Ανιχνευτής μονοξειδίου του άνθρακα (CO)

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70996 από Asteris
Μιλάς για τελείως μη αεριζόμενο χώρο αποθήκευσης? Πχ να βάλεις 3-4 τόνους μέσα στο υπόγειο του σπιτιού σου? Γιατί μόνο έτσι μπορεί να δημιουργηθούν συνθήκες θανατηφόρας συγκέντρωσης. Σε τέτοια περίπτωση μάλλον πρέπει να μπει σύστημα εξαερισμού, όχι αισθητήρας μονοξειδίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70997 από dimlyk
:)
δεν εννοω με κανενα τροπο οτι ειναι αχρηστος ..ειδικα αν μενουν οι εστιες αναμενες το βραδυ ...η σε λειπουμε η σε χωρο που δεν επιβλεπουμε ... απλα χρειαζονται αρκετο ντουμανι για να ενεργοποιηθουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71059 από Stavrax
Asteris μέχρι και θάνατοι έχουν συμβεί από αποθήκευση πελετ δες αυτο :huh: . Και σε εμένα μου φαίνεται περίεργο αλλά δυστυχώς συμβαίνει.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71083 από FanOfLife
Δυστυχώς ο Stavrax έχει δίκιο. Δείτε και αυτό . Μιλάει για 3 θανάτους που προκλήθηκαν κατά την είσοδο σε χώρους όπου
αποθηκευόταν pellet για οικιακή χρήση (domestic sites).

Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και με την αποθήκευση συσκευασμένων σε τσουβάλια Pellets. Μετά το παραπάνω όμως μου μπήκαν ιδέες και προσανατολίζομαι να αποθηκεύω μικρές ποσότητες σε χώρο που έχω εξωτερικά στο σπίτι (στεγασμένο).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71088 από Asteris
Το είδα, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται εξαερισμό, για να μην φτάσει να χρειάζεται αισθητήρας εκ των υστέρων...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71119 από MZach
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι υπάρχει κόσμος που θεωρεί αυτονόητο τον καπνό μέσα στο σπίτι από κακοσχεδιασμένες καμινάδες/μπουριά. Ακόμη και σε κλειστή εστία, αν σιγοκαίει και δεν τραβάει καλά η καμινάδα έχω δει ότι βγαίνει καπνός από τις γρίλιες της πόρτας. Έχω την απορία πόσο CO υπάρχει τότε και αν είναι επικίνδυνο. Επίσης διάβασα για χρόνια δηλητηρίαση με CO σε χαμηλότερες συγκεντρώσεις, που δεν ξεκαθάρισα ακόμη τι είναι γιατί νόμιζα ότι η δηλητηρίαση με CO είναι αντιστρέψιμη αν πάρεις καθαρό αέρα.

Πάντως δεν αφήνω με τίποτα να σιγοκαίει η σόμπα όταν κοιμόμαστε. Είχαμε το περιστατικό με τις υγροποιήσεις που ξυπνήσαμε από τη μυρωδιά και μου φτάνει η τρομάρα που πήρα. Και η καμινάδα της σόμπας μου τραβάει τούρμπο αλλά δεν εμπιστεύομαι.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ