Προσφορές - Δοκιμές φίλτρου νερού για σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35855 από γιαννης-δραμα

dimlyk έγραψε: Η λυση με το ρελε ειναι σωστη αν και...τετοιου ειδους επεμβασεις καταργουν εγγυησεις
η πιο απλη λυση ειναι ειναι ενα διακοπτακι η πολυμπριζο με διακοπτη ..ενοοειτε οτι περναμε το καλωδιο εσωτερικα

Αυτο κανω κι εγω εχω το πολυμπριζο με διακοπτη απο μεσα φυσικα αλλα θα προτιμουσα κατι πιο αυτοματοποιημενο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35875 από dimlyk
η πιο απλη και σωστη λυση ειναι με ενα ρελε ...το απο που θα παρει την εντολη (πιο ευκολα) θα το δειτε με τον τεχνικο (πιθανοτατα απο την τροφοδοσια του μοτερ ) ...για πιο extreme λυσεις μπορεις αν σκεφτεις διακοπτες ροης , αισθητηρες ..κλπ :P

για λογους ασφαλειας και ελεγχου θα προτεινα το ρελε να μην το τοποθετησεις μεσα στην σομπα και να μην χρησιμοποιησετε μικρορελε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37333 από Tsimp
Xθες που δοκίμασα παλι το φίλτρο έμεινα καταευχαριστημένος και θέλω να πω μπράβο στον κ. Μόσχαλη για τη δουλεια που έκανε . Εκαιγε το τζάκι για 8 συνεχόμενες ωρες περίπου και κανένα πρόβλημα (σε σύνολο καύσεις περίπου 16 ωρών το ιδιο), το μόνο θέμα που έχω ειναι πολύ υγρασία στον τοίχο την ώρα που καιει, αυτο μάλλον ειναι απο το φίλτρο, δεν ξέρω εαν γίνεται να διωρθωθεί αυτό με καποιον τροπο θα ηθελα αν ξερει κάποιος να μου απαντήσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37403 από Moschalis
Καλημέρα σας,

Λόγω φόρτου εργασίας δεν παρακολουθούμε όλα τα τόπικ καθημερινά , καταλαβαίνετε.
Θέλετε, αν κατάλαβα καλά , κάποιον αυτοματισμό για να ξεκινάει και να σταματάει η αντλία αυτόματα.
Φυσικά και μπορεί να γίνει , απλά αν το κάνετε με φίλο ηλεκτρονικό , πείτε του ότι η τάση στο μοτέρ καυσαερίων ΔΕΝ είναι 220V. Aλλάζει , και παίζει από 130V περίπου μέχρι 230V. Οταν είναι λιγότερη απο 230 δεν είναι καθαρό ημίτονο είναι κομμένο απο TRIAC, και έχει λίγο διαφορετική κυματομορφή. Αν μου δώσετε λίγο χρόνο θα κατασκευάσω μάλλον ένα πρωτότυπο , και για τους τολμηρούς θα σας πω πως να το κάνετε και μόνος σας.
Μην με ρωτήσετε μόνο για το πότε, σύντομα......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37415 από perkas
Καλησπέρα σας.
Τα φίλτρα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για απλές σόμπες ξύλου και αν ναι η αποδοσή τους είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο;

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37702 από γιαννης-δραμα

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,

Λόγω φόρτου εργασίας δεν παρακολουθούμε όλα τα τόπικ καθημερινά , καταλαβαίνετε.
Θέλετε, αν κατάλαβα καλά , κάποιον αυτοματισμό για να ξεκινάει και να σταματάει η αντλία αυτόματα.
Φυσικά και μπορεί να γίνει , απλά αν το κάνετε με φίλο ηλεκτρονικό , πείτε του ότι η τάση στο μοτέρ καυσαερίων ΔΕΝ είναι 220V. Aλλάζει , και παίζει από 130V περίπου μέχρι 230V. Οταν είναι λιγότερη απο 230 δεν είναι καθαρό ημίτονο είναι κομμένο απο TRIAC, και έχει λίγο διαφορετική κυματομορφή. Αν μου δώσετε λίγο χρόνο θα κατασκευάσω μάλλον ένα πρωτότυπο , και για τους τολμηρούς θα σας πω πως να το κάνετε και μόνος σας.
Μην με ρωτήσετε μόνο για το πότε, σύντομα......

Ο μετασχηματιστης της αντλιας του φιλτρου λεει επανω "INPUΤ:100-240 VAC"λετε να εχουμε προβλημα αν το συνδεσουμε στο βεντυλατερ καυσαεριων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ