώς και μέσα στον θάλαμο καύσης μέχρι την στιγμή που θα ανάψει η φλόγα και ο καπνός θα διαλυθεί. Στην διαδικασία της συντήρησης δεν υπάρχει ούτε καπνός ούτε μαυρίλα στο μπαλκόνι, υπάρχει όμως ελαφριά μυρωδιά. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές ποιότητες πελετ και δεν είδα διαφορά.
Το σημαντικό που θα πρέπει να ξέρετε για την εγκατάσταση είναι ότι έχω 4,5 μέτρα μπουρί με 1 γωνία χαμηλά στο πάτωμα.
Μίλησα με την εταιρεία του Κ. Μοσχαλη για το αν το φίλτρο θα μου κόψει τον καπνό αλλά είχαν τις επιφυλάξεις τους για την σωστή λειτουργία του. Μου συνέστησαν να μειώσω το μήκος του μπουριού αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει. Τι μου προτείνετε ;
Στέλνω και μερικές φωτογραφίες της εγκατάστασης.
Ευχαριστώ





Καλημέρα σας,

Επιτρέψτε μου την έκφραση αλλά το παράξενο θα ήταν να δούλευε σωστά η σόμπα σας με αυτή την καμινάδα. Οπως λέεει πολύ σωστά και ο Γιάννης , η σόμπα δεν μπαίνει όπως θέλουμε αλλά όπως πρέπει.

Υ.Γ. Πίσω απο τη σόμπα έχετε βάλει ταυ καθαρισμού οριζόντια? Η εγώ κάνω λάθος?
Καλέστε κάποιον που ασχολείται σοβαρά με σόμπες πέλλετ και ζητείστε του να σας δώσει λύση. Ολο και κάτι θα σκεφτεί.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30562 από nikosSAT

Moschalis έγραψε:

nikosSAT έγραψε: Καλησπέρα και από μένα που γράφω για πρώτη φορά για να αναφέρω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Έχω έναν εσωτερικό-λέβητα πέλετ της Ravelli (ΗR-100) και ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το συγκεκριμένο φίλτρο για να γλιτώσω από την γκρίνια της γειτόνισσας. Στην διάρκεια του ανάμματος για 1-1,5 λεπτό έχω μαύρο καπνό στο μπαλκόνι (σε μεγάλη ποσότητα) καθώς και μέσα στον θάλαμο καύσης μέχρι την στιγμή που θα ανάψει η φλόγα και ο καπνός θα διαλυθεί. Στην διαδικασία της συντήρησης δεν υπάρχει ούτε καπνός ούτε μαυρίλα στο μπαλκόνι, υπάρχει όμως ελαφριά μυρωδιά. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές ποιότητες πελετ και δεν είδα διαφορά.
Το σημαντικό που θα πρέπει να ξέρετε για την εγκατάσταση είναι ότι έχω 4,5 μέτρα μπουρί με 1 γωνία χαμηλά στο πάτωμα.
Μίλησα με την εταιρεία του Κ. Μοσχαλη για το αν το φίλτρο θα μου κόψει τον καπνό αλλά είχαν τις επιφυλάξεις τους για την σωστή λειτουργία του. Μου συνέστησαν να μειώσω το μήκος του μπουριού αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει. Τι μου προτείνετε ;
Στέλνω και μερικές φωτογραφίες της εγκατάστασης.
Ευχαριστώ





Καλημέρα σας,

Επιτρέψτε μου την έκφραση αλλά το παράξενο θα ήταν να δούλευε σωστά η σόμπα σας με αυτή την καμινάδα. Οπως λέεει πολύ σωστά και ο Γιάννης , η σόμπα δεν μπαίνει όπως θέλουμε αλλά όπως πρέπει.

Υ.Γ. Πίσω απο τη σόμπα έχετε βάλει ταυ καθαρισμού οριζόντια? Η εγώ κάνω λάθος?
Καλέστε κάποιον που ασχολείται σοβαρά με σόμπες πέλλετ και ζητείστε του να σας δώσει λύση. Ολο και κάτι θα σκεφτεί.




Δεν κάνετε λάθος. Έχω βάλει ταυ καθαρισμού οριζόντια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30775 από michalisgr
αυτη η πατεντα ειναι ωραια με το οριζοντιο αλλα επειδη το ειχα κανει και εγω στη δικη μου ετσι ειχα προβλημα με τη φλογα και στην αποδοση..... ας απαντησει ομως ο ειδικος κος. μοσχαλης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30784 από γιωργος

nikosSAT έγραψε: Καλησπέρα και από μένα που γράφω για πρώτη φορά για να αναφέρω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
Έχω έναν εσωτερικό-λέβητα πέλετ της Ravelli (ΗR-100) και ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω το συγκεκριμένο φίλτρο για να γλιτώσω από την γκρίνια της γειτόνισσας. Στην διάρκεια του ανάμματος για 1-1,5 λεπτό έχω μαύρο καπνό στο μπαλκόνι (σε μεγάλη ποσότητα) καθώς και μέσα στον θάλαμο καύσης μέχρι την στιγμή που θα ανάψει η φλόγα και ο καπνός θα διαλυθεί. Στην διαδικασία της συντήρησης δεν υπάρχει ούτε καπνός ούτε μαυρίλα στο μπαλκόνι, υπάρχει όμως ελαφριά μυρωδιά. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές ποιότητες πελετ και δεν είδα διαφορά.
Το σημαντικό που θα πρέπει να ξέρετε για την εγκατάσταση είναι ότι έχω 4,5 μέτρα μπουρί με 1 γωνία χαμηλά στο πάτωμα.
Μίλησα με την εταιρεία του Κ. Μοσχαλη για το αν το φίλτρο θα μου κόψει τον καπνό αλλά είχαν τις επιφυλάξεις τους για την σωστή λειτουργία του. Μου συνέστησαν να μειώσω το μήκος του μπουριού αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει. Τι μου προτείνετε ;
Στέλνω και μερικές φωτογραφίες της εγκατάστασης.
Ευχαριστώ







φιλε νικο βοηθα λιγο τη σομπα οταν πας να την αναψεις με λιγο πελετ και λιγο οινοπνευμα
δεν θα εχεις αυτο το ντουμανι της εναυσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32905 από stelios02
Καλημέρα, επειδή έχω σκοπό να προβώ και εγώ στην αγορά κάποιου φίλτρου, θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την λειτουργία του, από αυτούς που το έχουν δοκιμάσει.

1. Η αντλία του φίλτρου δουλεύει συνεχώς ή μόνο ανά τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να βρέχει-ξεπλένει το πλέγμα αλουμινίου;
2. Αν δουλεύει συνεχώς, πρέπει κάθε φορά που σβήνω τη σόμπα να κλείνω και το φίλτρο;
3. Τι κατανάλωση έχει η αντλία (στα πόσα watt δουλεύει);
4. Κάθε πότε εκτιμάτε ότι χρειάζεται αλλαγή το νερό;
5. Κόστος και εγγύηση ανταλλακτικών;

Το ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις, αλλά επειδή ξηλώθηκα φέτος για να αλλάξω την θέρμανση στο σπίτι, ψάχνω την πιο σωστή και οικονομική λύση (best value for money) για να μην γκρινιάζουν οι γείτονες.

Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ